Szukaj

Mięsień nosowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień nosowy (łac. musculus nasalis) to mięsień zaliczany do grupy otoczenia nozdrzy. Posiada charakterystyczny, płaski i trójkątny kształt. Lokalizuje się na bocznej i tylnej stronie skrzydła nosa.

 

Mięśnie otoczenia nozdrzy

Mięśnie położone dokoła nozdrzy stanowią kilka drobnych pasm, które należą albo tylko do nosa, albo zarówno do nosa, jak i do okolic sąsiednich. Jedne z tych pasm zwierają nozdrza, drugie zaś je rozwierają. Do mięśni przechodzących z otoczenia na nos zalicza się:

  • mięsień podłużny;
  • dźwigacz wargi górnej;
  • dźwigacz skrzydła nosa.

Ten ostatni dźwiga skrzydło nosa ku górze i tym samym rozwiera nozdrza. Jego czynność zaznacza się np. podczas głębokiego oddychania przez nos. Wraz z obniżaczem przegrody stanowi właściwy mięsień ruchomej części nosa zewnętrznego.

Mięsień nosowy – budowa

Mięsień nosowy składa się z 2 części – poprzecznej i skrzydłowej, które posiadają wspólny przyczep początkowy. Rozpoczyna się on na łękach zębodołowych górnych kła i bocznego siekacza. Część poprzeczna układa się w bruździe nosowo-wargowej, następnie rozchodzi się wachlarzowato i przechodzi w płaskie rozcięgno na grzbiecie nosa chrzęstnego. Obustronnie rozcięgna łączą się ze sobą. Z kolei część skrzydłowata po krótkim przebiegu kończy się na bocznym i tylnym brzegu skrzydła nosa.

tubapay
tubapay

W budowie anatomicznej tego mięśnia należy dodatkowo wyróżnić kaletkę maziową. Występuje ona na grzbiecie nosa między rozcięgnem grzbietowym a chrząstką. Ułatwia przesuwanie się rozcięgna.

Niekiedy na końcu nosa pojawia się delikatne pasmo mięśniowe, które rozwiera część przednią nosa. Występuje ono jednak sporadycznie, w związku z czym nie zaliczamy tej struktury do standardowej budowy mięśnia nosowego.

Funkcje mięśnia nosowego

Mięsień nosowy w swojej części poprzecznej zwęża nozdrza, pociągając ku dołowi ruchomą część nosa. Natomiast część skrzydłowa odpowiada za rozwieranie nozdrzy i pociąganie skrzydeł nosa ku dołowi i do boku.

Bibliografia

  1. Łasiński A., Anatomia głowy dla stomatologów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1993.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.