Szukaj
Szukaj

Choroba Kienbocka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Kienbocka to dolegliwość kości nadgarstka zaliczana do martwic jałowych. Wciąż nie ustalono co dokładnie ją wywołuje. Głównym objawem jest ból nadgarstka zlokalizowany nad kością, której schorzenie dotyczy. Sam przebieg choroby oraz czas jej postępu jest nieprzewidywalny, często leczenie kończy się operacją.

Choroba Kienbocka

Przyczyny choroby Kienbocka

Choć nie ustalono dokładnej przyczyny wywołującej chorobę, wiadomo, że wiąże się ona z zaburzeniem ukrwienia kości. Pod uwagę bierze się następujące czynniki ryzyka:

  • przebyte urazy mechaniczne dłoni, nadgarstka i przedramienia;
  • powtarzające się mikrourazy, np. wskutek intensywnych treningów sportowych;
  • zaburzenie dopływu i odpływu krwi z kości, czyli dysfunkcje tętnic oraz żył.

Schorzenie występuje stosunkowo rzadko, lecz mimo tego nie należy go bagatelizować.

Jak objawia się choroba Kienbocka?

Choroba Kienbocka to jałowa martwica kości księżycowatej, czyli jednej z niewielkich kości szeregu bliższego nadgarstka. Obraz kliniczny zależy głównie od zaawansowania niedokrwienia. Na początku może obejmować jedynie niewielki dyskomfort i chwilowe pobolewanie podczas ruchów nadgarstkiem. Ból lokalizuje się po stronie grzbietowej ręki, w pierwszym etapie choroby najczęściej po aktywnościach fizycznych. Gdy schorzenie staje się bardziej zaawansowane, ból pojawia się nawet w spoczynku. Obraz kliniczny choroby Kienbocka można przedstawić w 4 etapach:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • I – niewielki ból nadgarstka, przy czym w badaniach obrazowych nie ma żadnych zmian strukturalnych;
  • II – zmiana gęstości kości księżycowatej, jednak pomimo tego zostaje zachowany jej kształt. Pojawia się nieco intensywniejszy ból, może towarzyszyć mu niewielki obrzęk;
  • III – sztywność nadgarstka, kość księżycowa się zapada. W badaniach obrazowych widać wtórne zmiany;
  • IV – pojawiają się wyraźne zmiany zwyrodnieniowe, pacjent odczuwa silny ból bez względu na pozycję oraz ograniczenie ruchów ręki uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Przy podejrzeniach choroby Kienbocka lub po wystąpieniu wymienionych wyżej objawów należy udać się do ortopedy. Warto wykonać również badanie RTG, które uwidoczni kości nadgarstka. Dzięki temu wykluczymy ewentualne złamania, skręcenia czy zwichnięcia, które mogą dawać podobne objawy. Przy chorobie Kienbocka dzięki RTG będzie można również ocenić jej zaawansowanie. Niekiedy RTG jest niewystarczające. W takich sytuacjach lekarz zaleci bardziej szczegółowe badania obrazowe, np. tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Choroba Kienbocka – leczenie

W pierwszych stadiach choroby rękę objętą procesem chorobowym najczęściej się unieruchamia, aby tkanki miały odpowiednie warunku do gojenia. Coraz częściej odchodzi się jednak od opatrunków unieruchamiających na rzecz delikatnych ćwiczeń i terapii manualnej. Odpowiednie postępowanie jest dobierane indywidualnie do pacjenta. Leczenie powinno być kompleksowe, prowadzone przez ortopedę i fizjoterapeutę. Ortopeda zleci odpowiednią farmakoterapię, natomiast fizjoterapeuta zadba o poprawę funkcjonalności kończyny i zmniejszanie występujących objawów. Stosuje się między innymi:

W bardzo zaawansowanych przypadkach oraz gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów konieczna staje się operacja. Po jej wykonaniu rękę należy unieruchomić, zaś po zdjęciu unieruchomienia rozpoczyna się rehabilitację.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stasiów B., Problemy diagnostyczne postaci kostno-stawowej zespołu wibracyjnego, Medycyna Pracy, 2/2001.
  2. Nowakowski A., Mazurek T., Ortopedia i traumatologia – podręcznik dla studentów, Wydawnictwo Exemplum, Poznań 2017.
  3. Kruczyński J., Wiktora Degi Ortopedia i Traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *