Szukaj
Szukaj

Diatermia – metodyka zabiegów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Diatermia jest metodą fizykalną wykorzystującą pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości w celach leczniczych. Istota działania terapeutycznego polega na wytwarzaniu w tkankach ciepła. Sama nazwa „diatermia” odnosi się do głębokiego przegrzania. W zależności od wielkości fali odpowiadającej danej częstotliwości drgań elektromagnetycznych wyróżnia się diatermię krótkofalową oraz mikrofalową.

Diatermia - metodyka zabiegów

Diatermia metodyka zabiegów

Przed rozpoczęciem zabiegu zawsze należy przeprowadzić z pacjentem wywiad celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Ważne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta, co obejmuje zarówno jego edukację (np. że pozycja podczas zabiegu nie powinna być zmieniana) jak i część fizyczną. Ubranie nie powinno być wykonane z syntetycznego materiału. Pacjent obowiązkowo powinien założyć specjalne okulary ochronne, ponieważ promieniowanie wpływa szkodliwie na oczy, a także zdjąć wszelkie metalowy ozdoby. Skóra w miejscu zabiegu musi być czysta i sucha.

Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego rodzaju diatermii. Wyróżniamy takie jak:

 • krótkofalowa;
 • mikrofalowa.

Diatermia krótkofalowa

Jeśli wybór padnie na diatermię krótkofalową, należy wybrać czy będzie ona wykonywana metodą kondensatorową czy indukcyjną. W kondensatorowej elektrody sztywne powinny być ustawione na odległość 2-4 cm od powierzchni ciała i jednakowo po obu stronach. Pozwala to na równomierne przegrzanie okolicy zabiegowej. Wybierając metodę indukcyjną można zastosować elektrody w formie dyskowej w takiej samej odległości od ciała jak poprzednio. Ważne jest także zastosowanie podkładu filcowego lub innego izolatora umieszczanego między zwojami cewki a ciałem pacjenta.

Diatermia mikrofalowa

W przypadku diatermii mikrofalowej należy pamiętać, że promienie mikrofalowe mają tendencję do odbijania się od powierzchni ciała. Podczas ustawiania promienników należy nakierować je tak, aby promienie padały prostopadle do powierzchni zabiegowej. Odległość promiennika od skóry wynosi zwykle 4 cm.

Dawkowanie

Dawkę w przypadku diatermii określa się na podstawie subiektywnych odczuć pacjenta, jednostki chorobowej oraz czasu trwania zabiegu. Zwykle trwa on 15-20 minut, jednakże niekiedy może się przedłużyć do 30 minut (ponieważ tkanki położone głębiej potrzebują więcej czasu na przegrzanie). Wyróżniono cztery podstawowe dawki:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 1. Atermiczna (I) – bardzo mała, nieco mniejsza od odczuwalnej, do 30 W.
 2. Oligotermiczna (II) – minimalna, progowe odczuwanie ciepła, od 30 do 60 W.
 3. Termiczna (III) – średnia, wywołuje odczucie przyjemnego ciepła, od 60 do 120 W.
 4. Hipertermiczna (IV) – duża, nadprogowa, wywołuje silne wrażenie ciepła, około 120 W.

Działanie

Jony, cząsteczki dipolowe oraz większe molekuły pod wpływem zaabsorbowanej energii zwiększają swój ruch. W wyniku zderzeń z innymi cząstkami zwiększają energię wewnętrzną, co z kolei powoduje wzrost temperatury. Nadmiar dostarczanej energii jest kompensowany przez mechanizmy termoregulacji organizmu.

Zobacz również: Prawo Dastre Morata.

Efektem tego jest rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawa przepływu krwi oraz poprawa ukrwienia i trofiki tkanek. Wszystko to wpływa na lepsze wchłanianie się wysięków i przyspiesza regenerację.

Znacznie lepszy efekt zauważamy jest w tkankach dobrze uwodnionych, np. mięśniach. Należy także pamiętać, że promieniowanie elektromagnetyczne może ulec odbiciu i przez to kumulować się w różnych warstwach tkanek. Powoduje to powierzchowne lub głębokie przegrzanie.

Liczne badania wykazały, że pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości może powodować między innymi:

 • podnoszenie odporności przeciwbakteryjnej, przeciwwirusowej;
 • stymulację układu immunologicznego;
 • bezpośredni wpływ na wzrost i regenerację komórek;
 • działanie kojące i uspokajające na układ nerwowy (przeciwbólowe);
 • działanie rozluźniające i przeciwskurczowe;
 • przyspieszenie przemiany materii;
 • spadek ciśnienia krwi;
 • zwiększone wydzielanie moczu.

Wskazania

Poniżej przedstawiono przykładowe wskazania do zastosowania diatermii:

Bibliografia

 1. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
 2. Sokołowski K., Maruszewska A., Staniak D., Zastosowanie kliniczne prądów wielkiej częstotliwości, rozwój oraz przegląd stosowanych metod, Zeszyty Naukowe WSSP, tom 17/2013.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *