Fala uderzeniowa, czyli pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (ang. ESWT – Extracorporeal Shockwave Therapy) jest metodą leczenia fizykalnego początkowo wykorzystywaną do rozbijania kamieni nerkowych, aktualnie o szerokim zastosowaniu w ortopedii, chirurgii, reumatologii, rehabilitacji i medycynie estetycznej. Jest stosunkowo nową metodą fizykoterapii i cieszy się rosnącą popularnością.
Fala uderzeniowa – charakterystyka
Fale uderzeniowe wykorzystywane do terapii są falami akustycznymi o krótkim czasie narastania i wysokiej amplitudzie. Cechują się bardzo wysokim ciśnieniem i częstotliwością. Ponadto metodę charakteryzuje nagły wzrost amplitudy ciśnienia w przedniej części fali, który na ogół mieści się przedziale 50-80 MPa, ale może nawet przekraczać 100 MPa.
Termin „pozaustrojowa” odnosi się do miejsca powstawania fali, czyli poza organizmem. W efekcie aparat do terapii ESWT wytwarza fale skompresowanego powietrza, którego energia kinetyczna przy uderzeniu w nieruchomy przenośnik fali uderzeniowej zamienia się w falę akustyczną, która wnika w leczone tkanki. Podsumowując, falę uderzeniową definiuje się jako przejściowe zaburzenie ciśnienia, które szybko rozchodzi się w przestrzeni.
Działanie lecznicze
Istnieje wiele zastosowań terapii falami uderzeniowymi. W fizjoterapii znalazła ona swoje miejsce ze względu na:
- działanie przeciwbólowe;
- poprawę metabolizmu komórkowego;
- zmniejszanie napięcia mięśniowego;
- usprawnianie krążenia krwi.
Wskazania
Do najpopularniejszych jednostek klinicznych będących wskazaniem do zastosowania fali uderzeniowej należą:
- ból rozcięgna podeszwowego – ostroga piętowa;
- zespół bolesnego barku;
- ból ścięgna Achillesa;
- kolano skoczka, kolano biegacza;
- tendinopatia rzepki;
- łokieć tenisisty i łokieć golfisty;
- punkty spustowe;
- zespół brzegu kości piszczelowej;
- stany pourazowe;
- napięcie mięśnia czworobocznego grzbietu;
- stany zapalne przyczepów mięśniowych.
Można zatem podsumować, że fala uderzeniowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Głównie jeśli chodzi o minimalizowanie przewlekłych dolegliwości bólowych.
Przeciwwskazania
Z kolei do przeciwwskazań należą:
- zakrzepica;
- hemofilia;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
- ostry stan zapalny;
- ciąża;
- polineuropatie;
- choroby nowotworowe;
- polipy w miejscu zabiegu.
Ponadto, fali uderzeniowej nie należy stosować także u dzieci w okresie wzrastania chrząstki, ponieważ mogłoby dojść do zahamowania tego procesu.
Fala uderzeniowa – metodyka zabiegu
Pole zabiegowe należy pokryć substancją sprzęgającą (żel do USG). Terapię falami uderzeniowymi wykonuje się w pierwszej kolejności bezpośrednio w miejscu największego bólu. Fizjoterapeuta wykonuje okrężne ruchy aplikatorem w okolicy bólu. Następnie należy zlokalizować kolejne bolesne miejsca, które będą pojawiać się w trakcie zabiegu i aplikować tam dawkę fal.
Na ogół stosuje się do 5 zabiegów z kilkudniowymi (do 10 dni) przerwami. Zabieg jest doceniany, ponieważ cechuje się skutecznością i krótkim czasem trwania. Jedna sesja zajmuje tylko niecałe 10 minut. Ponadto docenia się szeroki zakres zastosowań.
Bibliografia
- Stefański M., Polak A., Piejko L., Humpa F., Kubasik W., Białek L., Ficek-Kielsner A., Nawrat-Szołtysik A., Hordyńska E., Radialna fala uderzeniowa w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi w leczeniu entezopatii: opis przypadków, Rehabilitacja, 4/2017.
- Koch M., Chochowska M., Marcinkowski J., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej, Hygeia Public Health, 4/2014.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
merytorycznie 🙂