CranioSacralna terapia jest metodą leczenia, która poprzez nakładanie rąk w ściśle określonych miejscach na ciele człowieka służy poprawie stanu zdrowia. Jej filozofią jest używanie przez terapeutów bardzo lekkiego nacisku rąk, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Początki terapii
Twórcą terapii CranioSacralanej był William Sutherland, amerykański osteopata, który jako pierwszy prowadząc swoje badania mówił o „oddechu pierwotnym” – czyli rytmicznym ruchu zmieniającym kształt kości czaszki. W kolejnym etapie tych badań wyczuwalność owego ruchu rozszerzył o pozostałe tkanki ciała.
Ponadto Sutherland dowiódł, że ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom, a to z kolei wpływa na wiele funkcji organizmu.
Podczas wieloletnich badań Sutherland wyróżnił pięć części tego mechanizmu:
- rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych;
- ruch struktur czaszki;
- ruch opon mózgowych i kręgosłupowych;
- nieznaczne przemieszczenia w obrębie kości krzyżowej;
- tętnienie płynu mózgowo-rdzeniowego.
System ten, nazwany układem czaszkowo – krzyżowym, który może podlegać okołoporodowo lub w ciągu życia urazom różnego pochodzenia i powodować dysfunkcje, wywołujące liczne dolegliwości. Swoją teorię badacz ogłosił w 1940 r. i tym samym przyczynił się do rozwoju osteopatii w późniejszych latach.
Kolejnym przełomem w rozwoju terapii CranioSacralanej było odkrycie ruchu opony twardej przez Johna’a E. Upledgera. Profesor katedry biomechaniki na Uniwersytecie stanowym Michigan i założyciel międzynarodowego Instytutu na Florydzie (1985 r.), stojąc na czele zespołu złożonego z anatomów, fizjologów, biofizyków i bioinżynierów stworzył podstawy terapii CranioSacralnej. W rezultacie założony przez Upledgera Instytut funkcjonuje do dnia dzisiejszego, kształcąc specjalistów na całym świecie.
Terapia CranioSacralna – zastosowanie
Terapia czaszkowo-krzyżowa to jedna z czterech form leczenia manualnego, która uzyskała akredytację Światowej Organizacji Zdrowia. Dzięki zastosowaniu metody czaszkowo-krzyżowej dolegliwości często wyraźnie zmniejszają się, a nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.
Podstawowym założeniem terapii jest fakt, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi, a prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia. Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby. Z kolei powodem upośledzenia systemu czaszkowo-krzyżowego mogą być urazy fizyczne (wypadki, przeciążenia zawodowe), psychiczne czy poporodowe.
Terapia CranioSacralna znajduje zastosowanie przy:
- bólach i zawrotach głowy;
- migrenach;
- kłopotach ze wzrokiem i słuchem;
- nawracającym zapaleniu uszu u dzieci i dorosłych;
- zapaleniu zatok;
- napięciu i bólach w stawie skroniowo-żuchwowych;
- wybiciu żuchwy;
- wadach zgryzu;
- bólach kręgosłupa, pleców, zapaleniu korzonków;
- rwie kulszowej;
- skoliozie;
- bolesnym napięciu barków;
- urazach powypadkowych.
Dodatkowo w psychozach, autyzmie, kłopotach z koncentracją, zaburzeniach osobowości u dzieci i dorosłych, stresie, depresji, dysleksji i kłopotach z nauką oraz koncentracją.
Terapia CranioSacralna Upledgera dodatkowo:
- Działa uspokajająco i poprawia funkcjonowanie organizmu;
- Pogłębia oddech u astmatyków;
- Likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha;
- Poprawia krążenie oraz pracę układu limfatycznego;
- Likwiduje urazy poporodowe.
Zobacz również: Terapia manualna.
Podsumowanie
Terapia jest uniwersalną formą pracy terapeutycznej z pacjentem, ponieważ jej założeniem jest wzmacnianie naturalnego mechanizmu organizmu człowieka do samouzdrawiania. Ponadto ważną cechą metody jest holistyczne podejście do pacjenta i jego problemu. W efekcie eliminacja zaburzenia w dowolnej części ciała wpływa na poprawę całego układu.
Terapia CranioSacralana z powodzeniem stosowana jest w pracy z dziećmi i osobami dorosłymi. Korzystają z niej również osoby starsze i przewlekle chore. W zasadzie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o wiek czy dolegliwości pacjenta. Dodatkowo terapeuta jest w stanie w pełni dopasować przebieg zabiegów do potrzeb i oczekiwań swoich podopiecznych.
Bibliografia
- Miszewski W., Miszewska A., Nowoczesne metody fizjoterapii – terapia czaszkowo-krzyżowa, Medycyna Rodzinna, 3/2014.
- autorstwo własne: Marcin Pochojka.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |