Wskazania do kinesiology Tapingu są bardzo obszerne, ponieważ obejmują praktycznie większość schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Metoda ta jest bezpieczna, prosta i szybka w aplikacji, a dodatkowo wykazuje skuteczne działanie.
Kinesiotaping – co to jest?
Zgodnie z definicją, kinesiotaping jest metodą dynamicznego plastrowania. Wykorzystuje się ją głównie u sportowców, jednak zastosowanie znajduje również u osób w każdym wieku i niezależnie od aktywności fizycznej, ponieważ działa wszechstronnie.
Do terapii używa się specjalnych taśm samoprzylepnych, które wykonane są w 100% z wysokiej jakościowo bawełny. Taśmy pokryte są hipoalergicznym, akrylowym klejem, który aktywuje się w kontakcie z ciepłem ciała. Ich elastyczność jest zbliżona do elastyczności ludzkich mięśni, natomiast ich właściwości fizyczne do właściwości ludzkiej skóry.
Plastry nakleja się bezpośrednio na oczyszczoną i osuszoną skórę, przy wykorzystaniu aplikacji odpowiadającej danej jednostce chorobowej. Przygotowanie skóry jest ważne, ponieważ powoduje lepszą przyczepność plastrów i zmniejsza ryzyko alergii.
Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.
Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu
Jak wspomniano na wstępie, kinesiotaping jest uniwersalną metodą fizjoterapeutyczną znajdującą zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych i wspomagająca leczenie. Ogólne cele stosowania plastrowania są następujące:
- rozluźnienie mięśni będących w nadmiernym napięciu;
- zmniejszenie obrzęków limfatycznych, krwiaków, wysięków, gdyż udrażnia naczynia i umożliwia swobodny przepływ;
- zmniejszenie stanów zapalnych;
- działanie przeciwbólowe;
- ochrona stawów (koryguje ruchy nieprawidłowe), gdyż stabilizuje je;
- stymulowanie mięśni, które są zbyt słabe, aby podjąć pracę;
- zapobieganie nadmiernym rozciągnięciom (dysbalans mięśniowy);
- pobudzenie czucia głębokiego;
- korygowanie postawy ciała przez wymuszenie prawidłowej postawy ciała, gdyż utrzymuje struktury we właściwej pozycji;
- umiejscowienie powięzi w prawidłowej pozycji;
- zmniejszenie zmęczenia mięśniówki.
Neurologia
Metoda jest często stosowana u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego następuje wzrost napięcia mięśniowego (spastyczność) i powstawanie obrzęków. Dodatkowo pojawia się niestabilność stawu ramiennego czy stawu skokowego, osłabienie mięśni tułowia, opadanie stopy oraz porażenie mięśni twarzy. W rezultacie, w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się techniki korekcyjne, mięśniowe rozluźniające, stymulujące oraz limfatyczne. Aplikacje więzadłowe obniżają spastyczne napięcie mięśniowe i redukują obrzęki.
Na podstawie badań zauważono, że odpowiednio zastosowana aplikacja kinesiotapingu u pacjentów po udarze mózgu zwiększa zakres ruchomości zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy, powoduje wyrównanie kroku, wydłużenie fazy podporowej, zwiększenie prędkości chodu i zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Kinesiotaping może być również stosowany u osób z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego (neuropatie obwodowe).
Onkologia
Wtórny obrzęk limfatyczny dołu pachowego i kończyny górnej po stronie operowanej jest jednym z najważniejszych powikłań pooperacyjnych leczenia raka piersi. Na podstawie badań wykazano, że zastosowanie kinesiotapingu może być równie skuteczne, jak standardowe metody w kompleksowej terapii obrzęków.
Ciekawe obserwacje zauważono u pacjentki, u której pojawił się obrzęk kończyny dolnej zlokalizowany głównie na goleni. Zastosowano kompleksową terapię przeciwobrzękową z bandażami uciskowymi. Terapia ta okazała się niekorzystna, ponieważ wystąpił ból i dyskomfort noszenia. Zdecydowano bandaże zastąpić techniką limfatyczną kinesiotapingu, która była stosowana przez 3 dni. W rezultacie pacjentka zgłaszała zmniejszenie dolegliwości bólowych i ciężkości kończyny dolnej.
Ortopedia i traumatologia
Zauważa się korzystny wpływ kinesiotapingu na leczenie złamania dalszej nasady kości promieniowej typu Collesa oraz schorzeń stawów barku. Aplikując plastry na mięsień czworogłowy uda i ścięgno mięśnia piszczelowego przedniego u pacjentów po rekonstrukcji ACL uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym, wzrost siły mięśni oraz poprawę propriocepcji.
Zobacz również: Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL.
Wykazano zasadność stosowania kinesiotapingu w urazach u sportowców w różnych okresach pourazowych.
Podsumowanie
Wyżej przybliżyliśmy, czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym, jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
- Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M. (i inni), Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 62/2016.