Mięsień okrężny ust (łac. musculus orbicularis oris) należy do grona mięśni mimicznych, nazywanych również wyrazowymi. Lokalizuje się dokoła szpary ust, stanowiąc podłoże warg. Jego przebieg i układ są jednak bardziej skomplikowane, niż ma to miejsce w przypadku pozostałych mięśni tej grupy. Mięsień okrężny ust nie posiada przyczepów kostnych. Uczestniczy w nadawaniu twarzy określonej mimiki, a także aktywuje się podczas jedzenia, mówienia czy śmiechu.
Mięsień okrężny ust – anatomia
W budowie mięśnia okrężnego ust tak naprawdę wyróżnić można liczne układy włókien, spośród których najistotniejsze są:
- wiązki prawego i lewego mięśnia rozpoczynające się w węźle mięśniowym kąta ust i biegnące łukowato aż poza linię pośrodkową wargi górnej i dolnej. Tam przeplatają się z włóknami strony przeciwnej;
- włókna mięśni sąsiednich, przebiegające w kierunku szpary ust w sposób promienisty.
Mimo swojej nazwy, mięsień okrężny ust nie przebiega dokoła całej szpary ust. Lokalizuje się tutaj, jednak nie otacza jej całkowicie. Najdłuższe włókna obejmują nieco więcej niż połowę tej odległości.
Mięsień okrężny ust – funkcje
Mięsień okrężny ust odpowiada przede wszystkim za zwieranie szpary ust. W momencie, w którym kurczą się wiązki umiejscowione bliżej szpary ust, miejsce ma zwężenie czerwieni wargowej i zwrócenie warg do wewnątrz. Jednak w trakcie, w którym kurczą się wiązki zlokalizowane dalej, pojawia się ryjowate wywinięcie warg na zewnątrz oraz poszerzenie czerwieni wargowej (charakterystyczne np. do pocałunku). Dodatkowo mięsień okrężny ust uczestniczy w jedzeniu i piciu.
Zobacz również: Kinesiotaping twarzy.
Mięsień okrężny ust – unerwienie
Za unerwienie mięśnia okrężnego ust odpowiadają gałązki policzkowe nerwu twarzowego (VII nerw czaszkowy), podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości pozostałych mięśni mimicznych.
Mięsień okrężny ust – unaczynienie
Mięsień okrężny ust jest unaczyniony przez tętnice wargowe górną i dolną. Te zaś odchodzą od tętnicy twarzowej, jedną z największych struktur naczyniowych tej okolicy.
Polecane produkty:
![]() |
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.