Szukaj
Szukaj

Zapalenie nerwu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie nerwu to inaczej obecność stanu zapalnego w jego włóknach, co objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi. Diagnostyką i leczeniem tego typu dolegliwości zajmuje się lekarz neurolog. Rokowania zależą od przyczyny stanu zapalnego oraz czasu jego trwania. Im wcześniejsza interwencja medyczna, tym większe szanse na powrót do pełnego zdrowia.

Zapalenie nerwu

Zapalenie nerwu – przyczyny

Przyczyną uszkodzenia i stanów zapalnych pojedynczych włókien mięśniowych są najczęściej:

  • urazy – zarówno pośrednie, jak i bezpośrednie;
  • niedokrwienie nerwu;
  • ucisk nerwu.

Do ucisku i niedokrwienia nerwu może dojść wskutek obecności pogrubiałego mięśnia, więzadła czy narośli kostnej. Czynnikiem ryzyka jest długotrwałe leżenie w jednej pozycji oraz znieczulenie ogólne przed operacją. Neuropatie z ucisku znacznie częściej pojawiają się u osób z genetycznymi predyspozycjami do nadmiernej wrażliwości nerwów na ucisk i wtórne niedotlenienie. Najczęściej dotyczą nerwu pośrodkowego, nerwu łokciowego oraz nerwu strzałkowego. Uszkodzenie i stany zapalne większej ilości nerwów wynikają zazwyczaj z chorób i schorzeń ogólnoustrojowych. Najczęściej są to:

Bardzo rzadką grupą schorzeń jest zapalenie nerwów obwodowych, czyli nerwów ruchowych, czuciowych i autonomicznych. Wówczas za przyczyny podaje się infekcje wirusowe lub bakteryjne (np. krętkiem), a także zaburzenia immunologiczne.

Zapalenie nerwu – objawy

Obraz kliniczny jest zróżnicowany i zależy od przebiegu zajętego stanem zapalnym nerwu. Jeśli problem dotyczy nerwu kończyny dolnej, mogą pojawić się osłabienie danej kończyny wraz z postępującym niedowładem. W rzadszych przypadkach, gdy stan zapalny jest ignorowany (nieleczone zapalenie nerwu), może nawet dojść do zaniku mięśni. Prawdopodobieństwo tego jest większe w przypadku niewielkich mięśni zaopatrywanych przez zajęty nerw. Innymi objawami (bez względu na lokalizację nerwu) mogą być:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • silny ból o charakterze wędrującym lub piekącym;
  • niedoczulica, czyli osłabienie czucia;
  • mrowienie, kłucie;
  • parestezje.

Z kolei jeśli zapalenie nerwu dotyczy któregoś z nerwów autonomicznych, dodatkowo pojawiają się:

  • wzmożona potliwość ciała lub brak wydzielania potu;
  • biegunka lub zaparcia;
  • wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego.

Zaleca się wykonanie między innymi badania EEG, sprawdzającego szybkość przewodzenia we włóknach ruchowych i czuciowych kończyn. Przy wystąpieniu powyższych objawów i podejrzeniu zapalenia nerwu, należy jak najszybciej udać się do neurologa.

Zapalenie nerwu – leczenie

Metody lecznicze dobiera się w zależności od wieku i stanu ogólnego pacjenta, a także od lokalizacji stanu zapalnego oraz obrazu klinicznego. Bardzo ważna jest przyczyna, która spowodowała zapalenie nerwu. Przykładowo, przy chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, podstawą będzie ich ustabilizowanie. Dopiero wówczas istnieje szansa na pozbycie się problemu zapalenia nerwu.

W kontekście leczenia samego zapalenia nerwu najczęściej stosuje się farmakoterapię. Zastosowanie mają leki przeciwzapalne i niekiedy przeciwpadaczkowe. Przy bardzo silnych i rozległych bólach lekarz może przepisać nawet opioidy. Wykorzystuje się również fizjoterapię, a także wykonuje zabiegi z zakresu akupunktury. Dodatkowo stosuje się różnego rodzaju metody relaksacji. Jeśli zachowawcze leczenie nie przynosi rezultatów, pacjenta kieruje się na zabieg chirurgiczny. Najczęściej wykonuje się go w przypadku neuropatii z ucisku, jednak w dzisiejszych czasach większość przypadków jesteśmy w stanie wyleczyć za pomocą odpowiednio prowadzonej fizjoterapii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gospodarczyk-Szot K., Nojszewska M., Podlecka-Piętowska A., Zakrzewska-Pniewska B., Zapalenie nerwów wzrokowych i rdzenia Devica oraz choroby ze spektrum NMO, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2016.
  2. Prusiński A., Neurologia Praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  3. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *