Whiplash – uraz szyjny typu “Smagnięcie biczem”

//Whiplash – uraz szyjny typu “Smagnięcie biczem”
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Urazy typu whiplash, czyli smagnięcie biczem dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm uszkodzenia wywołany jest bezwładnym ruchem głowy, który przypomina swoim przebiegiem ruch bicza w jego ostatniej fazie smagnięcia.

Najczęstszą przyczyną powstania tego typu urazów są wypadki komunikacyjne, podczas których szyja narażona jest na działanie dużych przeciążeń zgięciowo-wyprostnych związanych z gwałtownymi zmianami przyspieszenia. W trakcie uderzenia w przeszkodę, głowa najpierw się zgina, a następnie szybko prostuje. W przypadku uderzenia od tyłu mechanizm ruchu głowy przedstawia się odwrotnie.

Whiplash uraz szyjny typu smagnięcie biczem

Taki sam rodzaj urazu możemy zaobserwować w innych okolicznościach, a mianowicie:

– skoki do zbyt płytkiej wody;
– przejażdżki kolejką górską w wesołych miasteczkach;
– „pominięcie stopnia”;
– wszelkie inne sytuacje gdzie następuje nienaturalny gwałtowny, bezwładny ruch zgięciowo-wyprostny głowy.

Zazwyczaj podczas tego typu urazu dochodzi do naciągnięcia struktur elastycznych aparatu ruchu, jednak przy działaniu dużych sił przeciążeniowych może nawet dojść do złamań w obrębie elementów kostnych kręgów. Może również dojść do utraty stabilności w odcinku szyjnym, dlatego też warto jest po tego typu urazie wykonać zdjęcie czynnościowe RTG, które rozjaśni sytuację zarówno złamań jak i utraty stabilności. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie RTG „przez otwarte usta” w celu sprawdzenia czy nie doszło do złamania zęba kręgu obrotnika. Taka osoba kwalifikuje się wyłącznie do operacji.

Objawy Whiplash

1) Częste objawy (>70%):

Medfile

– ból karku;
– sztywność szyi;
– ograniczony zakres ruchu;
– ból głowy.

2) Umiarkowanie częste objawy (20-70%):

– ból barku;
– drętwienie/mrowienie;
– parestezje w kończynie górnej;
– bóle „krzyża”.

3) Rzadkie objawy (<20%):

– ból łopatki;
– ból ramienia;
– zaburzenia widzenia;
– zaburzenia słuchu;
– nudności;
– zawroty głowy;
– tkliwość dotykowa mięśni.

Naturalny przebieg:

– wiele osób po wypadkach samochodowych nie odczuwa żadnych objawów;
– objawy mogą być na tyle słabe i lekkie, że nie skłaniają pacjenta do poszukiwania pomocy lekarskiej;
– wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do placówek medycznych przebieg objawów urazu może być dwojaki:

  • u 2/3 osób powrót do zdrowia następuje po kilku pierwszych miesiącach
  • u 1/3 pacjentów powstają objawy przewlekłe i długotrwałe, zaś 1/3 z tej grupy odczuwa ostre, utrzymujące się dolegliwości

Leczenie

Niestety często obiera się złe postępowanie lecznicze stosując usztywnienie odcinka szyjnego w postaci kołnierza ortopedycznego w przypadkach, które tego nie wymagają. Skraca to czas powrotu do pełnej sprawności, jednak może powodować ograniczenia ruchomości i zmianę mechaniki pracy całego kręgosłupa.
W przypadku, gdy doszło do uszkodzeń samych tkanek miękkich leczenie wymaga już od początku stopniowego przywracania zakresu ruchu, terapii tkanek miękkich, terapii manualnej kręgosłupa oraz holistycznego spojrzenia na pracę przepony i trzewi jamy brzusznej. Następnie wprowadza się indywidualnie stopniowane ćwiczenia. Zakres i częstość ich wykonywania zwiększa się wraz z poprawą stanu pacjenta.
Kiedy jednak doszło do niestabilności leczenie będzie bardziej rozłożone w czasie i nie można wykluczyć czasowego usztywnienia.
Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

1 komenarz

  1. Dorota 27 listopada 2015 w 08:02 - Odpowiedz

    Miałam niedawno lekką stłuczkę. Stojąc na światłach zostałam uderzona w tył auta. Niby lekko, bo zderzak był tylko pęknięty, ale po 2 dniach zaczęłam odczuwać ból w odcinku szyjnym. Zgłosiłam się do szpitala, zrobili badania i okazało się, że mam skręcenie i naderwanie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Aktualnie jestem w trakcie rehabilitacji.
    Nawet niewielka siła uderzenia potrafi narobić problemów, więc nie wolno takich sytuacji lekceważyć i zgłaszać się trzeba do szpitala zaraz po wypadku, nawet jeśli nic nie boli.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki