Masaż twarzy staje się coraz popularniejszym zabiegiem wykonywanym nie tylko w gabinecie fizjoterapeutycznym, ale i w salonach kosmetycznych. Wpływa on korzystnie na samopoczucie, stan skóry oraz jej ukrwienie.
Masaż twarzy – wskazania
Zabieg stosowany jest przede wszystkim jako element terapii osób z porażeniem nerwu twarzowego. Korzystnie wpływa także na zmniejszanie obrzęków w okolicy twarzy, łagodzenie blizn i bruzd oraz leczenie niektórych problemów skórnych. Dodatkowo znosi nadmierne napięcie mięśni twarzy.
Poprzez poprawę ukrwienia zwiększa elastyczność i jędrność skóry w okolicy twarzy, a tym samym spłyca zmarszczki mimiczne. Cera staje się jaśniejsza i odświeżona.
Metodyka
Przed przystąpieniem do masażu należy zalecić pacjentowi zgolenie zarostu z twarzy. Podczas wykonywania masażu pacjent powinien leżeć lub siedzieć na krześle z tak wysokim oparciem, aby tył głowy był skierowany w stronę stojącego za nim masażysty.
Konieczne jest rozprowadzenie substancji poślizgowej, np. kremu lub oliwki za pomocą kolistych, symetrycznych ruchów na całej powierzchni masowanej.
Techniki
Następnie można przejść do części właściwej zabiegu, czyli masażu twarzy. Poszczególne techniki wykonuje się 20-30 razy na każdej części twarzy, rozpoczynając od głaskania:
- wargi dolnej i brody – stronami dłoniowymi kciuków (raz jednym i raz drugim) od policzków do środka wargi;
- wargi górnej – jak wyżej;
- policzków – całymi powierzchniami dłoniowymi obu rąk w 3 pasmach: od wargi dolnej po żuchwie do ucha, od wargi górnej do ucha i od kości jarzmowej do ucha;
- nosa i brwi – opuszkami palców trzecich od koniuszka nosa, po jego grzbiecie i brwiach, aż do skroni;
- czoła – stronami dłoniowymi palców obu rąk, od środka czoła na boki i do skroni.
Po głaskaniu można przejść do kolejnej techniki jaką jest rozcieranie:
- wargi dolnej i brody – w formie ruchów okrężnych opuszkami kciuków, od policzków do środka wargi;
- wargi górnej – jak wyżej;
- policzków – w formie ruchów okrężnych opuszkami palców obu rąk w trzech pasmach;
- nosa i brwi – w formie ruchów okrężnych opuszkami palców trzecich od koniuszka nosa, po jego grzbiecie i brwiach, aż do skroni;
- czoła – w formie ruchów okrężnych opuszkami palców obu rąk, od środka czoła na boki i do skroni.
Po rozcieraniu rozpoczyna się ugniatanie:
- wargi dolnej i brody – kciukiem i wskazicielem jednej ręki chwytem szczypcowym;
- wargi górnej – jak wyżej;
- policzków – kciukami oraz zgiętymi wskazicielami, w trzech pasmach;
- czoła – opuszkami kciuków i wskazicieli chwytem szczypcowym, od środka czoła na boki i do skroni, w kilku pasmach.
Na końcu wykonuje się oklepywanie w formie wymiatania stronami dłoniowymi palców obu rąk. Techniką należy objąć brodę, policzki i czoło, po czym przechodzi się do wibracji. Wykonujemy ją całą powierzchnią dłoniową jednej ręki, najpierw na jednym policzku, a następnie na drugim.
Automasaż twarzy
Masaż twarzy można bez problemu wykonać samodzielnie.
Należy przyjąć odpowiednią pozycję, najlepiej półsiedzącą tak, aby głowa była oparta. Najlepiej wykonać zabieg przed lustrem. Kolejność wykonywanych technik pokrywa się z metodyką wymienioną powyżej, zmienia się jedynie w nieznaczny sposób chwyt:
- głaskanie brody, wargi dolnej i górnej– opuszkami kciuka i wskaziciela jednej ręki, ponieważ chwyt ten jest wygodniejszy i łatwiejszy do samodzielnego wykonania;
- głaskanie policzków, grzbietu nosa, czoła – jak w przypadku masażu opisanego powyżej;
- rozcieranie brody, wargi dolnej i górnej – w formie ruchów okrężnych, kciukiem i wskazicielem jednej ręki;
- rozcieranie policzków, grzbietu nosa, czoła – jak w przypadku masażu opisanego powyżej;
- ugniatanie, oklepywanie oraz wibracja wszystkich stref na twarzy jak w przypadku masażu opisanego powyżej.
Zobacz również: Masaż relaksacyjny.
Bibliografia
- Walaszek R., Masaż z elementami rehabilitacji, Wydawnictwo REHMED, Kraków 1999.
- Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Efekty jak najbardziej pozytywne. Skóra rozjaśniona, zdrowa, dotleniona i jędrna. Poprawia się koloryt, jest milsza w dotyku i bardziej reaguje na maseczki i kremy.