Szukaj

Wzgórze

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wzgórze (łac. thalamus) to największe skupienie istoty szarej we wzgórzomózgowiu, które z kolei jest najlepiej wykształconą częścią międzymózgowia. W jego skład poza wzgórzem wchodzi również zawzgórze i nadwzgórze. Omawiana struktura pełni bardzo ważne funkcje, przede wszystkim jednak stanowi rodzaj „czuciowej stacji przekaźnikowej”.

Wzgórze (łac. thalamus)

Budowa wzgórza

Wzgórze dzielą 4 pasma istoty białej, zwane powszechnie blaszkami rdzennymi. Powstałe wskutek tego mniejsze skupienia zwie się jądrami wzgórza. Opisując wzgórze można wyróżnić na nim 4 powierzchnie:

  • górną – wolną, ponieważ nie łączy się bezpośrednio z żadną inną częścią mózgowia;
  • dolną – przylega swoją powierzchnią do podwzgórza, w związku z czym zwie się ją również podwzgórzową;
  • przyśrodkową – komorową, ponieważ tworzy ścianę boczną komory trzeciej;
  • boczną – torebkową, ponieważ przylega do torebki wewnętrznej.

W budowie wewnętrznej wzgórza wyróżnia się 3 zasadnicze grupy jąder wzgórza:

  • przednie;
  • przyśrodkowe;
  • boczne.

Poza nimi znajdują się tak także jądra: siatkowate wzgórza i śródblaszkowe. Powierzchnie przyśrodkowe obu wzgórz pokrywa istota szara środkowa, zrastająca się przez zrost międzywzgórzowy zbudowany również z tej istoty. Wzgórze posiada połączenie z móżdżkiem, prążkowiem i podwzgórzem, jest więc strukturą złożoną, włączoną niejednokrotnie do innych układów. Największą liczbę połączeń posiada z korą mózgu, dlatego niektórzy autorzy opisują układ wzgórzowo-korowy.

tubapay
tubapay

Za co odpowiada wzgórze?

Funkcja wzgórza jest obszerna, nie skupia się wyłącznie na jednej czynności. Tak więc poduszka zlokalizowana na jego powierzchni górnej stanowi ośrodek integracji – otrzymuje impulsy z ciał kolankowatych, a także włącza się w drogę słuchową i wzrokową. Ponadto posiada zespolenia z korowym ośrodkiem mowy. Uszkodzenie tej struktury powoduje poważne zaburzenia mowy. Prążek rdzenny wzgórza zawiera włókna nerwowe łączące trójkąt węchowy i istotę dziurkowaną przednią z trójkątem uzdeczek.

Bardzo ważną rolę pełnią jądra wzgórza. Obserwacje podczas niektórych zabiegów neurochirurgicznych wykazały, że jądro przyśrodkowe może mieć udział w odbiorze wrażeń uczuciowych, będących częścią doświadczania emocjonalnego człowieka. Pozostałe funkcje innych jąder obejmują między innymi:

  • przekazywanie impulsów wzrokowych do części kory otaczającej ośrodek korowy wzroku;
  • prowadzenie impulsów z przeciwnej połowy głowy i struktur jamy ustnej;
  • kontrolowanie wszystkich ruchów ciała i korygowanie ich drogą sprzężeń zwrotnych;
  • nadawanie wrażeniom zabarwienia emocjonalnego;
  • wpływ na stan świadomości i uwagę.

Przypuszcza się, że istnieje dominacja jednego ze wzgórz, tak samo jak ma to miejsce w przypadku dominacji jednej z półkul. Biorąc to pod uwagę prawdopodobne jest, że u ludzi leworęcznych przeważa aktywność prawego wzgórza.

Uszkodzenia wzgórza

W uszkodzeniach mózgu (np. zespół Dejerine’a-Roussy’ego, czyli tzw. zespół wzgórzowy) obserwuje się obniżenie wrażliwości lub przeczulicę. Wzgórze może warunkować gwałtowne dolegliwości bólowe, opisywane przez chorych jako ciągnące, szarpiące. Wskutek uszkodzenia wzgórza w sferze czuciowej może pojawić się spaczone odczuwanie bodźców, np. dotknięcie odbierane jest jako bolesne uszczypnięcie. W zakresie motoryki mogą występować ruchy przymusowe, zaś w sferze psychicznej przesadna wrażliwość, lęki, niecierpliwość, niekiedy krzyk i utrudnienie mowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gołąb B., Anatomia czynnościowa ośrodkowego układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Walocha J., Anatomia prawidłowa człowieka – ośrodkowy układ nerwowy, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.