Szukaj
Szukaj

Produkty z kolagenem na stawy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Produkty z kolagenem na stawy znajdują się w coraz chętniej wybieranej grupie suplementów diety. Dzieje się tak, ponieważ świadomość ludzi na temat zdrowia i odżywiania się znacznie wzrosła. Zwiększyła się jednak również częstotliwość występowania dolegliwości bólowych stawów. Kolagen jest naturalnym białkiem organizmu, a utrzymywanie jego wysokiego poziomu może uchronić przed wieloma problemami aparatu ruchu.

Produkty z kolagenem na stawy

Kolagen – rola w organizmie

Kolagen znajduje się w niemal wszystkich tkankach ludzkiego ustroju. Są to m.in. kości, skóra, stawy, narządy wewnętrzne, ale i naczynia krwionośne czy gałki oczne. Przez to nawet niewielki niedobór tego związku może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu jako całości. W pierwszej kolejności zauważa się pogorszenie kondycji skóry – staje się matowa, szara, pojawiają się zmarszczki, a rany trudniej się goją. W dalszej kolejności pojawiają się dolegliwości bólowe stawów. Kolagen spełnia przede wszystkim funkcję budulcową, jednak to nie wszystko. Dodatkowo:

  • utrzymuje odpowiednie nawodnienie skóry dzięki zdolnościom wiązania wody;
  • przyspiesza gojenie się ran;
  • tworzy blizny;
  • jest dobrym nośnikiem wielu leków, np. interferonu;
  • chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy wiatr;
  • pozwala zachować jędrność i elastyczność skóry;
  • wpływa na odżywienie cebulek włosów;
  • zmniejsza kruchość i podatność kości na złamania;
  • odpowiada za produkcję mazi stawowej i dobrą kondycję chrząstki stawowej;
  • pełni ważną rolę w układzie odpornościowym.

U młodych i zdrowych osób kolagen podlega regularnej wymianie (około 3 kg na rok) i systematycznej odbudowie. W syntezie włókien kolagenowych biorą udział przede wszystkim estrogeny, insulina oraz hormony tarczycy. Wraz z upływem czasu naturalna produkcja tego związku zaczyna spadać, co rozpoczyna się już od momentu ukończenia 25. roku życia. Po 50. roku życia następuje jego gwałtowny spadek, zaś po 60. roku życia białko to przestaje być syntezowane.

Wpływ kolagenu na stawy

Wysoki poziom kolagenu jest bardzo ważny dla utrzymania dobrej kondycji stawów. Białka te nie tylko stymulują produkcję mazi stawowej i utrzymują chrząstkę stawową w zdrowiu, ale również przyspieszają regenerację zmienionych chorobowo tkanek stawowych. W obecności kolagenu zmniejsza się aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne oraz bóle reumatyczne. Kolagen odpowiada za rozciąganie chrząstki i zapewnia jej odpowiedni kształt, dzięki czemu ruchy w stawie są pełne i płynne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Produkty z kolagenem na stawy

Aby zadbać o utrzymanie wysokiego poziomu kolagenu, najlepiej dostarczać go wraz z pożywieniem lub w postaci wysokiej jakości suplementów diety. Wszelkie kremy i maści zawierające kolagen nie wpłyną na poprawę kondycji stawów, ponieważ cząsteczki kolagenu są zbyt duże, by mogły przeniknąć przez warstwę skóry.

Do naturalnych źródeł kolagenu zalicza się produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego, głównie salceson, wszelkie galaretki czy chrząstki. Są one jednak bogate także w niezdrowe tłuszcze i cholesterol, dlatego ich dzienne spożycie nie może być zbyt duże. Z całą pewnością nie pokryje zapotrzebowania organizmu na kolagen. Pomocne są natomiast suplementy diety. Na rynku prym wiedzie naturalny kolagen do picia, ponieważ to właśnie ta forma suplementu jest najlepiej przyswajana przez organizm. Kupując dobry kolagen należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

Kolagen można pozyskać z kilku źródeł, jednak za najlepszy uznaje się kolagen wołowy, a następnie kolagen rybi. Alternatywą dla kolagenu do picia jest kolagen w kapsułkach, jednak ich biodostępność uznawana jest za niższą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 12/2019.
  2. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *