Szukaj
Szukaj

Sztywność karku

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Sztywność karku to bardzo częsta dolegliwość w dzisiejszych czasach, na którą uskarżają się przede wszystkim osoby pracujące przed komputerem lub w jednej, niewygodnej pozycji górnej części ciała. Często towarzyszą temu dolegliwości bólowe, zaś w przyszłości mogą pojawić się zawroty głowy, wady postawy oraz szumy uszne. Sztywność karku jest problemem, który warto skonsultować z fizjoterapeutą.

Sztywność karku

Sztywność karku – przyczyny

W znacznej większości przypadków sztywność karku wynika z nieodpowiedniego, mało aktywnego trybu życia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (zarówno w pracy, jak i w domu) bez spędzania czasu w sposób aktywny sprawia, że mięśnie obręczy barkowej i karku stają się słabe oraz przykurczone. Nie mogą w pełni sprawnie utrzymywać ciężaru głowy, zaś w związku ze swoją statyczną pozycją, zaczynają drętwieć. Poza brakiem aktywności fizycznej czynnikami ryzyka sztywności karku są:

  • nadmiar stresu w życiu codziennym;
  • przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji podczas snu (zwłaszcza spanie na zbyt wysokich poduszkach);
  • napięcia mięśniowe w innych okolicach ciała, np. w klatce piersiowej czy odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Sztywność karku może dotyczyć nie tylko mięśni, ale również stawów. Pojawia się bowiem w przebiegu chorób i schorzeń takich jak:

Pojawienie się sztywności karku powinno zachęcać do przyjrzenia się nawykom dnia codziennego. Wczesna ich zmiana sprawia, że unikamy powikłań w przyszłości. Jeśli sztywność karku nie ma związku ze stylem życia, warto udać się do lekarza celem wykonania szczegółowych badań diagnostycznych.

Sztywność karku – objawy

Sztywność karku opisuje się jako niemożność wykonania ruchów głową i odcinkiem szyjnym kręgosłupa w pełnym zakresie ruchomości. Podczas prób pojawia się uczucie ciągnięcia, oporu oraz mrowienia. Niekiedy towarzyszą temu dolegliwości bólowe, zarówno ze strony mięśni, jak i stawów. Sygnałem alarmowym powinno być pojawienie się następujących objawów, które mogą towarzyszyć sztywności karku:

Patronite
Patronite

Należy wówczas udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi skierowanie na badania krwi i moczu, a w razie potrzeby także skierowanie do neurologa lub reumatologa. Niemal zawsze rekomenduje się wizytę u fizjoterapeuty, który z tego typu dolegliwościami ma styczność każdego dnia.

Zobacz również: Sztywność stawów.

Sztywność karku – leczenie

Jeśli sztywność karku wynika z chorób przewlekłych, należy zająć się ich leczeniem objawowym celem uzyskania jak najdłuższej remisji. Natomiast bez względu na to czy problem wynika z chorób przewlekłych czy ze stylu życia, zawsze pomocna będzie fizjoterapia. Początkowo celem jest określenie postawy ciała i wdrożenie właściwych nawyków (np. nauka ergonomicznego siedzenia przed komputerem lub stania podczas wykonywania statycznej pracy zawodowej). Następnie specjalista przechodzi do wyeliminowania napięć w ciele, posługując się między innymi:

Bardzo ważnym elementem terapii są ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające, które należy wykonywać każdego dnia. Osoby pracujące przed komputerem lub w pozycji z pochyloną głową (np. stomatolog), powinny co godzinę robić sobie 5-10-minutową przerwę na ćwiczenia mobilizujące głowę i odcinek szyjny kręgosłupa w pełnym zakresie ruchomości i we wszystkich płaszczyznach.

Jednocześnie warto pilnować nawyków, które pozwolą zachować stawy, mięśnie i więzadła we właściwej kondycji. Mowa choćby o wypijaniu każdego dnia przynajmniej 1,5 l wody mineralnej, a także suplementacji kolagenu, kwasu hialuronowego czy witaminy D.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  2. Ellias-Jones P., Ortopedia i reumatologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2015.
  3. Gałuszka D., Zaborowski T., Poznańska-Gałuszka A., Ziarko A., Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!, Na Ratunek, 4/2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *