Szukaj
Szukaj

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy rodzic powinien wiedzieć kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty. Pomoc takiego specjalisty jest nieoceniona w wielu problemach zdrowotnych. Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym lepsze rokowania na przyszłość. Tym samym rodzic wspiera prawidłowy rozwój swojego dziecka, chroniąc je przed trwałymi powikłaniami.

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty

Kiedy udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Wizyta u fizjoterapeuty jest wskazana przy rozmaitych problemach zdrowotnych i nie tylko. Będzie zawsze dobrą opcją w sytuacjach, gdy rodzic chce jedynie upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma wad postawy wymagających korekcji lub niepokojące objawy w rzeczywistości są fizjologią dla danego wieku.

Wizyta z niemowlakiem u fizjoterapeuty

Do fizjoterapeuty warto wziąć każde dziecko w okresie niemowlęcym, które zostało urodzone przedwcześnie lub gdy podczas porodu pojawiły się komplikacje i utrudnienia. Szczególnie niebezpieczne są epizody niedotlenienia, które niemal zawsze wywierają wpływ na organizm malucha. Celem wizyty jest ocena rozwoju w danym miesiącu życia i jeśli pojawi się taka konieczność, natychmiastowe wdrożenie metod poprawiających ten rozwój. U najmłodszych pacjentów dobrze sprawdzają się: metoda NDT-Bobath, metoda Vojty oraz PNF. Wskazaniami do wizyty u fizjoterapeuty w przypadku niemowląt są również:

 • prężenie się dziecka, wzmożone napięcie mięśniowe;
 • wiotkość, „przelewanie” się dziecka podczas prób brania go na ręce;
 • asymetria ruchów, np. wykonywanie ruchów wyłącznie prawą rączką i nóżką;
 • brak osiągania kamieni milowych, czyli charakterystycznych punktów w rozwoju dla danego wieku;
 • brak podejmowania prób raczkowania, siadania i chodzenia, szczególnie pod koniec 1. roku życia;
 • obecność przetrwałych odruchów pierwotnych;
 • układanie się zawsze na jeden bok;
 • brak naturalnej chęci do zabawy i poznawania otaczającego świata;
 • wyginanie się w kształt litery „C”;
 • utrzymywanie zaciśniętych pięści po 3. miesiącu życia.

 

Fizjoterapeutę dziecięcego mogą odwiedzić rodzice, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości odnośnie rozwoju niemowlęcia, a nawet gdy dziecko rozwija się prawidłowo, lecz chcą oni dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo opiekować się swoją pociechą. Specjalista może nauczyć rodziców bezpiecznych metod podnoszenia dziecka w danym miesiącu życia, odpowiedniej pielęgnacji poprzez określone ruchy, które wspomagać będą i ułatwiać osiąganie kamieni milowych, chustonoszenia bądź kreatywnych zabaw stymulujących rozwój motoryczny i sensoryczny niemowlęcia.

Wizyta ze starszym dzieckiem u fizjoterapeuty

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego może się okazać przydatna także w przypadku dzieci, które już ukończyły 1. rok życia. Wówczas wskazaniami są najczęściej:

Patronite
Patronite

 

Należy pamiętać, że wizyta wskazana jest zawsze wtedy, gdy rodzic ma jakiekolwiek niepokojące podejrzenia. Znacznie lepiej jest odwiedzić specjalistę i upewnić się, że wszystko jest jednak w porządku, niż zbagatelizować problem i w późniejszym wieku zapewnić dziecku trwałe konsekwencje tej decyzji.

Inne wskazania do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego

Fizjoterapia dziecięca jest ważnym elementem leczenia licznych problemów zdrowotnych, zwłaszcza tych o charakterze przewlekłym. Regularne wizyty powinny mieć miejsce choćby w przypadku chorób takich jak:

 

I wiele innych. W dzisiejszych czasach obserwuje się niestety wzrost częstotliwości występowania wrodzonych chorób genetycznych u dzieci. Wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego będą przydatne także w przebiegu leczenia astmy i innych chorób układu oddechowego (wówczas terapia obejmuje m.in. ćwiczenia oddechowe oraz techniki mobilizacyjne klatki piersiowej). Bez względu na wiek dziecka do fizjoterapeuty warto wybrać się po wszelkich zabiegach i operacjach, po których na ciele zostały blizny. Celem jest mobilizacja blizn i zapobieganie tworzeniu się zrostów.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Maciąg-Tymecka I., Rehabilitacja w chorobach dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Zeman K., Kuliński W., Fizjoterapia w pediatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *