Taping kolana (stabilizacja rzepki) jest nierzadko praktykowaną czynnością w gabinetach fizjoterapeutycznych. Rozwój zainteresowań sportowych, zmiana trybu życia oraz postęp cywilizacji sprawiają, że uszkodzenia stawów, a w szczególności stawu kolanowego, stają cię coraz częstsze. Kinesiotaping jest metodą wspomagającą rehabilitację, a jego korzystne działanie zostało niejednokrotnie udowodnione.
Taping kolana (stabilizacja rzepki)
Lateralizacja rzepki (przesunięcie poza oś stawu kolanowego bocznie lub przyśrodkowo) ma negatywny wpływ na biomechanikę całego stawu kolanowego. Często dolegliwości bólowe intensyfikuje aktywność fizyczna, np. bieganie czy skoki.
Ponowne wyśrodkowanie rzepki względem stawu kolanowego minimalizuje konflikt wynikający z docisku rzepki do kości udowej w przypadku jej dyslokacji. Na wystąpienie dysfunkcji ma wpływ mięsień czworogłowy uda, którego nierównomierne napięcie może spowodować przesunięcie rzepki.
Problem niestabilności w stawie kolanowym pojawia się np. po okresie unieruchomienia, po unieruchomieniu w gipsie przy złamaniach lub po uszkodzeniu więzadeł.
Zobacz również: Niestabilność kolana w urazach.
Stabilizacja kolana taping – przygotowanie pacjenta
W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę pacjenta oraz ją odtłuścić, ponieważ znacznie wpłynie to na długość utrzymania się plastrów. Następnie należy usunąć włosy, co zmniejszy nieprzyjemne odczucia podczas zdejmowania aplikacji.
Aplikacja nr 1
Pacjentowi poleca się usiąść z wyciągniętą nogą. Można wykorzystać przygotowaną wcześniej aplikację z plastrów do kinesiotapingu w kształcie litery „Y”. Następnie wystarczy oderwać z niej osłonę papierową z podstawy (ogona) i umieść go poniżej kolana (7-10 cm).
Dalej poleca się pacjentowi zgiąć kolano do kąta około 110° i owija się taśmą w kształcie litery „Y”, stopniowo odrywając osłonę, wokół rzepki. Taśmę należy napiąć na około 70%. Końcówka taśmy bez napięcia. Na końcu wystarczy już tylko potrzeć plaster kinesiotaping, aby zwiększyć jego przyleganie.
Teraz należy wziąć drugą aplikację w kształcie litery „Y” i oderwać osłonę. Podstawę (ogon) umieszcza się nieco powyżej kolana (7-10 cm) i powtarza wspomniane wyżej czynności. Na poniższym filmie pokazujemy jak oklejać plastrami do kinesiotapingu rzepkę w celu jej stabilizacji:
Aplikacja nr 2
Potrzebne są dwie taśmy w kształcie „Y”. W tym celu należy taśmę naciąć do około jej połowy po długości.
W pierwszej kolejności konieczne jest ustawienie pacjenta. Powinien on znajdować się w pozycji leżenia tyłem, z kolanem wyprostowanym. Należy odmierzyć obie taśmy „Y” od kłykcia przyśrodkowego kości udowej po przekątnej do miejsca poniżej brzegu bocznego rzepki. Rogi taśm trzeba przyciąć i zaokrąglić, co utrudni ich odklejenie się od skóry. Początek pierwszej taśmy nakleja się na kłykciu przyśrodkowym kości udowej bez napięcia. Następnie należy zgiąć maksymalnie staw kolanowy pacjenta.
Ogony taśmy „Y” naciąga się w granicach 50%, a następnie kieruje się je po przekątnej i otacza rzepkę taśmą do głowy kości strzałkowej. Koniec ogona taśmy „Y” nakleja się bez napięcia. Następnie po jej nałożeniu trzeba aktywować klej poprzez energiczne pocieranie wzdłuż taśmy.
Początek drugiej taśmy „Y” nakleja się na gęsiej stopie ścięgnistej bez napięcia. W dalszej kolejności należy zgiąć maksymalnie staw kolanowy pacjenta. Ogony taśmy „Y” naciąga się w granicach 50%, kieruje się je po przekątnej i otacza rzepkę do kłykcia bocznego kości udowej. Ponadto koniec ogona nakleja się bez napięcia.
Podsumowanie
Wyżej wymieniono jedne z technik wykorzystania kinesiotapingu na stabilizację rzepki. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.
Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu
Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Markowski A., Kinesiotaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
- Mikołajewska E., Kinesiotaping w pediatrii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
2 Responses
Witam,
Mam uszkodzone wiązadło rzepki i muszę ustabilizować je do gry w piłkę nożną. Mam zakupioną taśmę oraz stabilizator; mogę użyć ich obydwu czy nie jest to konieczne? Jeśli nie ma takiej możliwości to co lepiej i czy konieczne jest usuwanie włosów przed tapingiem?
Pozdrawiam
Pacjentom się wydaje,że wszystko mozna zatejpowac,natomiast jeśli myślimy o leczeniu nieoeracyjnym,to medoda ta jest jedynie pol środkiem i tradycyjnej fizykoterapii np.laser, pole magnetyczne, jonoforeza etc, się nie zastąpi.Tape nie goi kontuzji, a jedynie poprawia stabilność kolana.
Aleksander Olszewski