Szukaj
Szukaj

Depresja poporodowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Depresja poporodowa to zaburzenie psychiczne pojawiające się u kobiety w pierwszych tygodniach po porodzie. Szacuje się, że może dotyczyć około 10% kobiet.

Depresja poporodowa

Przyczyny

Depresja poporodowa wykazuje złożoną etiologię, na którą składają się czynniki psychologiczne oraz biologiczne. Z kolei do czynników ryzyka zwiększających podatność na tę chorobę zaliczamy:

  • epizod depresji występujący jeszcze przed porodem (nie koniecznie mający związek z ciążą);
  • niski poziom poczucia własnej wartości;
  • duża ilość sytuacji stresowych w życiu;
  • niski status ekonomiczny;
  • konflikty i nieporozumienia w życiu codziennym, zwłaszcza w małżeństwie;
  • smutek poporodowy;
  • nieplanowane, niechciane ciąże lub znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka;
  • samotne macierzyństwo;
  • stres związany z opieką nad dzieckiem.

Należy wiedzieć, że oprócz czynników podwyższających ryzyko depresji obecne są czynniki zmniejszające ją. Depresja poporodowa występuje rzadziej u kobiet wspieranych przez rodzinę, a także gdy w dzieciństwie miały one dobre relacje ze swoimi rodzicami. Korzyści w sferze psychicznej przynosi również udział w szkole rodzenia.

Objawy

Nie należy mylić depresji poporodowej ze smutkiem poporodowym, który obserwuje się około 4-5 dni po porodzie, przy czym zazwyczaj około 10 dnia ustępuje samoistnie. Depresja poporodowa pojawia się najczęściej w ciągu pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Nie stanowi to jednak reguły, bo w niektórych przypadkach rozwój objawów przypada na 12 tydzień po porodzie lub nawet później. Najbardziej charakterystycznym objawem jest lęk przed opieką nad własnym dzieckiem. Kobieta odczuwa niemożność sprostania podstawowym obowiązkom, co może nawet powodować panikę w momencie zostawiania kobiety samej z dzieckiem.

Dodatkowo zauważa się:

  • przygnębienie;
  • płaczliwość;
  • trudny do zniesienia smutek;
  • przewlekłe zmęczenie.

Bardziej niepokojące jest pojawienie się zakłóceń relacji matka-dziecko. Osłabienie tej więzi sprawia, że matka albo kompletnie nie przejmuje się stanem swojego dziecka albo przesadnie martwi się o nie bez uchwytnej przyczyny. Ma zatem tendencję do popadania w skrajności. Rzadziej pojawiają się natrętne myśli związane ze zrobieniem dziecku krzywdy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Konsekwencje depresji poporodowej

Nieleczona depresja poporodowa ma negatywne konsekwencje zarówno dla kobiety, jak i całej jej rodziny. W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że powoduje długofalowe zmiany w psychice kobiety, która może odreagowywać na swoich najbliższych lub stopniowo tracić chęć do życia. Wszystko to może rzutować na późniejszy etap jej życia, gdy dziecko jest starsze. Chora kobieta może wówczas nie mieć chęci wrócić do pracy zawodowej czy poświęcić odrobinę czasu swojej pasji. To z kolei powoduje błędne koło, ponieważ jeszcze bardziej przygnębia pacjentkę, która czuje się bezużyteczna.

Zwiększa się ilość konfliktów małżeńskich, zwłaszcza jeśli mężczyzna nie rozumie problematyki depresji poporodowej i nie wspiera kobiety. Nieleczenie depresji poporodowej sprawia, że stan ten jedynie się pogłębia, a dziecko dorasta w nerwowej atmosferze. Przez to zamyka się w sobie lub wręcz odwrotnie, staje się agresywne.

Depresja poporodowa – leczenie

Kobiety po porodzie zwykle odmawiają podjęcia leczenia farmakologicznego, ponieważ obawiają się wpływu leków na dziecko podczas karmienia piersią. Z kolei jako matki noworodków nie mają czasu na podjęcie psychoterapii, która wiąże się z uczęszczaniem na sesje terapeutyczne. Dlatego bardzo ważna jest rozmowa ze specjalistą, który wytłumaczy pacjentce konieczność podjęcia leczenia, dobierze najlepszą metodę terapeutyczną i pozwoli zrozumieć specyfikę problemu.

Niezwykle korzystne są rozmowy z rodzicami, partnerem, najlepszym przyjacielem. Wsparcie stanowi podstawę leczenia wszystkich chorób psychicznych. Niekiedy najbliżsi będą musieli wykazać się anielską cierpliwością, jednak depresja poporodowa jest chorobą, którą można wyleczyć. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalną pomoc.

Jeśli występują myśli samobójcze lub nawet myśli o skrzywdzeniu dziecka, kobieta powinna bez zwłoki zostać skierowana do psychiatry. Jest to bowiem przejaw ciężkiej depresji poporodowej lub innych chorób natury psychicznej (psychoza, choroba afektywna dwubiegunowa).

Zobacz również: Fizjoterapia w leczeniu depresji.

Bibliografia

  1. Fejfer-Szpytko J., Włodarczyk J., Trąbińska-Haduch M., Rozpoznanie sytuacji matek małych dzieci w tematyce depresji poporodowej i zaburzeń nastroju, Dziecko Krzywdzone, 3/2016.
  2. Maliszewska K., Preis K., Terapia depresji poporodowej – aktualny stan wiedzy, Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44/2014.
  3. Kossakowska K., Depresja poporodowa matki i jej konsekwencje dla dziecka i rodziny, Kwartalnik Naukowy, 3/2019.
  4. Małus A., Szyluk J., Galińska-Skok B., Konarzewska B., Psychiatria Polska, 6/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *