Mięsień obniżacz wargi dolnej (łac. depressor labii inferioris, inaczej: mięsień obniżający wargę dolną) to płaski mięsień o charakterystycznym, czworokątnym kształcie, zaliczany powszechnie do grona mięśni otoczenia szpary ust. Te zaś wchodzą w skład mięśni mimicznych, odpowiadających za ekspresyjne wyrażanie emocji w obrębie twarzy. Jak wskazuje nazwa, mięsień obniżacz wargi dolnej odpowiada przede wszystkim za obniżanie wargi dolnej, np. podczas jedzenia lub wywijania wargi dolnej w grymasie wyrażającym niezadowolenie.
Mięsień obniżacz wargi dolnej – anatomia
Obniżacz wargi dolnej lokalizuje się poniżej szpary ust, a jego dokładne przyczepy można określić następująco:
- pp: brzeg dolny żuchwy, nieco powyżej przyczepu innego mięśnia mimicznego, mięśnia obniżacza kąta ust, z którym zresztą współpracuje w wielu ruchach. Przyczep początkowy znaleźć można delikatnie dobocznie od guzka bródkowego;
- pk: skóra wargi dolnej.
Włókna omawianego mięśnia przebiegają skośnie ku górze i przyśrodkowo od przyczepu początkowego, w tym samym kierunku, co włókna mięśnia szerokiego szyi. Część włókien mięśnia obniżacza wargi górnej stanowi bezpośrednie przedłużenie włókien mięśnia szerokiego szyi. Można zatem powiedzieć, że oba łączą się ze sobą w jedną całość.
Mięsień obniżacz wargi dolnej – funkcje (czynność)
Mięsień obniżacz wargi dolnej odpowiada przede wszystkim za obniżanie wargi dolnej, tak jak wskazuje nazwa oraz pociąga ku bokowi. Uwypukla ją i pogrubia, w związku z czym może stać się wywinięta, co bardzo często obserwuje się u małych dzieci podczas kapryszenia. Często współpracuje z mięśniem obniżaczem kąta ust, wskutek czego twarz przybiera postać smutnej i rozżalonej, ewentualnie gniewnej.
Unerwienie mięśnia obniżacza wargi dolnej
Mięsień obniżacz wargi dolnej jest unerwiony przez gałąź brzeżną żuchwy. Ta zaś odchodzi od VII nerwu czaszkowego, czyli nerwu twarzowego.
Zobacz również: Porażenie nerwu twarzowego.
Ukrwienie mięśnia obniżacza wargi dolnej
Za unaczynienie mięśnia obniżacza wargi górnej odpowiadają naczynia krwionośne takie jak tętnica wargowa dolna oraz tętnica podbródkowa.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
- Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.