Urazy typu whiplash, czyli smagnięcie biczem dotyczą odcinka szyjnego kręgosłupa. Jak sama nazwa wskazuje, mechanizm uszkodzenia wywołany jest bezwładnym ruchem głowy, który przypomina swoim przebiegiem ruch bicza w jego ostatniej fazie smagnięcia.
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstania tego typu urazów są wypadki komunikacyjne, podczas których szyja narażona jest na działanie dużych przeciążeń zgięciowo-wyprostnych związanych z gwałtownymi zmianami przyspieszenia. W trakcie uderzenia w przeszkodę, głowa najpierw się zgina, a następnie szybko prostuje.
W przypadku uderzenia od tyłu mechanizm ruchu głowy przedstawia się odwrotnie.
Taki sam rodzaj urazu możemy zaobserwować w innych okolicznościach, którymi są:
- skoki do zbyt płytkiej wody;
- przejażdżki kolejką górską w wesołych miasteczkach;
- „pominięcie stopnia”;
- wszelkie inne sytuacje gdzie następuje nienaturalny gwałtowny, bezwładny ruch zgięciowo-wyprostny głowy.
Zazwyczaj podczas tego typu urazu dochodzi do naciągnięcia struktur elastycznych aparatu ruchu, jednak przy działaniu dużych sił przeciążeniowych może nawet dojść do złamań w obrębie elementów kostnych kręgów.
Może również dojść do utraty stabilności w odcinku szyjnym, dlatego też warto jest po tego typu urazie wykonać zdjęcie czynnościowe RTG, które rozjaśni sytuację zarówno złamań jak i utraty stabilności. W niektórych przypadkach zaleca się wykonanie RTG „przez otwarte usta” w celu sprawdzenia czy nie doszło do złamania zęba kręgu obrotnika. Taka osoba kwalifikuje się wyłącznie do operacji.
Objawy
Do częstych objawów zalicza się:
- ból karku;
- sztywność szyi;
- ograniczony zakres ruchu;
- ból głowy.
Pojawiają się one aż w 70% przypadków. Z kolei objawy umierkowane, czyli występujące u od 20 do 70% przypadków, to:
- ból barku;
- drętwienie/mrowienie;
- parestezje w kończynie górnej;
- bóle „krzyża”.
Rzadkie objawy, czyli takie, które pojawiają się zaledwie u 20% poszkodowanych, to:
- ból łopatki i ramienia;
- zaburzenia widzenia;
- zaburzenia słuchu;
- nudności;
- zawroty głowy;
- tkliwość dotykowa mięśni.
Wiele osób po wypadkach samochodowych nie odczuwa żadnych objawów. Objawy mogą być na tyle słabe i lekkie, że nie skłaniają pacjenta do poszukiwania pomocy lekarskiej. Wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do placówek medycznych przebieg objawów urazu może być dwojaki:
- u 2/3 osób powrót do zdrowia następuje po kilku pierwszych miesiącach
- u 1/3 pacjentów powstają objawy przewlekłe i długotrwałe, zaś 1/3 z tej grupy odczuwa ostre, utrzymujące się dolegliwości
Leczenie
Niestety często obiera się złe postępowanie lecznicze stosując usztywnienie odcinka szyjnego w postaci kołnierza ortopedycznego w przypadkach, które tego nie wymagają. Skraca to czas powrotu do pełnej sprawności, jednak może powodować ograniczenia ruchomości i zmianę mechaniki pracy całego kręgosłupa.
W przypadku, gdy doszło do uszkodzeń samych tkanek miękkich leczenie wymaga już od początku:
- stopniowego przywracania zakresu ruchu;
- terapii tkanek miękkich;
- terapii manualnej kręgosłupa;
- holistycznego spojrzenia na pracę przepony i trzewi jamy brzusznej.
Następnie wprowadza się indywidualnie stopniowane ćwiczenia. Zakres i częstość ich wykonywania zwiększa się wraz z poprawą stanu pacjenta. Kiedy jednak doszło do niestabilności leczenie będzie bardziej rozłożone w czasie i nie można wykluczyć czasowego usztywnienia.
Bibliografia
- Wytrążek M., Huber J., Zagłoba-Kaszuba A., (i inni), Urazy typu smagnięcia biczem. Diagnostyka neurofizjologiczna oraz postępowanie fizjoterapeutyczne, Fizjoterapia w teorii i praktyce, 2011.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Jedna odpowiedź
Miałam niedawno lekką stłuczkę. Stojąc na światłach zostałam uderzona w tył auta. Niby lekko, bo zderzak był tylko pęknięty, ale po 2 dniach zaczęłam odczuwać ból w odcinku szyjnym. Zgłosiłam się do szpitala, zrobili badania i okazało się, że mam skręcenie i naderwanie w odcinku szyjnym kręgosłupa. Aktualnie jestem w trakcie rehabilitacji.
Nawet niewielka siła uderzenia potrafi narobić problemów, więc nie wolno takich sytuacji lekceważyć i zgłaszać się trzeba do szpitala zaraz po wypadku, nawet jeśli nic nie boli.