Test Obera wykorzystuje się do oceny przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Anatomicznie pasmo to jest przedłużeniem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej z częściowym udziałem mięśni pośladkowych.
Test Obera – wykonanie
Aby wykonać test Obera stajemy, za pacjentem, który znajduje się w pozycji leżącej na zdrowym boku z kończyną dolną zgiętą w stawie biodrowym i stawie kolanowym, w celu wyrównania lordozy lędźwiowej oraz dla stabilizacji. Następnie jedną ręką chwytamy i biernie unosimy drugą, chorą kończynę dolną pacjenta i ustawiamy ją w niewielkim wyproście w stawie biodrowym. Drugą ręką natomiast stabilizujemy miednicę. W takiej pozycji powoli opuszczamy, czyli wykonujemy przywiedzenie kończyny dolnej.
Poniżej, na filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać ten test:
Interpretacja testu Obera
Test Obera jest pozytywny gdy chora kończyna dolna pozostaje w uniesieniu i nie dotyka stołu. Test ten zazwyczaj nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak jest to możliwe. Ból najczęściej może pojawić w okolicy kłykcia bocznego kości udowej.
Badania naukowe na temat testu Obera
Badanie z 2016 roku „An Anatomic Investigation of the Ober Test” przeprowadzone przez Willet GM poddaje w wątpliwość, że pasmo biodrowo-piszczelowe (Iliotibial band – ITB) powoduje ograniczenie podczas wykonywania testu Obera i kwestionuje jego zasadność do określenia przykurczu tego pasma. Wyniki badania wykazują, że wpływ na rezultat testu Obera mają przykurczone struktury bliższe stawu biodrowego takie jak torebka tego stawu, mięsień pośladkowy średni i mięsień pośladkowy mały, a nie jak zakłada test pasmo biodrowo-piszczelowe.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Willett GM, Keim SA, Shostrom VK, Lomneth CS. An anatomic investigation of the Ober test. The American journal of sports medicine. 2016 Mar;44(3):696-701.
- Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
2 Responses
Jestem dopiero studentem, nie wiem wszystkiego, ale jednak ciężko mi wyobrazić sobie prostowanie uda, czy można dołączyć jakąś legendę tłumaczącą skrót myślowy autora? 🙂
Witaj
Chodzi o prostowanie kończyny dolnej w stawie biodrowym a następnie jej przywiedzenie.