Każdy rodzic powinien wiedzieć kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Pomoc takiego specjalisty jest nieoceniona w wielu problemach zdrowotnych. Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym lepsze rokowania na przyszłość. Tym samym rodzic wspiera prawidłowy rozwój swojego dziecka, chroniąc je przed trwałymi powikłaniami.
Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?
Wizyta u fizjoterapeuty jest wskazana przy rozmaitych problemach zdrowotnych i nie tylko. Będzie zawsze dobrą opcją w sytuacjach, gdy rodzic chce jedynie upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma wad postawy wymagających korekcji lub niepokojące objawy w rzeczywistości są fizjologią dla danego wieku.
Wizyta z niemowlakiem u fizjoterapeuty
Do fizjoterapeuty warto wziąć każde dziecko w okresie niemowlęcym, które zostało urodzone przedwcześnie lub gdy podczas porodu pojawiły się komplikacje i utrudnienia. Szczególnie niebezpieczne są epizody niedotlenienia, które niemal zawsze wywierają wpływ na organizm malucha. Celem wizyty jest ocena rozwoju w danym miesiącu życia i jeśli pojawi się taka konieczność, natychmiastowe wdrożenie metod poprawiających ten rozwój. U najmłodszych pacjentów dobrze sprawdzają się: metoda NDT-Bobath, metoda Vojty oraz PNF. Wskazaniami do wizyty u fizjoterapeuty w przypadku niemowląt są również:
- prężenie się dziecka, wzmożone napięcie mięśniowe;
- wiotkość, „przelewanie” się dziecka podczas prób brania go na ręce;
- asymetria ruchów, np. wykonywanie ruchów wyłącznie prawą rączką i nóżką;
- brak osiągania kamieni milowych, czyli charakterystycznych punktów w rozwoju dla danego wieku;
- brak podejmowania prób raczkowania, siadania i chodzenia, szczególnie pod koniec 1. roku życia;
- obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
- układanie się zawsze na jeden bok;
- brak naturalnej chęci do zabawy i poznawania otaczającego świata;
- wyginanie się w kształt litery „C”;
- utrzymywanie zaciśniętych pięści po 3. miesiącu życia.
Fizjoterapeutę dziecięcego mogą odwiedzić rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rozwoju niemowlęcia, a nawet gdy dziecko rozwija się prawidłowo, lecz chcą oni dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo opiekować się swoją pociechą. Specjalista może nauczyć rodziców bezpiecznych metod podnoszenia dziecka w danym miesiącu życia, odpowiedniej pielęgnacji poprzez określone ruchy, które wspomagać będą i ułatwiać osiąganie kamieni milowych, chustonoszenia bądź kreatywnych zabaw stymulujących rozwój motoryczny i sensoryczny niemowlęcia.
Wizyta ze starszym dzieckiem u fizjoterapeuty
Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego może się okazać przydatna także w przypadku dzieci, które już ukończyły 1. rok życia. Wówczas wskazaniami są najczęściej:
- obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
- brak podejmowania prób chodzenia lub jakichkolwiek zabaw i interakcji z innymi osobami;
- problemy z właściwym napięciem mięśniowym (napięcie wzmożone lub obniżone);
- asymetria ruchów, trudności w przekraczaniem rękami lub wzrokiem linii środkowej ciała;
- brak równowagi i koordynacji;
- wadliwe ustawienie stóp, świadczące np. o stopach końsko-szpotawych lub znacznym płaskostopiu;
- skoliozy, skrzywienia kręgosłupa, wystająca łopatka;
- klatka piersiowa kurza lub klatka piersiowa lejkowata;
- kręcz szyi;
- wszelkie inne wady postawy.
Należy pamiętać, że wizyta wskazana jest zawsze wtedy, gdy rodzic ma jakiekolwiek niepokojące podejrzenia. Znacznie lepiej jest odwiedzić specjalistę i upewnić się, że wszystko jest jednak w porządku, niż zbagatelizować problem i w późniejszym wieku zapewnić dziecku trwałe konsekwencje tej decyzji.
Inne wskazania do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego
Fizjoterapia dziecięca jest ważnym elementem leczenia licznych problemów zdrowotnych, zwłaszcza tych o charakterze przewlekłym. Regularne wizyty powinny mieć miejsce choćby w przypadku chorób takich jak:
- zespół Downa;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- zespół Klinefeltera;
- choroba Huntingtona;
- dystrofia mięśniowa.
I wiele innych. W dzisiejszych czasach obserwuje się niestety wzrost częstotliwości występowania wrodzonych chorób genetycznych u dzieci. Wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego będą przydatne także w przebiegu leczenia astmy i innych chorób układu oddechowego (wówczas terapia obejmuje m.in. ćwiczenia oddechowe oraz techniki mobilizacyjne klatki piersiowej). Bez względu na wiek dziecka do fizjoterapeuty warto wybrać się po wszelkich zabiegach i operacjach, po których na ciele zostały blizny. Celem jest mobilizacja blizn i zapobieganie tworzeniu się zrostów.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Maciąg-Tymecka I., Rehabilitacja w chorobach dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Zeman K., Kuliński W., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.