Terapia wad postawy jest tematem bardzo obszernym. Badania przeprowadzone w wielu szkołach potwierdzają, że zjawisko występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży jest powszechne. Przyczyniają się do tego zarówno czynniki środowiskowe, jak i codzienne nawyki.
Siedzący tryb życia zaczyna dotyczyć coraz młodszych osób. Zajęcia szkolne, pozalekcyjne, ograniczone lekcje wf-u, czas wolny spędzany przed komputerem i nieodpowiednie nawyki żywieniowe, przyczyniają się do plagi otyłości i wad postawy wśród dzieci i młodzieży.
Terapia wad postawy – charakterystyka
W szkołach na szczęście często prowadzi się akcje mające na celu wykrycie wad postawy u dzieci, jednak diagnoza to dopiero początek drogi. Najważniejsze jest wyprowadzenie postawy „na prostą” za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń czy terapii. Warto jednak wiedzieć, kiedy rodzic powinien zainteresować się postawą swojego dziecka i jak pomóc mu w prawidłowym rozwoju.
Istnieją dwa krytyczne okresy w życiu młodego człowieka, kiedy szczególnie narażony jest on na powstawanie wad postawy:
- rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole – wtedy to zmienia się jego tryb życia na bardziej siedzący;
- okres dojrzewania i związane z nim zmiany w organizmie.
W tym właśnie czasie należy zwrócić największą uwagę na nawyki, które dziecko nabywa i korygować na bieżąco nieprawidłowości.
Wskazania do terapii
Wśród głównych wskazań do rozpoczęcia terapii wady postawy znajdują się:
- wady stóp;
- skoliozy piersiowe i lędźwiowe;
- odstające łopatki;
- plecy płaskie, plecy okrągłe, plecy wklęsłe oraz plecy okrągło-wklęsłe;
- kolana koślawe i kolana szpotawe;
- stopy szpotawe i koślawe;
- problemy z równowagą i koordynacją;
- problem z odpowiednim poziomem napięcia mięśniowego.
W procesie diagnostyki i leczenia najważniejszy jest indywidualnie dobrany programu terapii. „Podstawowym elementem pracy w tym przypadku jest likwidacja napięć mięśniowych oraz wypracowanie równowagi mięśniowo-powięziowej, które są główną przyczyną zaburzeń w układzie ruchu dzieci i młodzieży.
Ważna jest również systematyczność i skupienie się na zlikwidowaniu złych i wprowadzeniu dobrych nawyków dnia codziennego np., stania, siadania, uczenia się” – radzi Marcin Pochojka założyciel i terapeuta Pracowni Zdrowia.
Czy wady postawy dotyczą tylko dzieci i młodzieży?
O wadach postawy mówi się najczęściej w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Jednak nie znaczy to, że problem dotyczy tylko i wyłącznie osób młodych. Wady postawy to problem niemal cywilizacyjny i cierpi na nie w mniejszym lub większym stopniu spora część społeczeństwa.
Wady postawy, jeśli chodzi o dorosłych mogą wynikać zarówno z nieodpowiedniego trybu życia, jak i zaniedbań z okresu młodości. W przypadku osób dorosłych korekcja wad jest trudniejsza niż w przypadku dzieci, kręgosłup bowiem kształtuje się i rośnie do około 25 roku życia. Później nie jest już taki „elastyczny”, więc trudniej go prostować.
Nie znaczy to jednak, że nie można nic zrobić po tym czasie. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i systematyczność w ich wykonywaniu oraz zmiana codziennych, zgubnych nawyków, przynoszą pozytywne efekty. W przypadku osób dorosłych ważne jest też podejmowanie regularnej aktywności ruchowej, dla wzmocnienia mięśni i utrzymania wysokiej sprawności organizmu. Czym większa sprawność, tym lepiej pracują narządy wewnętrzne, tym również lepsze samopoczucie, większe zdolności samoregenereacji i wyższa odporność. To wszystko przyspiesza pozytywne zmiany wprowadzane do naszego organizmu i pozwala utrzymać ich efekty.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
Jedna odpowiedź
Świetny artykuł. Przez długi czas szukałem odpowiedniego rehabilitanta, który zajmie się problemami wynikającymi z wad postawy, które zdiagnozowano u mnie lata temu. Jakiś czas temu trafiłem na MobileMed – oferują rehabilitację i fizjoterapię z dojazdem do pacjenta.