Kość piętowa (calcaneus/os calcis) jest największą z kości stępu. Leży w tylno-dolnej części stopy, stanowi ramię dźwigni dla mięśni łydki, a jej zadaniem jest przenoszenie masy ciała na podłoże. Znajduje się pod kością skokową.
Spis treści
Kość piętowa – powierzchnie
Wyróżniamy powierzchnię:
- górną;
- dolną;
- tylną;
- przednią;
- przyśrodkową;
- boczną.
Powierzchnia górna
Zawiera trzy powierzchnie stawowe dla kości skokowej: największą, leżącą pośrodku powierzchnię stawową skokową tylną (facies articularis talaris posterior) oraz oddzielone od niej przez bruzdę kości piętowej mniejsze powierzchnie stawowe skokowa środkowa i przednia (facies articulares talares media et anterior). Powierzchnia stawowa środkowa leży na wyrostku – podpórce kości skokowej (sustentaculum tali). Każda z trzech powierzchni stawowych łączy się z odpowiednią powierzchnią kości skokowej.
Powierzchnia dolna
W części tylnej posiada dwa szerokie wyrostki: wyrostek boczny (processus laterelis tuberis calcanei) i większy wyrostek przyśrodkowy (processus medialis tuberis calcanei). W przednim odcinku powierzchni dolnej znajduje się guzek piętowy (tuberculum calcanei), będący miejscem przyczepu więzadła piętowo sześciennego podeszwowego.
Powierzchnia tylna
Jest wypukła i tworzy guz piętowy (tuber calcanei), który jest zakończony dwoma wyrostkami: przyśrodkowym i bocznym. Dolna część powierzchni tylnej jest pokryta tkanką tłuszczową i włóknistą pięty. Część środkowa jest miejscem przyczepu mięśnia trójgłowego łydki.
Powierzchnia przednia
Kości piętowej ma trójkątny kształt, jest wyżłobiona i pokryta chrząstką. Tworzy powierzchnię stawową do połączenia z kością sześcienną (facies articularis cuboidea).
Powierzchnia przyśrodkowa
Jest wklęsła tworząc przejście dla naczyń i nerwów. W górnej i przedniej części znajduje się podpórka kości skokowej, przez którą przebiega bruzda zginacza długiego palucha (sulcus tendinis m. flexoris hallucis longi).
Powierzchnia boczna
W środkowej okolicy posiada guzek będący przyczepem więzadła piętowo-strzałkowego. Do przodu od tego guzka znajduje się bloczek strzałkowy (trochlea peronealis s. fibularis), a pod nim przebiegają bruzdy ścięgien mięśni strzałkowych (sulcus tendinum musculorum peroneorum).
Polecane produkty:
![]() |
Plastry Kinesio Tex Classic
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walceZobacz więcej... |
![]() |
Plastry Kinesio Tex Gold Finger Print
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia.Zobacz więcej... |
Aktualizacja:
Zostaw komentarz