Mięsień jarzmowy (łac. musculus zygomaticus) anatomicznie dzieli się na mięsień jarzmowy mniejszy (łac. musculus zygomaticus minor) oraz mięsień jarzmowy większy (łac. musculus zygomaticus major). Oba należą do grona mięśni głowy, a dokładniej do grupy mięśni mimicznych, ponieważ uczestniczą w nadawaniu twarzy specyficznego wyrazu.
Mięsień jarzmowy – budowa
Jak wspomniano we wstępie, wyróżniamy mięsień jarzmowy większy oraz mniejszy.
Mięsień jarzmowy mniejszy lokalizuje się pomiędzy mięśniem dźwigaczem wargi górnej, a mięśniem jarzmowym większym. Jego przyczepy można przedstawić w skrócie następująco:
- przyczep początkowy (pp): powierzchnia policzkowa kości jarzmowej;
- przyczep końcowy (pk): skóra bruzdy nosowo-wargowej.
Jego włókna od przyczepu początkowego biegną skośnie ku dołowi i w kierunku przyśrodkowym. Co ciekawe, u niektórych osób może on rozpoczynać się dwoma brzuścami, nie jest to jednak regułą.
Z kolei mięsień jarzmowy większy jest najsilniejszym i jednocześnie najbardziej powierzchownym mięśniem wyrazowym twarzy. Jego przyczepy można przedstawić w skrócie następująco:
- przyczep początkowy (pp): powierzchnia policzkowa kości jarzmowej;
- przyczep końcowy (pk): włókna mięśnia okrężnego ust, węzeł mięśniowy kąta ust.
Jego włókna przebiegają od przyczepu początkowego skośnie ku dołowi i w kierunku przyśrodkowym.
Mięsień jarzmowy – funkcje
Mięsień jarzmowy większy jest mięśniem właściwym śmiechu, zatem jego aktywność jest największa w sytuacjach wyzwalających radość i zabawę. Gdy się kurczy, pociąga kąt ust w kierunku górnym, bocznie odsłaniając zęby górne. Twarz poszerza się, a promieniste bruzdy zlokalizowane w kącikach bocznych oka znacznie się pogłębiają. Natomiast mięsień jarzmowy mniejszy pociąga wargę górną w kierunku górnym i bocznym, także pogłębiając bruzdę nosowo-wargową. Można zatem powiedzieć, że oba mięsnie mają zbliżone działanie, uzupełniając się wzajemnie.
Zobacz również: Dołeczki w policzkach.
Mięsień jarzmowy – unaczynienie
Mięsień jarzmowy większy, podobnie jak jarzmowy mniejszy, unaczyniony jest przez tętnicę wargową górną. To główne źródło krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze dla tych struktur.
Mięsień jarzmowy – unerwienie
Za unerwienie zarówno mięśnia jarzmowego mniejszego, jak i mięśnia jarzmowego większego odpowiadają gałęzie nerwu twarzowego, a dokładniej jego gałęzie policzkowe.
Polecane produkty:
![]() |
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.