Zespół Heinera to rzadko występujący u dzieci zespół alergii na białka mleka krowiego, współistniejący z niedokrwistością z niedoboru żelaza, zespołem złego wchłaniania, hemosyderozą płucną i obecnością nacieków w płucach. W reakcji tej uczestniczą kompleksy immunologiczne. Omawiając w skrócie, jest to hemosyderoza płucna spowodowana nadwrażliwością na mleko krowie.
Zespół Heinera – przyczyny
Jako że bardzo często stwierdzana jest obwodowa eozynofilia oraz obecność precypityn z alergenami mleka krowiego, uznaje się, że zespół Heinera jest specyficzną odmianą alergii pokarmowej występującą u dzieci. Patomechanizm tej jednostki chorobowej nadal nie został w pełni wyjaśniony, jednak wiadomo, że kluczową rolę odgrywają reakcje komórkowe, a także powstawanie kompleksów immunologicznych przyczyniających się do zapalenia naczyń pęcherzyków płucnych. Eliminacja mleka krowiego w diecie doprowadza do cofania się objawów, co ponownie potwierdza związek między tymi problemami zdrowotnymi. Przyczyny alergii pokarmowej również nie są znane.
Należy jednak wiedzieć, że mleko krowie zawiera około 20-30 białek, które mogą uczulać. Pojedyncze doniesienia wskazują na to, iż poddanie dłuższej ekspozycji mleka na wysoką temperaturę zmniejsza jego alergenność sprawiając, że produkty piekarnicze zawierające białka mleka (np. upieczone ciastka) są tolerowane przez część spożywających je dzieci z zespołem Heinera. W reakcji typu komórkowego uczestniczą głównie cytokiny produkowane przez limfocyty Th, aktywujące inne komórki, w tym makrofagi, bazofile i limfocyty cytotoksyczne. Objawy kliniczne zespołu Heinera występują po 24-48 godzinach, a nawet po kilku dniach po kontakcie z alergenem.
Zespół Heinera – objawy
Zespół Heinera określa się jako przewlekła choroba płuc, objawiająca się:
- nawracającymi stanami zapalnymi płuc;
- hemosyderozą – patologiczny stan polegający na odkładaniu się hemosyderyny (żelaza zawartego w białkach) w komórkach różnych narządów;
- krwawieniami z przewodu pokarmowego;
- niedokrwistością z niedoboru żelaza;
- brakiem przyrostu masy ciała i zahamowaniem rozwoju młodego organizmu.
Towarzyszą temu objawy typowe dla alergii pokarmowej na mleko. W krótkim czasie po spożyciu alergenu może się pojawić nasilona pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, występują wymioty oraz biegunki. Częstym objawem jest katar, kaszel oraz problemy z oddychaniem. Mogą się pojawić zarówno w następstwie spożycia, jak i samej inhalacji oparów mleka. Objawy kliniczne alergii niezależnej od przeciwciał IgE wynikają głównie z upośledzenia czynności układu pokarmowego. Pojawiają się więc m.in. wymioty, bladość skóry, osłabienie i zmęczenie.
Diagnostyka zespołu Heinera
Aby rozpoznać zespół Heinera, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować alergię pokarmową na białka mleka krowiego. W tym celu wykonuje się alergiczne testy skórne na określone alergeny pokarmowe, w tym właśnie mleko. Dodatkowo należy wykonać RTG płuc, a także szczegółowe badania krwi (m.in. układ krzepnięcia, liczba płytek krwi, OB, CRP, żelazo).
Zespół Heinera – leczenie
Aby nie dopuścić do wystąpienia zespołu Heinera, należy kontrolować alergię pokarmową u dziecka. W tym celu kluczowe jest unikanie spożywania mleka krowiego. Szczególne znaczenie w kontroli przewlekłych objawów alergii na pokarm mają leki przeciwhistaminowe, głównie II generacji, będące antagonistami receptora H1, takie jak bilastyna, cetyryzyna, lewocetyryzyna, feksofenadyna, loratadyna, desloratadyna i rupatadyna. Niekiedy u małych dzieci stosuje się klemastynę i dimetynden, które należą do leków przeciwhistaminowych I generacji. Zdiagnozowanie zespołu Heinera wymaga zastosowania farmakoterapii zleconej przez lekarza pulmonologa. W dalszym ciągu należy unikać białek mleka krowiego.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki siewnej w płynie
Naturalny, nierafinowany, tłoczony na zimno olej otrzymywany z nasion czarnuszki siewnej pochodzących z ekologicznych upraw. Wykorzystuje się go przy różnego rodzaju problemach skórnych ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka (Nigella Sativa) w kapsułkach
Czarnuszka siewna to roślina, z której pozyskuje się olej o właściwościach potwierdzonych badaniami. W składzie zawiera m.in. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytwarzać i musimy dostarczać Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krauze A., Alergia na białko mleka krowiego – postacie kliniczne, Alergia Astma Immunologia, 20/2015.
- Rymarczyk B., Rogala B., Alergia pokarmowa, Lekarz POZ, 5/2018.
- Wąsik M., Nazimek K., Bryniarski K. Reakcje alergiczne na mleko krowie: patomechanizm, strategie diagnostyczne i terapeutyczne, możliwości indukcji tolerancji pokarmowej. Postepy Hig Med Dosw, 72/2018.