Szukaj
Szukaj

Sauna fińska

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sauna fińska to zabieg o wielowiekowej tradycji, którego korzenie sięgają czasów antycznych. Wspomaga utrzymanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Ma działanie relaksacyjne, niweluje symptomy zmęczenia, przyspiesza tempo podstawowej przemiany materii oraz wywiera pozytywny wpływ na układ oddechowy, układ krążenia i układ immunologiczny.

Sauna fińska

Rodzaje sauny

Wyróżnia się następujące rodzaje sauny:

  • suchą – temperatura powietrza 60-90 stopni Celsjusza, wilgotność 10-15%;
  • mokrą – temperatura powietrza 50-65 stopni Celsjusza, wilgotność 20-40%;
  • parową (łaźnia rzymska) – temperatura powietrza 45-55 stopni Celsjusza, wilgotność 40%;
  • łaźnię mokrą – temperatura powietrza 45-55 stopni Celsjusza, wilgotność 100%;
  • na podczerwień.

Jedną z częściej uczęszczanych rodzajów saun jest właśnie sauna sucha, zwana również fińską.

Istota sauny fińskiej

Użytkownik znajduje się w specjalnej komorze wykonanej z drewna. Istotą zabiegu jest w pierwszej fazie poddanie całego ciała wpływom bardzo suchego powietrza o wzrastającej temperaturze. Podnosi się ona wraz z przenoszeniem się użytkownika na coraz wyższe podesty. W drugiej, bardzo krótkiej fazie uderzenia parą wodną, ustrój poddawany jest jeszcze większemu działaniu gorącego, tym razem wilgotnego powietrza. W trzeciej, ostatniej fazie, organizm ulega ochłodzeniu.

Taki cykliczny seans należy powtarzać w zależności od potrzeb 1-3 razy, pamiętając, że korzystający z sauny po raz pierwszy lub sporadycznie, powinny w pierwszym cyklu pominąć drugą, nadzwyczaj obciążającą fazę.

Zobacz również: Jak szybko schudnąć?

Metodyka zabiegu

Z zabiegu sauny fińskiej powinno się korzystać około 1-2 godzin po niezbyt obfitym posiłku. Użytkownik powinien być nago, po uprzednim dokładnym umyciu się i co ważne – wysuszeniu. Warto zabrać ze sobą 2 ręczniki – na jednym z nich się siedzi lub leży, natomiast drugim można się wycierać. W centrum drewnianej komory znajduje się tak zwane ognisko sauny, czyli kamienie ogrzane do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Jedna ze ścian sauny tworzy rodzaj podestów, na których się siedzi lub leży. Przy podłodze temperatura powietrza osiąga 40 stopni Celsjusza, zaś przy samej górze – około 100 stopni Celsjusza.

Osoby źle znoszące wysoką temperaturę mogą polewać się zimną wodą. Efektywność zabiegu można zwiększyć poprzez szczotkowanie skóry. Celem jest wówczas wywołanie przekrwienia. Podczas seansu stopniowo przechodzi się na wyższe coraz wyższe stopnie, kończąc na najwyższym po około 6-8 minutach. Na ostatnim podeście nie powinno się przebywać dłużej niż 2-3 minuty.

Następnie przychodzi czas na drugą fazę. Rozpoczyna ją polanie kamieni ogniska sauny 0,5-1,0 l wody. W rezultacie temperatura powietrza i jego wilgotność gwałtownie wzrastają, co powoduje gwałtowną reakcję krążenia i oddychania. W tym czasie należy przyjąć pozycję siedzącą i ograniczyć przebywanie w komorze do 2-3 minut. Sumarycznie, czas jednego cyklu w saunie nie powinien przekraczać 12-15 minut.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ochładzanie organizmu nie powinno być zbyt gwałtowne, mogłoby bowiem spowodować groźne wahania ciśnienia tętniczego krwi. Ochładzanie ciała za pomocą zimnej wody rozpoczyna się od kończyn dolnych, kierując się stopniowo ku górze. Należy zwracać uwagę na wydłużoną fazę wydechu podczas oddychania. Dopiero po takim wstępnym ochłodzeniu można skorzystać z zimnego prysznica czy wejść do zimnego basenu. Faza ochładzania powinna trwać 10-15 minut.

Po zakończeniu korzystania z sauny zaleca się półgodzinny odpoczynek, podczas którego wypija się sporą ilość płynów bogatych w elektrolity. Poleca się wodę mineralną wzbogaconą elektrolitami lub soki warzywne.

Sauna fińska – wskazania

Z sauny fińskiej można korzystać celem wspierania terapii:

Dodatkowo z sauny fińskiej korzysta się w celach profilaktycznych. Najczęściej dąży się tym samym do utrzymania dobrej kondycji, zwiększania odporności czy zachowania zgrabnej sylwetki. Konieczność dostosowania się do warunków zabiegu, z uderzeniem parą wodną na czele, jest idealnym sposobem treningu autonomicznego układu nerwowego.

Sauna fińska – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do użytkowania sauny fińskiej zalicza się:

Ostatnimi czasy tematem często poruszanym jest możliwość korzystania z sauny przez cukrzyków. Dzięki rozwojowi medycyny i współczesnym możliwościom leczenia mogą oni korzystać z sauny po konsultacji z lekarzem i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Muszą oni jednak pamiętać o poprzedzającym saunę posiłku. To ważne, ponieważ sauna zmniejsza stężenie glukozy w surowicy krwi.

Sauna fińska czy sauna parowa?

Wiele osób zastanawia się, który rodzaj sauny wybrać – suchą czy mokrą. Oba rodzaje posiadają swoje zalety, więc wybór odpowiedniej zależy od wielu czynników. Z sauny mokrej można korzystać dłużej ze względu na bardziej sprzyjające, łagodniejsze warunki. Oba rodzaje skutecznie relaksują, poprawiają metabolizm i wpływają korzystnie na zdrowie. Warto spróbować zarówno sauny fińskiej, jak i parowej, a następnie wybrać tą, w której lepiej się czujemy.

Zobacz również: Termoregulacja organizmu.

Bibliografia

  1. Pawłowski J., Pawłowska K., Bochyński R., Sauna i jej znaczenie w treningu zdrowotnym człowieka, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2015.
  2. Szafraniec R., Podgórska K., Walczak D., Wpływ sauny fińskiej na koordynację sensomotoryczną u zdrowych mężczyzn, Medycyna Sportowa, 2/2018.
  3. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Praktyczny poradnik jak korzystać z sauny. Sauna to rzeczywiście świetny pomysł na poprawę zdrowia i wyglądu skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *