Szukaj
Szukaj

Stopa – pomiary liniowe i kątowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stopa zbudowana jest z kości stępu, śródstopia oraz palców. W skład aparatu mięśniowego wchodzą mięsień prostownik krótki palucha i mięsień prostownik krótki palców, mięśnie pośrednie stopy, mięśnie palucha i mięśnie palca małego. Architekturę zewnętrzną stopy tworzą dwa łuki podłużne i dwa poprzeczne. Wadliwa budowa łuków, niekorzystne ułożenie kości względem siebie, bądź dysfunkcje aparatu mięśniowo-więzadłowego prowadzą do licznych wad postawy związanych ze stopami. Efektem może być powstanie m.in. stopy płaskiej statycznie, koślawości bądź szpotawości pięty lub palucha koślawego, czyli tzw. haluksa.

Stopa - pomiary liniowe i kątowe

Łuki stopy

Łuk podłużny przyśrodkowy (dynamiczny) przebiega od guza piętowego poprzez kość łódkowatą, aż do głowy pierwszej kości śródstopia. Szczyt łuku powinna stanowić kość łódkowata, która w warunkach prawidłowych jest oddalona od podłoża około 2,5 cm.

Łuk podłużny boczny (statyczny) łączy guz piętowy z głową piątej kości śródstopia. Szczyt łuku jest oddalony od podłoża o 0,5 cm.

Łuk poprzeczny przedni przechodzi przez głowy pięciu kości śródstopia. Ponieważ stanowi adaptację do dwunożnego chodu to nie występuje u zwierząt. Po znacznym obciążeniu stopy łuk ulega spłaszczeniu i opiera się o podłoże wszystkimi głowami kości śródstopia.

Łuk poprzeczny tylny tworzą 3 kości klinowe i kość sześcienna.

Zobacz również: Stopa – stawy, więzadła i mięśnie.

Badanie stopy

Do wykonania badania stopy wcześniej należy wykonać tzw. odbitkę stopy. W tym celu wystarczy dokładnie pomalować podeszwę ciemną farbą plakatową, a następnie odbić ją na białej kartce papieru technicznego.

Długość i szerokość stopy

Na odbitce stopy należy wyznaczyć 4 punkty:

A – najwyższy punkt na stopie, zwykle jest to szczyt palucha bądź palca II
B – najniższy punkt na stopie, położony na krańcu pięty
C – najbardziej przyśrodkowo wysunięty punkt na stopie
D – najbardziej dobocznie wysunięty punkt na stopie

Patronite
Patronite

Następnie mierzy się odległość AB (długość stopy) oraz odległość CD (szerokość stopy). Stosunek długości do szerokości powinien wynosić 3:1. Prawidłowa wartość wynosi między 2 a 3, przy czym wartości bliżej 2 świadczą o płaskostopiu poprzecznym, a wartości bliżej 3 – o prawidłowym wysklepieniu stopy.

Kąt koślawości palucha i palca małego

W celu wyznaczenia kąta koślawości palucha należy poprowadzić linię na przyśrodkowym brzegu stopy, przechodzącą przez najbardziej wysunięty punkt przodostopia i tyłostopia. Następnie prowadzi się styczną między punktem w najszerszym miejscu przodostopia, a punktem na zewnętrznym brzegu palucha. Kąt powinien wynosić między 0 a 9 stopni. Większy wskazuje na koślawe ustawienie palucha.

W przypadku kąta koślawości palca małego, całą procedurę powtarzamy, lecz po bocznej stronie stopy.

Wskaźnik Sztritera-Godunowa

Określa stosunek długości odcinka przebiegającego w centrum wysklepienia łuku podłużnego do długości odcinka wykreślonego przez linię między najbardziej wysuniętym punktem przodostopia i tyłostopia po stronie przyśrodkowej.

Wyniki prezentują się następująco:

  • 0 – 0,25 – stopa wydrążona
  • 0,26 – 0,45 – stopa normalna
  • 0,46 – 0,49 – stopa obniżona, I stopnia
  • 0,5 – 0,75 – stopa obniżona, II stopnia
  • 0-76 – 1 – stopa płaska

Wskaźnik wysklepienia Wejsfloga

Wyznacza się go poprzez podzielenie pomnożonej przez 100 długości odcinka przebiegającego w centrum wysklepieniu łuku podłużnego przez długość linii łączącej dwie styczne. Są to styczna boczna między najbardziej wysuniętym punktem przodostopia i tyłostopia oraz analogiczna styczna po stronie przyśrodkowej.

Wyniki:

  • 0-27 – stopa wydrążona
  • 28-38 – stopa prawidłowa
  • 39-50 – stopa płaska, I stopnia
  • 51 – 66 – stopa płaska, II stopnia
  • 67 – 100 – stopa płaska, III stopnia
  • powyżej 100 – stopa płaska, IV stopnia

Wskaźnik kątowy Clarke’a

Należy wyznaczyć dwie linie: przyśrodkową, przebiegającą przez najbardziej wysunięty punkt przodostopia i tyłostopia oraz linię między punktem największego wcięcia przodostopia i punktem przecięcia się dolnej części odbitego przodostopia po stronie przyśrodkowej z linią przyśrodkową.

W następnej kolejności odczytuje się kąt pomiędzy tymi liniami. Ich wartości prezentują się następująco:

  • do 30 stopni – stopa płaska
  • 31 – 41 stopni – stopa z obniżonym wysklepieniem
  • 42 – 54 stopni – stopa normalna
  • powyżej 55 stopni – stopa z podwyższonym wysklepieniem

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.