Sztywność karku to bardzo częsta dolegliwość w dzisiejszych czasach, na którą uskarżają się przede wszystkim osoby pracujące przed komputerem lub w jednej, niewygodnej pozycji górnej części ciała. Często towarzyszą temu dolegliwości bólowe, zaś w przyszłości mogą pojawić się zawroty głowy, wady postawy oraz szumy uszne. Sztywność karku jest problemem, który warto skonsultować z fizjoterapeutą.
Sztywność karku – przyczyny
W znacznej większości przypadków sztywność karku wynika z nieodpowiedniego, mało aktywnego trybu życia. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej (zarówno w pracy, jak i w domu) bez spędzania czasu w sposób aktywny sprawia, że mięśnie obręczy barkowej i karku stają się słabe oraz przykurczone. Nie mogą w pełni sprawnie utrzymywać ciężaru głowy, zaś w związku ze swoją statyczną pozycją, zaczynają drętwieć. Poza brakiem aktywności fizycznej czynnikami ryzyka sztywności karku są:
- nadmiar stresu w życiu codziennym;
- przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji podczas snu (zwłaszcza spanie na zbyt wysokich poduszkach);
- napięcia mięśniowe w innych okolicach ciała, np. w klatce piersiowej czy odcinku lędźwiowym kręgosłupa.
Sztywność karku może dotyczyć nie tylko mięśni, ale również stawów. Pojawia się bowiem w przebiegu chorób i schorzeń takich jak:
- osteoporoza;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- przewlekłe choroby stawów z autoagresji, np. reumatoidalne zapalenie stawów;
- skolioza;
- urazy szyi i obręczy barkowej;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Pojawienie się sztywności karku powinno zachęcać do przyjrzenia się nawykom dnia codziennego. Wczesna ich zmiana sprawia, że unikamy powikłań w przyszłości. Jeśli sztywność karku nie ma związku ze stylem życia, warto udać się do lekarza celem wykonania szczegółowych badań diagnostycznych.
Sztywność karku – objawy
Sztywność karku opisuje się jako niemożność wykonania ruchów głową i odcinkiem szyjnym kręgosłupa w pełnym zakresie ruchomości. Podczas prób pojawia się uczucie ciągnięcia, oporu oraz mrowienia. Niekiedy towarzyszą temu dolegliwości bólowe, zarówno ze strony mięśni, jak i stawów. Sygnałem alarmowym powinno być pojawienie się następujących objawów, które mogą towarzyszyć sztywności karku:
- silne bóle głowy;
- bóle i dolegliwości ze strony stawów skroniowo-żuchwowych;
- mroczki przed oczami;
- szumy uszne;
- trudności z oddychaniem, duszności;
- gorączka;
- ból podczas przełykania kęsów pokarmowych;
- uczucie ciśnienia w gałkach ocznych.
Należy wówczas udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi skierowanie na badania krwi i moczu, a w razie potrzeby także skierowanie do neurologa lub reumatologa. Niemal zawsze rekomenduje się wizytę u fizjoterapeuty, który z tego typu dolegliwościami ma styczność każdego dnia.
Zobacz również: Sztywność stawów.
Sztywność karku – leczenie
Jeśli sztywność karku wynika z chorób przewlekłych, należy zająć się ich leczeniem objawowym celem uzyskania jak najdłuższej remisji. Natomiast bez względu na to czy problem wynika z chorób przewlekłych czy ze stylu życia, zawsze pomocna będzie fizjoterapia. Początkowo celem jest określenie postawy ciała i wdrożenie właściwych nawyków (np. nauka ergonomicznego siedzenia przed komputerem lub stania podczas wykonywania statycznej pracy zawodowej). Następnie specjalista przechodzi do wyeliminowania napięć w ciele, posługując się między innymi:
- terapią manualną na stawach kręgosłupa, klatki piersiowej i obręczy barkowej;
- terapią czaszkowo-krzyżową;
- różnego rodzaju masażami, w tym masażem tkanek głębokich, masażem poprzecznym oraz masażem funkcyjnym;
- kinesiotapingiem;
- suchym igłowaniem;
- terapią punktów spustowych.
Bardzo ważnym elementem terapii są ćwiczenia wzmacniające oraz rozciągające, które należy wykonywać każdego dnia. Osoby pracujące przed komputerem lub w pozycji z pochyloną głową (np. stomatolog), powinny co godzinę robić sobie 5-10-minutową przerwę na ćwiczenia mobilizujące głowę i odcinek szyjny kręgosłupa w pełnym zakresie ruchomości i we wszystkich płaszczyznach.
Jednocześnie warto pilnować nawyków, które pozwolą zachować stawy, mięśnie i więzadła we właściwej kondycji. Mowa choćby o wypijaniu każdego dnia przynajmniej 1,5 l wody mineralnej, a także suplementacji kolagenu, kwasu hialuronowego czy witaminy D.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Straburzyńska-Lupa A., Straburzyński G., Fizjoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ellias-Jones P., Ortopedia i reumatologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2015.
- Gałuszka D., Zaborowski T., Poznańska-Gałuszka A., Ziarko A., Ból głowy, temperatura, sztywność karku? Może to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych!, Na Ratunek, 4/2021.