Szukaj
Szukaj

Technika spray and stretch

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Technika spray and stretch wykorzystywana jest podczas opracowywania punktów spustowych. Polega na aplikowaniu sprayu chłodzącego na skórę ponad mięśniem, aby uzyskać w ostateczności efekt przeciwbólowy i rozluźniający.

Technika spray and stretch

Służy do rozciągania mięśni i dezaktywacji punktów spustowych, co wykonuje Technika spray and stretch się wraz z działaniem zimna – z użyciem aerozolu chłodzącego. Pozwala ona na bezbolesne rozciąganie mięśnia, podczas gdy w normalnych warunkach powodowałoby to ból.

Spray aplikuje się ponad mięśniem (w kilku pasmach), w którym zlokalizowano punkt spustowy.

Uzyskanie przez mięsień prawidłowej długości spoczynkowej w bezbolesny sposób jest etapem kluczowym z punktu widzenia skuteczności terapii punktów spustowych – bez względu na to, jaka technika zostanie użyta. W przeciwnym wypadku próby dezaktywacji punktów spustowych przyniosą tylko chwilowe rezultaty, ponieważ wkrótce po zakończeniu leczenia dojdzie do ponownej jego aktywacji na skutek czynnościowego skrócenia mięśnia, natomiast ochłodzenie skóry powoduje zablokowanie dopływu impulsów bólowych i w efekcie rozluźnia mięsień poddawany terapii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy jednak unikać zbyt silnego rozciągnięcia mięśnia, które mogłoby z kolei aktywować dany punkt spustowy.

Wykonanie techniki

Najpierw należy odpowiednio ułożyć staw w pozycji wywołującej lekkie rozciągnięcie mięśnia. Następnie schładza się mięsień strumieniem zimna z odległości ok. 30 centymetrów – najlepiej pod kątem około 30 stopni – od przyczepu proksymalnego do dystalnego, po czym fizjoterapeuta rozciąga mięsień do granicy wystąpienia bólu i utrzymuje go w tej pozycji przez 30 sekund.

Po upływie tego czasu należy rozluźnić mięsień i zastosować ciepły okład dla zwiększenia efektu. Okład taki powinien pozostać na skórze przez około 10 minut.

Bibliografia

  1. Chochowska M., Ogrodowczyk R., Klonowska J., (i inni), Napięciowe bóle głowy a zespół bólu mięśniowo-powięziowego. Część II. Leczenie niefarmakologiczne  – uwalnianie punktów spustowych (terapia manualna), Hygeia Public Health, 50/2015.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *