Szukaj
Szukaj

Mięśnie mimiczne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie mimiczne (zwane również mięśniami wyrazowymi) znajdują się na głowie i twarzy. Kurcząc się, poruszają skórą nadając twarzy określony wyraz, stad ich nazwa. Dzięki nim możliwe jest wyrażanie emocji.

 

Budowa mięśni wyrazowych

Mięśnie mimiczne albo w ogóle nie przytwierdzają się do kości, albo przytwierdzają się do niej wyłącznie na jednym końcu. Zwykle przyczepiają się do skóry lub do błony śluzowej, w związku z czym nie posiadają własnych powięzi. Występują zwykle w postaci cienkich blaszek mięśniowych lub pęczków, które układają się np. dokoła otworów twarzy.

Mięśnie mimiczne

Wyróżniamy następujące mięśnie mimiczne:

 • sklepienia czaszki – mięsień potyliczno-czołowy, mięsień skroniowo-ciemieniowy;
 • otoczenia szpary powiek – mięsień okrężny oka, mięsień marszczący brwi, mięsień podłużny;
 • małżowiny usznej – mięsień uszny tylny, mięsień uszny przedni, mięsień uszny górny;
 • otoczenia nozdrzy – mięsień nosowy, mięsień obniżacz przegrody nosa;
 • otoczenia szpary ust – mięsień dźwigacz wargi górnej, mięsień dźwigacz skrzydła nosa, mięsień dźwigacz kąta ust, mięsień jarzmowy mniejszy i większy, mięsień śmiechowy, mięsień policzkowy, mięsień bródkowy, mięsień obniżacz kąta ust, mięsień obniżacz wargi dolnej, mięsień okrężny ust, mięsień szeroki szyi.

Poszczególne mięśnie mogą być silniej lub słabiej rozwinięte u poszczególnych osób. Jest to kwestią indywidualną, zależy w dużej mierze od budowy anatomicznej, predyspozycji i wykorzystania danych mięśni. Z pewnością każdy z nas zna osobę z bogatą mimiką twarzy oraz osoby z nieco uboższą mimiką, które nie wyrażają tak ekspresyjnie swoich emocji. Podobnie można znaleźć osoby, które potrafią podnosić wyłącznie jedną brew, jak również osoby bez tej umiejętności.

Zobacz również: Porażenie nerwu twarzowego.

Patronite
Patronite

Za co odpowiadają mięśnie mimiczne?

Mięśnie mimiczne kurcząc się napinają skórę w okolicach twarzy, przez co zmieniają jej kształt oraz wygląd. W efekcie nadają twarzy określony wyraz. W momencie rozkurczu mięśni skóra pod wpływem swej sprężystości powraca do pierwotnego stanu. Omawiając mięśnie szkieletowe zauważamy, że powrót do pozycji wyjściowej stawu możliwe jest dzięki pracy mięśni antagonistycznych. Jednak w przypadku mięśni mimicznych rola mięśni przeciwstawnych jest znikoma. Szereg mięśni twarzy w ogóle nie ma swoich antagonistów. Dzięki pracy mięśni mimicznych możliwe są między innymi następujące ruchy i czynności:

 • przesuwanie szpary ust;
 • zamykanie i otwieranie ust;
 • mruganie;
 • ruchy policzków podczas spożywania posiłków;
 • wytwarzanie dźwięków;
 • kształtowanie kęsów.

No i przede wszystkim – możliwe jest wyrażanie emocji. Przykładowo, chcąc wyrazić swój gniew mięśnie mimiczne powodują ściągnięcie brwi ku sobie i zaciśnięcie ust. Natomiast w radosnych momentach dzięki nim możemy się uśmiechać.

Jak ćwiczyć mięśnie mimiczne?

Trening mięśni mimicznych wskazany jest głównie przy różnych schorzeniach, wskutek których doszło do zubożenia czynności wyrazowej twarzy. Najczęściej zjawisko to obserwuje się przy porażeniach niektórych nerwów. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, który nauczy wykonywania takich ćwiczeń i wspomoże je manualnie. W warunkach domowych warto wykonywać je przed lustrem. Takie ćwiczenia obejmują:

 • zamykanie na zmianę lewej i prawej powieki;
 • unoszenie kącików ust, a następnie unoszenie wyłącznie jednego;
 • wykonywanie okręgów czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzka;
 • liczenie czubkiem języka zębów;
 • składanie ust w „dziubek”;
 • marszczenie brwi, unoszenie brwi.

Takich ćwiczeń jest oczywiście znacznie więcej. Każdy mięsień wyrazowy jesteśmy w stanie uaktywnić wykonując nim odpowiednią pracę.

Zobacz również: Masaż twarzy.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Wydro M., Starzenie się twarzy i szyi, Medycyna Estetyczna, 9/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *