Szukaj
Szukaj

Krew pępowinowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Krew pępowinowa to charakterystyczny rodzaj krwi znajdujący się w łożysku oraz w pępowinie, a więc występujący u kobiet w ciąży. Wyróżnia się specyficznym, niezwykle bogatym składem, dzięki któremu może przyczyniać się do rozwoju nowego życia. Właściwości krwi pępowinowej są coraz powszechniej wykorzystywane we współczesnej medycynie, zwłaszcza do pozyskiwania komórek macierzystych.

Krew pępowinowa

Krew pępowinowa – charakterystyka

Krew pępowinowa stanowi bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych (w tym krwiotwórczych i mezenchymalnych), zawiera także sporo limfocytów T (więcej niż szpik kostny). Wszystko to przyczynia się do szybkiego i sprawnego rozwoju płodu. Objętość krwi pępowinowej dostępnej po porodzie zazwyczaj waha się w granicach 60–80 ml, chociaż wyjątkowo może sięgać nawet do 120 ml. Jeszcze do niedawna była wyrzucana razem z łożyskiem i innymi odpadami biologicznymi po porodzie. Dziś jednak uznaje się ją za cenne źródło komórek.

Komórki macierzyste krwi pępowinowej

Hematopoetyczne komórki macierzyste występują w największych ilościach właśnie we krwi pępowinowej oraz w szpiku kostnym. Ten rodzaj komórek został poznany najlepiej i ma ogromne znaczenie dla współczesnej i przyszłej medycyny. W trakcie podziałów i różnicowania z komórek macierzystych tego typu powstają komórki multipotencjalne, a następnie komórki ukierunkowane: mielopoetyczne i limfopoetyczne komórki macierzyste. W dalszej kolejności dochodzi do utworzenia prekursorów (np. granulocytów kwasochłonnych, zasadochłonnych). Dają one początek limfocytom, monocytom, granulocytom, erytrocytom i płytkom krwi (trombocyty).

Komórki macierzyste, ze względu na ich zdolność do różnicowania się w inne typy komórek, których organizm najbardziej potrzebuje, są w stanie leczyć rozmaite choroby. Przykładowo, w przebiegu rozległych oparzeń mogą stymulować tworzenie skóry. Zaś u pacjentów z białaczką stosuje się je do odbudowy składu i jakości układu krwiotwórczego. Największą wadą krwi pępowinowej stosowanej do transplantacji jest mniejsza przyswajalność przez organizm niż ma to miejsce w przypadku przeszczepiania szpiku. Przykłady chorób, które można leczyć za pomocą komórek macierzystych krwi pępowinowej:

Patronite
Patronite

W praktyce takich chorób (reagujących pozytywnie na krew pępowinową) jest około 80.

Pobranie krwi pępowinowej

Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej rodzice dziecka mogą podjąć podczas porodu. Jeśli mają takie życzenie, powinni skontaktować się z bankiem, w którym zostanie ona zdeponowana. W odpowiedzi rodzice otrzymują zestaw do pobrania, który w dniu porodu należy zabrać ze sobą do szpitala, informując o tym personel medyczny. Krew pobiera się po porodzie, z odciętej już pępowiny.

Cena pobrania i umieszczenia krwi pępowinowej w banku to koszt rzędu około 2 tysięcy złotych, przy czym każdy kolejny rok przechowywania jej tam kosztuje około 300 zł. W praktyce AAP (Amerykańska Akademia Pediatryczna) rekomenduje przechowywanie krwi dziecka rodzinie, wyłącznie w sytuacjach, gdy u starszego rodzeństwa zdiagnozowano poważną chorobę, przy której ratunkiem jest leczenie za pomocą komórek macierzystych. Pobranie krwi pępowinowej od zdrowego, młodszego rodzeństwa pozwala na pozyskanie komórek macierzystych zbliżonych genetycznie do potencjalnego biorcy.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Boruczkowski D., Krew pępowinowa. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość, GinPolMedProjec, 4/2009.
  2. Styczyński J., Przeszczepianie krwi pępowinowej, Pediatria Interdyscyplinarna, 13/2017.
  3. Boruczkowski D., Pawelec K., Pieczonka A., Michalski P., Krew pępowinowa. Część druga – teraźniejszość, Nowa Pediatria, 2/2011.
  4. Szabłowska-Gadomska I., Bużańska L., Małecki M. Właściwości komórek macierzystych, regulacje prawne oraz zastosowanie w medycynie. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 71/2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *