Szukaj
Szukaj

Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wskazania do kinesiology Tapingu są bardzo obszerne, ponieważ obejmują praktycznie większość schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Metoda ta jest bezpieczna, prosta i szybka w aplikacji, a dodatkowo wykazuje skuteczne działanie.

Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu

 

Czym jest kinesiotaping?

Zgodnie z definicją, kinesiotaping jest metodą dynamicznego plastrowania. Wykorzystuje się ją głównie u sportowców, jednak zastosowanie znajduje również u osób w każdym wieku i niezależnie od aktywności fizycznej, ponieważ działa wszechstronnie.

Do terapii używa się specjalnych taśm samoprzylepnych, które wykonane są w 100% z wysokiej jakościowo bawełny. Taśmy pokryte są hipoalergicznym, akrylowym klejem, który aktywuje się w kontakcie z ciepłem ciała. Ich elastyczność jest zbliżona do elastyczności ludzkich mięśni, natomiast ich właściwości fizyczne do właściwości ludzkiej skóry.

Plastry nakleja się bezpośrednio na oczyszczoną i osuszoną skórę, przy wykorzystaniu aplikacji odpowiadającej danej jednostce chorobowej. Przygotowanie skóry jest ważne, ponieważ powoduje lepszą przyczepność plastrów i zmniejsza ryzyko uczuleń.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu

Jak wspomniano na wstępie, kinesiotaping jest uniwersalną metodą fizjoterapeutyczną znajdującą zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych i wspomagająca leczenie. Ogólne cele stosowania plastrowania są następujące:

 • rozluźnienie mięśni będących w nadmiernym napięciu;
 • zmniejszenie obrzęków limfatycznych, krwiaków, wysięków, gdyż udrażnia naczynia i umożliwia swobodny przepływ;
 • zmniejszenie stanów zapalnych;
 • działanie przeciwbólowe;
 • ochrona stawów (koryguje ruchy nieprawidłowe), gdyż stabilizuje je;
 • stymulowanie mięśni, które są zbyt słabe, aby podjąć pracę;
 • zapobieganie nadmiernym rozciągnięciom (dysbalans mięśniowy);
 • pobudzenie czucia głębokiego;
 • korygowanie postawy ciała przez wymuszenie prawidłowej postawy, gdyż utrzymuje struktury we właściwej pozycji;
 • umiejscowienie powięzi w prawidłowej pozycji;
 • zmniejszenie zmęczenia mięśniówki.

Neurologia

Metoda jest często stosowana u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego następuje wzrost napięcia mięśniowego (spastyczność) i powstawanie obrzęków. Dodatkowo pojawia się niestabilność stawu ramiennego czy stawu skokowego, osłabienie mięśni tułowia, opadanie stopy oraz porażenie mięśni twarzy. W rezultacie, w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się techniki korekcyjne, mięśniowe rozluźniające, stymulujące oraz limfatyczne. Aplikacje więzadłowe obniżają spastyczne napięcie mięśniowe i redukują obrzęki.

Na podstawie badań zauważono, że odpowiednio zastosowana aplikacja kinesiotapingu u pacjentów po udarze mózgu zwiększa zakres ruchomości zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy, powoduje wyrównanie kroku, wydłużenie fazy podporowej, zwiększenie prędkości chodu i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Patronite
Patronite

Kinesiotaping może być również stosowany u osób z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego (neuropatie obwodowe).

Onkologia

Wtórny obrzęk limfatyczny dołu pachowego i kończyny górnej po stronie operowanej jest jednym z najważniejszych powikłań pooperacyjnych leczenia raka piersi. Na podstawie badań wykazano, że zastosowanie kinesiotapingu może być równie skuteczne jak standardowe metody w kompleksowej terapii przeciwobrzękowej.

Zobacz również: Kompleksowa terapia obrzęków.

Ciekawe obserwacje zauważono u pacjentki, u której pojawił się obrzęk kończyny dolnej zlokalizowany głównie na goleni. Zastosowano kompleksową terapię przeciwobrzękową z bandażami uciskowymi. Terapia ta okazała się niekorzystna, ponieważ wystąpił ból i dyskomfort noszenia. Zdecydowano bandaże zastąpić techniką limfatyczną kinesiotapingu, która była stosowana przez 3 dni. W rezultacie pacjentka zgłaszała zmniejszenie dolegliwości bólowych i ciężkości kończyny dolnej.

Ortopedia i traumatologia

Zauważa się korzystny wpływ kinesiotapingu na leczenie złamania dalszej nasady kości promieniowej typu Collesa oraz schorzeń stawów barku. Aplikując plastry na mięsień czworogłowy uda i ścięgno mięśnia piszczelowego przedniego u pacjentów po rekonstrukcji ACL uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym, wzrost siły mięśni oraz poprawę propriocepcji.

Zobacz również: Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL.

Wykazano zasadność stosowania kinesiotapingu w urazach u sportowców w różnych okresach pourazowych.

Podsumowanie

Wyżej przybliżyliśmy czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

 1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 2. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M. (i inni), Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 62/2016.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *