Szukaj
Szukaj

Nieprawidłowa postawa

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
czy jest możliwość, aby nieprawidłowa postawa ciała powodowała kłucie w klatce piersiowej? Proszę o odpowiedź.

Olga

Odpowiedź


Pani Olgo,
nieprawidłowa postawa ciała może wywoływać kłucie w klatce piersiowej. Dotyczyć to może różnego rodzaju wad postawy, do których możemy zaliczyć takie jak m.in.:

  1. Klatka piersiowa kurza – nieprawidłowy rozwój i wzrost chrząstek żebrowych. Zwiększa się wymiar przednio-tylny klatki piersiowej i dochodzi do zniekształcenia mostka, a także jego uwypuklenia.
  2. Klatka piersiowa lejkowata – tutaj również może być przyczyną nieprawidłowy rozwój chrząstek żebrowych lub występuje jako następstwo wrodzonego zaburzenia rozwoju przepony. Charakteryzuje się m.in. zapadnięciem dolnej części mostka i przylegających żeber.
  3. Plecy okrągłe – nadmierne wygięcie kifozy piersiowej w kierunku tylnym i spłycenie lordozy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dodatkowo w tej wadzie występuje tyłopochylenie miednicy, wypłaszczenie klatki piersiowej, a także wysunięcie barków do przodu.
  4. Plecy wklęsłe – występuje przodopochylenie miednicy i pogłębienie lordozy lędźwiowej. Dochodzi do uwypuklenia brzucha i rozciągnięcia mięśni brzucha. Dodatkowo w nadmiernym napięciu są m.in. mięśnie zginacze stawu biodrowego.
  5. Boczne skrzywienie kręgosłupa – odchylenie w kierunku bocznym kręgosłupa, co przełożyć się może na nieprawidłowe funkcjonowanie układu narządu ruchu, narządów wewnętrznych, a także klatki piersiowej.
  6. Skolioza – trójpłaszczyznowa wada postawy, która również może prowadzić do wtórnych zmian i powodować np. kłucie w klatce piersiowej.

To tylko niektóre z wad postawy mogące wpływać na pojawienie się objawu, jakim jest kłucie w klatce piersiowej. Przyczyn może być wiele, a przykładowe to zaburzona ruchomość klatki piersiowej czy nieprawidłowe napięcie mięśni, powięzi lub uwięźnięcie nerwów.

Jednak, aby sprawdzić co wywołuje tego rodzaju objawy, zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który dokładnie Panią przebada i zaproponuje indywidualnie dobrane leczenie w celu zlikwidowania przyczyny. Będzie on mógł przeprowadzić terapię dobraną do potrzeb, a także zalecić ćwiczenia, które będzie Pani mogła wykonywać w domu w celu poprawy postawy ciała i uniknięcia pojawienia się kłucia w klatce piersiowej w przyszłości.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *