Szukaj
Szukaj

Aurikuloterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Aurikuloterapia to forma akupunktury szczególnie przydatna w leczeniu problemów ze snem, a także schorzeń układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego oraz układu pokarmowego. Odnosi się do terapeutycznego nakłuwania określonych punktów na małżowinie usznej za pomocą bardzo cienkich igieł. Aurikuloterapia wymaga szczegółowej znajomości anatomii i fizjologii ludzkiego ciała, a także lokalizacji na uchu odpowiadających narządom wewnętrznym.

Aurikuloterapia

Aurikuloterapia – metodyka

Zabieg z zakresu aurikuloterapii jest całkowicie bezpieczny i skuteczny, dlatego cieszy się szerokim zastosowaniem. Podstawą jego wykonania jest przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu zdrowotnego. Na jego bazie można ustalić, które punkty w obrębie ucha będą opracowywane oraz czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu. W pierwszej kolejności specjalista dokładnie oczyszcza i dezynfekuje małżowinę uszną mając na uwadze przerwanie ciągłości skóry. Następnie lokalizuje wybrane punkty i umieszcza w nich cienkie, sterylne igły do akupunktury.

Ilość igieł zależy od stanu zdrowia pacjenta i potrzeb jego ciała. Zwykle jednak wykorzystuje się 1-5 igieł, które pozostawia się w ciele na 20-30 minut (niekiedy nawet dłużej). W tym czasie pacjent powinien znajdować się w zrelaksowanej, swobodnej pozycji i skupiać się na głębokim oddechu. Aurikuloterapia stwarza idealne warunki do medytacji czy refleksji, będąc jednocześnie elementem psychoterapii.

Aurikuloterapia – zastosowanie

Aurikuloterapię można stosować jako samodzielną metodę, jak również w połączeniu z innymi technikami leczenia, np. terapią czaszkowo-krzyżową, akupunkturą czy masażami. Cieszy się niezwykle wysoką skutecznością, a ewentualny brak efektów zawsze wiąże się z nieprawidłowym wyborem lub umiejscowieniem igły. Wskazaniami do zastosowania aurikuloterapii są między innymi:

Kształt małżowiny usznej przypomina typowe ułożenie płodu w łonie matki. Nakładając wyobrażenie płodu w ułożeniu główkowym na małżowinę uszną można zlokalizować receptory głowy, narządów wewnętrznych itd. Skóra małżowiny usznej jest przy tym niezwykle dobrze unerwiona i ukrwiona. Dzięki strukturom naczyniowym i nerwowym istnieje ścisłe powiązanie z układem podwzgórzowym, układem mózgowo-siateczkowatym oraz układem limbicznym. Aurikuloterapia bazuje więc na globalnym, kompleksowym podejściu do ludzkiego organizmu, który jest jedną całością.

Patronite
Patronite

Punkty na uchu

Znajomość powiązania między dokładnymi punktami na małżowinie usznej, a częściami i strukturami anatomicznymi ciała jest kluczowa dla prawidłowego wykonania zabiegu i osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Wyobrażając sobie prawe ucho, najniżej na płatku usznym znajduje się punkt dla migdałków, nieco wyżej dla oka. Na prawo od punktu dla oka znajdziemy punkt dla zębów, zaś na lewo punkt ucha. Z kolei na szczycie małżowiny usznej lokalizuje się punkt dla stopy i stawu skokowo-goleniowego, schodząc niżej zaś kolejno dla goleni, stawu kolanowego oraz stawu biodrowego. W praktyce wyróżnia się aż 130 różnych punktów na małżowinie usznej.

Aurikuloterapia – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu z zakresu aurikuloterapii są takie same jak w przypadku tradycyjnej akupunktury. Zalicza się do nich:

 • nowotwory;
 • hemofilię i poważne zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • stan po spożyciu alkoholu;
 • poważne zaburzenia psychiczne;
 • ciążę;
 • stany zapalne skóry;
 • choroby zakaźne;
 • uszkodzenie skóry w miejscu zabiegowym.

W przypadku kobiet ciężarnych przeciwwskazaniem jest aurikuloterapia do 5. miesiąca ciąży. Powyżej 5. miesiąca wykonanie zabiegu zależy już od chęci kobiety oraz jej stanu zdrowia. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania akupunktury u dzieci, konieczna jest jednak ich współpraca.

Czy aurikuloterapia boli?

Choć małżowina uszna jest bogato unerwiona, aurikuloterapia należy do procedur bezpiecznych i całkowicie bezbolesnych. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne ukłucie, z pewnością nie jest ono jednak bolesne. Wszystko przez to, że wykorzystywane igły są niezwykle cienkie i nie powodują rozpierania czy znacznego uszkodzenia tkanek.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Nogier R., Aurikuloterapia. Terapia punktów usznych, Wydawnictwo Holi, 2020.
 2. Oleson T., Auriculotherapy Manual Chinese and Western Systems of Ear Acupuncture, Churchill Livingstone, 2013.
 3. Artioli D., Tavares A., Bertolini G., Auriculotherapy: neurophysiology, points to choose, indications and results on musculoskeletal pain conditions: a systematic review of reviews, Brazilian Journal of Pain, 2/2019.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *