Fotodepilacja Wrocław

Wskazania do kinesiology Tapingu są bardzo obszerne, ponieważ obejmują praktycznie większość schorzeń z różnych dziedzin medycyny. Metoda ta jest bezpieczna, prosta i szybka w aplikacji, a dodatkowo wykazuje skuteczne działanie.

Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu

 

Czym jest kinesiotaping?

Zgodnie z definicją, kinesiotaping jest metodą dynamicznego plastrowania. Wykorzystuje się ją głównie u sportowców, jednak zastosowanie znajduje również u osób w każdym wieku i niezależnie od aktywności fizycznej, ponieważ działa wszechstronnie.

Do terapii używa się specjalnych taśm samoprzylepnych, które wykonane są w 100% z wysokiej jakościowo bawełny. Taśmy pokryte są hipoalergicznym, akrylowym klejem, który aktywuje się w kontakcie z ciepłem ciała. Ich elastyczność jest zbliżona do elastyczności ludzkich mięśni, natomiast ich właściwości fizyczne do właściwości ludzkiej skóry.

Plastry nakleja się bezpośrednio na oczyszczoną i osuszoną skórę, przy wykorzystaniu aplikacji odpowiadającej danej jednostce chorobowej. Przygotowanie skóry jest ważne, ponieważ powoduje lepszą przyczepność plastrów i zmniejsza ryzyko uczuleń.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu.

Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu

Jak wspomniano na wstępie, kinesiotaping jest uniwersalną metodą fizjoterapeutyczną znajdującą zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych i wspomagająca leczenie. Ogólne cele stosowania plastrowania są następujące:

 • rozluźnienie mięśni będących w nadmiernym napięciu;
 • zmniejszenie obrzęków limfatycznych, krwiaków, wysięków, gdyż udrażnia naczynia i umożliwia swobodny przepływ;
 • zmniejszenie stanów zapalnych;
 • działanie przeciwbólowe;
 • ochrona stawów (koryguje ruchy nieprawidłowe), gdyż stabilizuje je;
 • stymulowanie mięśni, które są zbyt słabe, aby podjąć pracę;
 • zapobieganie nadmiernym rozciągnięciom (dysbalans mięśniowy);
 • pobudzenie czucia głębokiego;
 • korygowanie postawy ciała przez wymuszenie prawidłowej postawy, gdyż utrzymuje struktury we właściwej pozycji;
 • umiejscowienie powięzi w prawidłowej pozycji;
 • zmniejszenie zmęczenia mięśniówki.

Neurologia

Metoda jest często stosowana u pacjentów z niedowładami po udarach mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego następuje wzrost napięcia mięśniowego (spastyczność) i powstawanie obrzęków. Dodatkowo pojawia się niestabilność stawu ramiennego czy stawu skokowego, osłabienie mięśni tułowia, opadanie stopy oraz porażenie mięśni twarzy. W rezultacie, w zależności od potrzeb pacjenta stosuje się techniki korekcyjne, mięśniowe rozluźniające, stymulujące oraz limfatyczne. Aplikacje więzadłowe obniżają spastyczne napięcie mięśniowe i redukują obrzęki.

Sklep Spirulina

Na podstawie badań zauważono, że odpowiednio zastosowana aplikacja kinesiotapingu u pacjentów po udarze mózgu zwiększa zakres ruchomości zgięcia grzbietowego i podeszwowego stopy, powoduje wyrównanie kroku, wydłużenie fazy podporowej, zwiększenie prędkości chodu i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Kinesiotaping może być również stosowany u osób z uszkodzeniami obwodowego układu nerwowego (neuropatie obwodowe).

Onkologia

Wtórny obrzęk limfatyczny dołu pachowego i kończyny górnej po stronie operowanej jest jednym z najważniejszych powikłań pooperacyjnych leczenia raka piersi. Na podstawie badań wykazano, że zastosowanie kinesiotapingu może być równie skuteczne jak standardowe metody w kompleksowej terapii przeciwobrzękowej.

Zobacz również: Kompleksowa terapia obrzęków.

Ciekawe obserwacje zauważono u pacjentki, u której pojawił się obrzęk kończyny dolnej zlokalizowany głównie na goleni. Zastosowano kompleksową terapię przeciwobrzękową z bandażami uciskowymi. Terapia ta okazała się niekorzystna, ponieważ wystąpił ból i dyskomfort noszenia. Zdecydowano bandaże zastąpić techniką limfatyczną kinesiotapingu, która była stosowana przez 3 dni. W rezultacie pacjentka zgłaszała zmniejszenie dolegliwości bólowych i ciężkości kończyny dolnej.

Ortopedia i traumatologia

Zauważa się korzystny wpływ kinesiotapingu na leczenie złamania dalszej nasady kości promieniowej typu Collesa oraz schorzeń stawów barku. Aplikując plastry na mięsień czworogłowy uda i ścięgno mięśnia piszczelowego przedniego u pacjentów po rekonstrukcji ACL uzyskuje się zwiększenie zakresu ruchu w stawie kolanowym, wzrost siły mięśni oraz poprawę propriocepcji.

Zobacz również: Fizjoterapia po rekonstrukcji ACL.

Wykazano zasadność stosowania kinesiotapingu w urazach u sportowców w różnych okresach pourazowych.

Bibliografia:

 1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 2. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M. (i inni), Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 62/2016.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław