Fotodepilacja Wrocław

Urazy typu whiplash, czyli smagnięcie biczem dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm uszkodzenia wywołany jest bezwładnym ruchem głowy, który przypomina swoim przebiegiem ruch bicza w jego ostatniej fazie smagnięcia.

Najczęstszą przyczyną powstania tego typu urazów są wypadki komunikacyjne, podczas których szyja narażona jest na działanie dużych przeciążeń zgięciowo-wyprostnych związanych z gwałtownymi zmianami przyspieszenia. W trakcie uderzenia w przeszkodę, głowa najpierw się zgina, a następnie szybko prostuje. W przypadku uderzenia od tyłu mechanizm ruchu głowy przedstawia się odwrotnie.

Whiplash uraz szyjny typu smagnięcie biczem

Taki sam rodzaj urazu możemy zaobserwować w innych okolicznościach, a mianowicie:

– skoki do zbyt płytkiej wody;
– przejażdżki kolejką górską w wesołych miasteczkach;
– „pominięcie stopnia”;
– wszelkie inne sytuacje gdzie następuje nienaturalny gwałtowny, bezwładny ruch zgięciowo-wyprostny głowy.

Zazwyczaj podczas tego typu urazu dochodzi do naciągnięcia struktur elastycznych aparatu ruchu, jednak przy działaniu dużych sił przeciążeniowych może nawet dojść do złamań w obrębie elementów kostnych kręgów. Może również dojść do utraty stabilności w odcinku szyjnym, dlatego też warto jest po tego typu urazie wykonać zdjęcie czynnościowe RTG, które rozjaśni sytuację zarówno złamań jak i utraty stabilności. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie RTG „przez otwarte usta” w celu sprawdzenia czy nie doszło do złamania zęba kręgu obrotnika. Taka osoba kwalifikuje się wyłącznie do operacji.

Objawy Whiplash

1) Częste objawy (>70%):

Sklep Spirulina

– ból karku;
– sztywność szyi;
– ograniczony zakres ruchu;
– ból głowy.

2) Umiarkowanie częste objawy (20-70%):

– ból barku;
– drętwienie/mrowienie;
– parestezje w kończynie górnej;
– bóle „krzyża”.

3) Rzadkie objawy (<20%):

– ból łopatki;
– ból ramienia;
– zaburzenia widzenia;
– zaburzenia słuchu;
– nudności;
– zawroty głowy;
– tkliwość dotykowa mięśni.

Naturalny przebieg:

– wiele osób po wypadkach samochodowych nie odczuwa żadnych objawów;
– objawy mogą być na tyle słabe i lekkie, że nie skłaniają pacjenta do poszukiwania pomocy lekarskiej;
– wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do placówek medycznych przebieg objawów urazu może być dwojaki:

  • u 2/3 osób powrót do zdrowia następuje po kilku pierwszych miesiącach
  • u 1/3 pacjentów powstają objawy przewlekłe i długotrwałe, zaś 1/3 z tej grupy odczuwa ostre, utrzymujące się dolegliwości

Leczenie

Niestety często obiera się złe postępowanie lecznicze stosując usztywnienie odcinka szyjnego w postaci kołnierza ortopedycznego w przypadkach, które tego nie wymagają. Skraca to czas powrotu do pełnej sprawności, jednak może powodować ograniczenia ruchomości i zmianę mechaniki pracy całego kręgosłupa.
W przypadku, gdy doszło do uszkodzeń samych tkanek miękkich leczenie wymaga już od początku stopniowego przywracania zakresu ruchu, terapii tkanek miękkich, terapii manualnej kręgosłupa oraz holistycznego spojrzenia na pracę przepony i trzewi jamy brzusznej. Następnie wprowadza się indywidualnie stopniowane ćwiczenia. Zakres i częstość ich wykonywania zwiększa się wraz z poprawą stanu pacjenta.
Kiedy jednak doszło do niestabilności leczenie będzie bardziej rozłożone w czasie i nie można wykluczyć czasowego usztywnienia.
Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław