Stenoza kanału kręgowego

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Kanał kręgowy to przestrzeń tworzona głównie przez otwory kręgowe naszego kręgosłupa. Znajdujący się w nim rdzeń kręgowy odpowiada za połączenie mózgowia z praktycznie całym naszym ciałem. Jeśli dojdzie do zwężenia tej przestrzeni, może się okazać, że pojawiła się u nas choroba zwana stenozą kanału kręgowego.

Stenoza kanału kręgowego

Stenoza (albo inaczej: zespół cieśni) kanału kręgowego to dość często występujące schorzenie, którego istotą jest różnego pochodzenia ucisk na rdzeń kręgowy (a czasami również na nerwy korzeniowe). Może pojawić się w każdym z odcinków naszego kręgosłupa. Nie należy jej lekceważyć, gdyż najczęściej wiąże się ze znacznym pogorszeniem komfortu życia – objawy są bardzo dokuczliwe i mogą się nasilać nawet podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności.

Skąd bierze się stenoza kanału kręgowego?

Zwężenie kanału kręgowego występuje najczęściej na skutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa (np. kręgozmyk, dyskopatie), które zwykle potrafią rozwijać się przez wiele lat. Poza tym, schorzenie powodują też urazy, przepukliny, guzy okolicy kręgosłupa, a także niektóre choroby reumatoidalne. Choroba ujawnia się najczęściej około 40-50. roku życia. Co ciekawe, niektórzy z nas rodzą się już z wąskim kanałem kręgowym. Wówczas znacznie łatwiej i szybciej dochodzi do pojawienia się objawów stenozy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najczęstsze objawy

Po czym można poznać, że mamy do czynienia ze stenozą kanału kręgowego? Zanim odpowiemy na to pytanie musimy pamiętać, że obraz kliniczny choroby jest uzależniony od tego, na jakiej wysokości oraz w jak dużym stopniu doszło do zwężenia i ucisku rdzenia kręgowego. Dlatego też nie wszystkie możliwe objawy wystąpią u każdego pacjenta. Co do symptomów, schorzeniu często towarzyszą zaburzenia czucia i ból, niekiedy promieniujący. Przykładowo, w przypadku lokalizacji w lędźwiowej części kręgosłupa jest on odczuwalny głównie w nogach i może nasilać się podczas chodzenia. Z kolei umiejscowienie w odcinku szyjnym często sprawia, że ból wywoływać będą ruchy głowy.

Jak można leczyć stenozę kanału kręgowego?

Wśród metod leczenia stenozy wymienić można metody zachowawcze, jak i operacyjne. Do pierwszych należą m.in.: rehabilitacja oraz stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to leczenie typowo objawowe. Celem metod zabiegowych z kolei jest usunięcie czynnika powodującego zwężenie kanału kręgowego, „odblokowanie” rdzenia, pozbycie się dolegliwości i powrót pacjenta do zdrowia. Leczenie takie jest możliwe w wielu różnych ośrodkach, m.in.: w klinice ortopedii i neurochirurgii w Warszawie Form Grupa Lekarska https://formgl.pl/. Jednym z lekarzy wykonujących tego typu zabiegi jest ortopeda Paweł Wichrowski.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *