Szukaj

Mięsień obniżacz wargi dolnej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień obniżacz wargi dolnej (łac. depressor labii inferioris, inaczej: mięsień obniżający wargę dolną) to płaski mięsień o charakterystycznym, czworokątnym kształcie, zaliczany powszechnie do grona mięśni otoczenia szpary ust. Te zaś wchodzą w skład mięśni mimicznych, odpowiadających za ekspresyjne wyrażanie emocji w obrębie twarzy. Jak wskazuje nazwa, mięsień obniżacz wargi dolnej odpowiada przede wszystkim za obniżanie wargi dolnej, np. podczas jedzenia lub wywijania wargi dolnej w grymasie wyrażającym niezadowolenie.

Mięsień obniżacz wargi dolnej (łac. depressor labii inferioris)

Mięsień obniżacz wargi dolnej – anatomia

Obniżacz wargi dolnej lokalizuje się poniżej szpary ust, a jego dokładne przyczepy można określić następująco:

  • pp: brzeg dolny żuchwy, nieco powyżej przyczepu innego mięśnia mimicznego, mięśnia obniżacza kąta ust, z którym zresztą współpracuje w wielu ruchach. Przyczep początkowy znaleźć można delikatnie dobocznie od guzka bródkowego;
  • pk: skóra wargi dolnej.

Włókna omawianego mięśnia przebiegają skośnie ku górze i przyśrodkowo od przyczepu początkowego, w tym samym kierunku, co włókna mięśnia szerokiego szyi. Część włókien mięśnia obniżacza wargi górnej stanowi bezpośrednie przedłużenie włókien mięśnia szerokiego szyi. Można zatem powiedzieć, że oba łączą się ze sobą w jedną całość.

Mięsień obniżacz wargi dolnej – funkcje (czynność)

Mięsień obniżacz wargi dolnej odpowiada przede wszystkim za obniżanie wargi dolnej, tak jak wskazuje nazwa oraz pociąga ku bokowi. Uwypukla ją i pogrubia, w związku z czym może stać się wywinięta, co bardzo często obserwuje się u małych dzieci podczas kapryszenia. Często współpracuje z mięśniem obniżaczem kąta ust, wskutek czego twarz przybiera postać smutnej i rozżalonej, ewentualnie gniewnej.

Polish Fascia Symposium
Polish Fascia Symposium

Unerwienie mięśnia obniżacza wargi dolnej

Mięsień obniżacz wargi dolnej jest unerwiony przez gałąź brzeżną żuchwy. Ta zaś odchodzi od VII nerwu czaszkowego, czyli nerwu twarzowego.

Zobacz również: Porażenie nerwu twarzowego.

Ukrwienie mięśnia obniżacza wargi dolnej

Za unaczynienie mięśnia obniżacza wargi górnej odpowiadają naczynia krwionośne takie jak tętnica wargowa dolna oraz tętnica podbródkowa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
  3. Ignasiak Z., Anatomia układu ruchu, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.