Kąt Clarke’a (wskaźnik kątowy Clarke’a) służy ocenie stanu wysklepienia podłużnego stopy. To najpopularniejsza i najprostsza metoda oceny odbitki stopy.
Kąt Clarke’a – wyznaczanie
Kąt Clarke’a wyznaczony jest przez:
- prostą C – S – przyśrodkowy brzeg stopy;
- linię łączącą Q – punkt największego wgłębienia;
- q – zetknięcie stycznej przyśrodkowej z brzegiem stopy.
Odbicie stopy mierzy się kątomierzem z dokładnością do 1°. Kąt Clarke’a jest bardzo rzetelnym wskaźnikiem w wyznaczaniu wysklepienia podłużnego stopy ocenianym na 97%. Norma dla polskiej populacji to 45° – 50°, przy czym średnia kąta Clarke’a u osób dorosłych wynosi 42°.
Interpretacja wyników
Interpretacja wyników jest następująca dla poszczególnych stopni:
- płaska stopa: x – 30° – patologiczne wysklepienie stopy wymagające leczenia;
- stopa z obniżonym wysklepieniem: 31°- 41°;
- normalna stopa: 42° – 54°;
- stopa z podwyższonym wysklepieniem: 55° – x.
Metody plantokonturograficzne
Oparte są na analizie graficzno-liczbowej na podstawie odbitek stóp. W efekcie plantokonturografia stanowi sposób dokumentacji graficznej i pozwala na precyzyjną interpretację ujęcia szeregu zmian morfologicznych podeszwowej części stopy w sposób nie tylko jakościowy, ale i ilościowy.
Istnieją 2 sposoby oceny odbitek stóp:
- porównanie plantokonturografu z wzorcowymi typami stóp Bochenka, Clarke’a czy Wejsfloga;
- wykreślenie odpowiednich kątów i wskaźników charakteryzujących budowę stopy, np. wskaźnik Clarke’a, Bałakirewa czy Wejsfloga.
Wskaźnik kątowy Clarke’a został opisany powyżej. Równie popularny jest wskaźnik Wejsfloga.
Omawiając ocenę stopy nie należy pominąć badania radiologicznego, a także komputerowego. Powszechnie stosowane metody oceny wysklepienia stopy dają rozbieżne wyniki, ponieważ zależą od sposobu badania. W celu uniknięcia rozbieżności zaleca się metodę Moire. Ponadto metoda komputerowa umożliwia określenie stanu funkcjonalnego aparatu torebkowo-więzadłowego stóp oraz umożliwia wychwycenie etapu rozwoju płaskostopia.
Zobacz również: Stopa – pomiary liniowe i kątowe.
Bibliografia
- Wacławek P., Drzał-Grabiec J., Truszczyńska A., Rozwój stóp dzieci w wieku przedszkolnym, Postępy Rehabilitacji, 1/2015.
- Mucha D., Ambroży T., Mucha D., (i inni), Stan wysklepienia i rozkład sił nacisku stron podeszwowych stóp na podłoże u studentek PPWSZ w Nowym Targu, Security, Economy & Law, 4/2015.
- Puszczałowska-Lizis E., Związki kąta Clarke’a z cechami przedniej i tylnej strefy podparcia oraz częstość występowania deformacji stóp u kobiet w wieku geriatrycznym, Gerontologia Polska, 1/2011.
Polecane produkty:
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... | |
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... |