Przeciwwskazania do stosowania Kinesiology Tapingu nie są obszerne, ponieważ metoda należy do bezpiecznych i nieinwazyjnych. Można ją stosować zarówno u dzieci, u dorosłych, jak i u osób starszych, a efekty zostały potwierdzone licznymi badaniami. W przypadku braku przeciwwskazań kinesiotaping (nazywany także dynamicznym plastrowaniem) może przyczynić się do usprawnienia procesu rehabilitacji lub leczenia.
Kinesiology Taping (kinesiotaping)
Metoda umożliwia wykonanie swobodnego ruchu ciała poprzez:
- przywracanie prawidłowej perfuzji płynów;
- aktywizację systemu przeciwbólowego;
- zwielokrotnienie transportu chłonki;
- normalizację napięcia mięśniowego;
- korekcję nieprawidłowej pozycji powierzchni stawowych.
Taśmy do kinesiotapingu wykorzystywane w tej metodzie, w połączeniu z właściwościami elastycznymi skóry, powodują unoszenie fałdu skórnego do góry, zwiększając tym samym przestrzeń w tkance podskórnej, gdzie znajdują się receptory czucia powierzchownego i głębokiego, naczynia krwionośne oraz naczynia limfatyczne. Dzięki temu następuje zmniejszenie podrażnienia receptorów, co w konsekwencji zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych.
Oddzielenie powięzi otaczającej mięśnie od skóry powoduje spadek ciśnienia krwi, poprawę cyrkulacji chłonki, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia się stanu zapalnego. Odpowiednia aplikacja taśmy pozwala na zwiększenie intensywności skurczu w osłabionych mięśniach, natomiast w mięśniach nadmiernie rozciągniętych lub napiętych chroni przed niekorzystnym wpływem skurczu. Metoda umożliwia zmniejszenie efektu zmęczenia mięśni i zapewnia lepszą regenerację.
Techniki
Techniki kinesiotapingu różnią się od siebie między innymi pozycją wyjściową okolicy ciała pacjenta poddawanej oklejaniu, stopniem rozciągnięcia plastra oraz rozciągnięciem skóry, na którą zostanie nałożona taśma. Istnieje sześć głównych technik aplikacji, które mają wspomóc procesy samoleczenia ludzkiego organizmu. Są to techniki:
- mięśniowa;
- więzadłowa;
- powięziowa;
- korekcyjna;
- limfatyczna;
- funkcjonalna.
Warto wiedzieć, że techniki kinesiotapingu ewoluują i wciąż są rozwijane oraz doskonalone.
Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.
Przeciwwskazania do stosowania Kinesiology Tapingu
Do głównych przeciwwskazań do zastosowanie tej metody należą:
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu aplikacji plastra (np. rany, infekcje, różnego rodzaju odczyny zapalne);
- ostre infekcje o idiopatycznym pochodzeniu;
- tętniaki;
- złośliwe formy nowotworów (jednak w tym przypadku o obklejaniu i metodyce decyduje lekarz prowadzący);
- niezrośnięte złamania kości;
- ostra faza reumatyzmu;
- specyficzne i niespecyficzne stany zapalne w obszarze aplikacji;
- zakrzepica żył głębokich;
- niewydolność krążenia w stadium III lub IV według NYHA;
- cukrzyca;
- róża (przy mastektomii);
- łuszczyca (tylko w miejscu zajętym chorobowo);
- żylaki;
- świeże blizny pooperacyjne;
- świeże tatuaże (ponieważ aplikacja może spowodować podskórne przesunięcie się atramentu).
Skórę przed aplikacją należy dokładnie oczyścić. Względnym przeciwwskazaniem jest owłosienie, gdyż może powodować dyskomfort przy ściąganiu plastrów. Ponadto, skóra nie powinna być pokryta balsamem, kremami czy maścią, ponieważ plastry mogą się wówczas odklejać i nie trzymać powierzchni ciała.
Zobacz również: Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu.
Podsumowanie
Wyżej przybliżono, czym jest kinesiotaping, jak można go wykorzystywać i jakie występują przeciwwskazania. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanych przez nas informacji na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym, jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszych metod w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Śliwiński Z., Krajczy M., Dynamiczne plastrowanie – podręcznik Kinesiology Taping, Wydawnictwo Markmed, Wrocław 2014.
- Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
- Mędrak A., Król T., Michałek-Król K., Dąbrowska-Galas M., Kinesiotaping a efekt placebo, Medycyna Rodzinna, 4/2017.