Szukaj

Fala uderzeniowa – fizykoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fala uderzeniowa, czyli pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi (ang. ESWT – Extracorporeal Shockwave Therapy) jest metodą leczenia fizykalnego początkowo wykorzystywaną do rozbijania kamieni nerkowych, aktualnie o szerokim zastosowaniu w ortopedii, chirurgii, reumatologii, rehabilitacji i medycynie estetycznej. Jest stosunkowo nową metodą fizykoterapii i cieszy się rosnącą popularnością.

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa – charakterystyka

Fale uderzeniowe wykorzystywane do terapii są falami akustycznymi o krótkim czasie narastania i wysokiej amplitudzie. Cechują się bardzo wysokim ciśnieniem i częstotliwością. Ponadto metodę charakteryzuje nagły wzrost amplitudy ciśnienia w przedniej części fali, który na ogół mieści się przedziale 50-80 MPa, ale może nawet przekraczać 100 MPa.

Termin „pozaustrojowa” odnosi się do miejsca powstawania fali, czyli poza organizmem. W efekcie aparat do terapii ESWT wytwarza fale skompresowanego powietrza, którego energia kinetyczna przy uderzeniu w nieruchomy przenośnik fali uderzeniowej zamienia się w falę akustyczną, która wnika w leczone tkanki. Podsumowując, falę uderzeniową definiuje się jako przejściowe zaburzenie ciśnienia, które szybko rozchodzi się w przestrzeni.

Działanie lecznicze

Istnieje wiele zastosowań terapii falami uderzeniowymi. W fizjoterapii znalazła ona swoje miejsce ze względu na:

  • działanie przeciwbólowe;
  • poprawę metabolizmu komórkowego;
  • zmniejszanie napięcia mięśniowego;
  • usprawnianie krążenia krwi.
Rezultatem mechanicznego działania fal uderzeniowych są gwałtowne zmiany ciśnień w tkankach, kawitacja oraz przepływy mikrostrumieniowe. Fale mechaniczne powodują mikrouszkodzenia tkanek, szczególnie tych ubogo unaczynionych lub beznaczyniowych. W efekcie w uszkodzonych tkankach wydzielane są miejscowe czynniki wzrostu, w szczególności insulinopodobny czynnik wzrostu – 1 (IGF-1), transformujący czynnik wzrostu – β1, czynnik wzrostu śródbłonka naczyń krwionośnych oraz jądrowy antygen komórek proliferujących. Wszystkie te czynniki pobudzają procesy odbudowy tkanek, a w szczególności proces angiogenezy.
Dodatkowo zaobserwowano także, że wskutek mechanicznego oddziaływania fali uderzeniowej następuje pobudzenie śródbłonkowej syntezy tlenku azotu w naczyniach krwionośnych, rozszerzenie naczyń i poprawa ukrwienia. Na koniec należy wspomnieć o przyspieszeniu gojenia się ran na skutek działania fal. Dzieje się tak, gdyż dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu, co jest niezbędnym warunkiem do odbudowy uszkodzonych tkanek.

Wskazania

Do najpopularniejszych jednostek klinicznych będących wskazaniem do zastosowania fali uderzeniowej należą:

tubapay
tubapay

Można zatem podsumować, że fala uderzeniowa znajduje zastosowanie przede wszystkim w terapii chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Głównie jeśli chodzi o minimalizowanie przewlekłych dolegliwości bólowych.

Przeciwwskazania

Z kolei do przeciwwskazań należą:

Ponadto, fali uderzeniowej nie należy stosować także u dzieci w okresie wzrastania chrząstki, ponieważ mogłoby dojść do zahamowania tego procesu.

Fala uderzeniowa – metodyka zabiegu

Pole zabiegowe należy pokryć substancją sprzęgającą (żel do USG). Terapię falami uderzeniowymi wykonuje się w pierwszej kolejności bezpośrednio w miejscu największego bólu. Fizjoterapeuta wykonuje okrężne ruchy aplikatorem w okolicy bólu. Następnie należy zlokalizować kolejne bolesne miejsca, które będą pojawiać się w trakcie zabiegu i aplikować tam dawkę fal.

Na ogół stosuje się do 5 zabiegów z kilkudniowymi (do 10 dni) przerwami. Zabieg jest doceniany, ponieważ cechuje się skutecznością i krótkim czasem trwania. Jedna sesja zajmuje tylko niecałe 10 minut. Ponadto docenia się szeroki zakres zastosowań.

Bibliografia

  1. Stefański M., Polak A., Piejko L., Humpa F., Kubasik W., Białek L., Ficek-Kielsner A., Nawrat-Szołtysik A., Hordyńska E., Radialna fala uderzeniowa w połączeniu z ćwiczeniami fizycznymi w leczeniu entezopatii: opis przypadków, Rehabilitacja, 4/2017.
  2. Koch M., Chochowska M., Marcinkowski J., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej, Hygeia Public Health, 4/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.