Szukaj
Szukaj

Terapia CranioSacralna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

CranioSacralna terapia jest metodą leczenia, która poprzez nakładanie rąk w ściśle określonych miejscach na  ciele człowieka służy poprawie stanu zdrowia. Jej filozofią jest używanie przez terapeutów bardzo lekkiego nacisku rąk, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego.

 

Początki terapii

Twórcą terapii CranioSacralanej był William Sutherland, amerykański osteopata, który jako pierwszy prowadząc swoje badania mówił o „oddechu pierwotnym” – czyli rytmicznym ruchu zmieniającym kształt kości czaszki. W kolejnym etapie tych badań wyczuwalność owego ruchu rozszerzył o pozostałe tkanki ciała.

Ponadto Sutherland dowiódł, że ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom, a to z kolei wpływa na wiele funkcji organizmu.

Terapia Cranio Sacralana

Podczas wieloletnich badań Sutherland wyróżnił pięć części tego mechanizmu:

 • rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych;
 • ruch struktur czaszki;
 • ruch opon mózgowych i kręgosłupowych;
 • nieznaczne przemieszczenia w obrębie kości krzyżowej;
 • tętnienie płynu mózgowo-rdzeniowego.

System ten, nazwany układem czaszkowo – krzyżowym, który może podlegać okołoporodowo lub w ciągu życia urazom różnego pochodzenia i powodować dysfunkcje, wywołujące liczne dolegliwości. Swoją teorię badacz ogłosił w 1940 r. i tym samym przyczynił się do rozwoju osteopatii w późniejszych latach.

Kolejnym przełomem w rozwoju terapii CranioSacralanej było odkrycie ruchu opony twardej przez Johna’a E. Upledgera. Profesor katedry biomechaniki na Uniwersytecie stanowym Michigan i założyciel międzynarodowego Instytutu na Florydzie (1985 r.), stojąc na czele zespołu złożonego z anatomów, fizjologów, biofizyków i bioinżynierów stworzył podstawy terapii CranioSacralnej. W rezultacie założony przez Upledgera Instytut funkcjonuje do dnia dzisiejszego, kształcąc specjalistów na całym świecie.

Terapia CranioSacralna – zastosowanie

Terapia  czaszkowo-krzyżowa to jedna z czterech form leczenia manualnego, która uzyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia. Dzięki zastosowaniu metody czaszkowo-krzyżowej dolegliwości często wyraźnie zmniejszają się, a nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podstawowym założeniem terapii jest fakt, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi, a prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia. Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby. Z kolei powodem upośledzenia systemu czaszkowo-krzyżowego mogą być urazy fizyczne (wypadki, przeciążenia zawodowe), psychiczne czy poporodowe.

Terapia CranioSacralna znajduje zastosowanie przy:

Dodatkowo w psychozach, autyzmie, kłopotach z koncentracją, zaburzeniach osobowości u dzieci i dorosłych, stresie, depresji, dysleksji i kłopotach z nauką oraz koncentracją.

Terapia CranioSacralna Upledgera dodatkowo:

 1. Działa uspokajająco i poprawia funkcjonowanie organizmu;
 2. Pogłębia oddech u astmatyków;
 3. Likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha;
 4. Poprawia krążenie oraz pracę układu limfatycznego;
 5. Likwiduje urazy poporodowe.

Zobacz również: Terapia manualna.

Podsumowanie

Terapia jest uniwersalną formą pracy terapeutycznej z pacjentem, ponieważ jej założeniem jest wzmacnianie naturalnego mechanizmu organizmu człowieka do samouzdrawiania. Ponadto ważną cechą metody jest holistyczne podejście do pacjenta i jego problemu. W efekcie eliminacja zaburzenia w dowolnej części ciała wpływa na poprawę całego układu.

Terapia CranioSacralana z powodzeniem stosowana jest w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Korzystają z niej również osoby starsze i przewlekle chore. W zasadzie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wiek czy dolegliwości pacjenta. Dodatkowo terapeuta jest w stanie w pełni dopasować przebieg zabiegów do potrzeb i oczekiwań swoich podopiecznych.

Bibliografia

 1. Miszewski W., Miszewska A., Nowoczesne metody fizjoterapii – terapia czaszkowo-krzyżowa, Medycyna Rodzinna, 3/2014.
 2. autorstwo własne: Marcin Pochojka.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *