Leki bez recepty można zakupić bez konsultacji z lekarzem. Daje to pacjentom wiele możliwości. Aby jednak proces samoleczenia przebiegał w sposób skuteczny i bezpieczny, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jak długo można stosować leki bez recepty? W jakich przypadkach preparaty te można przyjmować dłuższy okres czasu, a kiedy zalecane są one do zażywania jedynie przez kilka dni?
Leki bez recepty – kiedy ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą?
Łatwy dostęp do leków bez recepty daje pacjentom możliwość szybkiego łagodzenia pojawiających się dolegliwości. Chorzy mogą samodzielnie decydować o preparacie, który ma pomóc im uśmierzyć ból lub dyskomfort. Możliwość samodzielnego nabycia leków bez recepty umożliwia też sięgnięcie po potrzebny lek, zanim odbędzie się umówiona wizyta u lekarza. Samoleczenie może być skuteczne i bezpieczne, o ile podchodzi się do tego procesu z dużą dawką rozwagi. W przypadku łagodnych dolegliwości i niegroźnych chorób (np. przeziębienia) można samodzielnie decydować o stosowanych lekach bez recepty. W poważniejszych jednak sytuacjach, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Łatwa dostępność leków bez recepty nie powinna opóźniać wizyty u lekarza jeśli stan pacjenta budzi niepokój jego samego lub osób z jego otoczenia.
Na stronie Apteki Dla Rodziny można nabyć wiele produktów leczniczych dostępnych bez recepty. Wśród nich wymienić można leki na objawy grypy i przeziębienia, leki przeciwbólowe, tabletki na alergię czy też leki na zaparcie. O ile środki te stosowane są doraźnie, od czasu do czasu, zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, o tyle przyjmowanie ich jest prawdopodobnie bezpieczne dla pacjenta. W przypadku jednak osób, które zażywają stale inne leki lub chorują przewlekle na poważne schorzenia, wskazana jest konsultacja z farmaceutą lub lekarzem przed zażyciem leku bez recepty.
Jak długo stosować leki bez recepty?
Leki bez recepty, w zależności od konkretnego preparatu, zaleca się przyjmować przez inny okres czasu. Przykładowo, preparaty z witaminą D można przyjmować stale, jeśli w okresie letnim nie zapewniamy wystarczająco długiego kontaktu skóry z promieniowaniem słonecznym. W sytuacjach, w których ze względu na dietę lub zaburzenia wchłaniania, zachodzi realne ryzyko niedoboru danego składnika odżywczego, również można przyjmować go doustnie w sposób długotrwały. Jeśli istnieją wskazania do długotrwałego przyjmowanie leków bez recepty z magnezem, żelazem czy chociażby witaminami z grupy B, nie ma ku temu przeciwwskazań.
Leki bez recepty stosowane na ból, gorączkę i inne objawy infekcji powinny być natomiast zażywane krótkotrwale. Jeśli takie objawy utrzymują się bowiem dłużej niż kilka dni, jest to wskazanie to udania się do lekarza. Dłuższe przyjmowanie tych leków będzie co prawda nadal łagodzić objawy, ale jednocześnie opóźni wizytę u lekarza i znalezienie źródła dolegliwości. Podobnie leki bez recepty na zgagę – można je stosować nie dłużej niż 2 tygodnie bez konsultacji z lekarzem. Utrzymująca się zgaga wymaga bowiem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki. Część leków na zaparcia również powinna być stosowana jedynie doraźnie. Dłuższe przyjmowanie preparatów z senesem lub rzewieniem może skutkować rozregulowaniem pracy jelit i nasileniem problemu. W przypadku innych objawów warto kierować się podobną zasadą – jeśli nieprzyjemne lub niepokojące symptomy utrzymują się dłużej niż kilka dni, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Jeśli pacjent nie ma pewności, jak długo może stosować leki bez recepty, warto dopytać o to farmaceutę. Potrzebne informacje często znajdują się też w ulotce dołączonej do leku. Apteka online ma również dostępną infolinię (w określonych godzinach), która umożliwia pacjentom kontakt z pracownikiem apteki i rozwianie wątpliwości dotyczących czasu stosowania danego leku lub bezpieczeństwa samoleczenia.
Artykuł sponsorowany