Szukaj
Szukaj

Zespół kanału de Guyona

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół kanału de Guyona (syndroma canalis carpalisnervi ulnaris) to zespół chorobowy dotyczący ucisku nerwu łokciowego w kanale de Guyona (utworzony przez troczek zginaczy, więzadło grochowato-haczykowate i rozcięgno dłoniowe).

Kanał de Guyona

Źródło ryc. www.ehealthstar.com

Przyczyny

Ucisk wywołany jest najczęściej przez infekcje, gangliony, urazy, wady anatomiczne, zmiany w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, zewnętrzny ucisk np. przewlekłe uszkodzenie spowodowane naciskami podczas jazdy na rowerze.

Nerw łokciowy jest uciśnięty na poziomie nadgarstka, w tak zwanym kanale de Guyona. Schorzenie podzielono na 3 typy, co znacznie ułatwia dostosowanie odpowiedniego leczenia:

 • I – ucisk nerwu łokciowego w proksymalnej części kanału
 • II – ucisk nerwu łokciowego wzdłuż gałęzi głębokiej
 • III – ucisk nerwu łokciowego w dystalnej części kanału lub tuż po wyjściu z niego

Rozpoznanie

Rozpoznanie zespołu kanału de Guyona opiera się ściśle na typach opisanych powyżej.

W typie I schorzenie potwierdzają: zwolnienie szybkości przewodzenia czuciowego na odcinku nadgarstka, niezmienione przewodnictwo czuciowe w gałęzi grzbietowej oraz objawy odnerwienia we wszystkich mięśniach ręki unerwianych przez nerw łokciowy na EMG. W typie II można zauważyć prawidłowe przewodnictwo czuciowe i latencję końcową z ADM, jednak przy wydłużeniu latencji końcowej do FDI. Typ III z kolei charakteryzuje się zwolnieniem szybkości przewodzenia czuciowego na odcinku między nadgarstkiem a V palcem oraz niezmienionym przewodnictwem czuciowym w gałęzi grzbietowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

Zespół kanału de Guyona to zespół nerwobólów w części ręki zaopatrywanej przez gałąź dłoniową nerwu łokciowego. Do głównych objawów dolegliwości należą:

 • zaburzenia czucia po stronie łokciowej IV palca i w palcu V
 • zaburzenia ruchowe (dotyczące przede wszystkim mięśni kłębika)
 • zaniki mięśni kłębika ręki
 • parestezje na dłoniowej powierzchni palców IV i V

Zespół kanału de Guyona – leczenie

Leczenie zespołu kanału de Guyona wymaga zazwyczaj interwencji chirurgicznej. Przeciwwskazaniami do zabiegu są zaburzenia krzepnięcia krwi oraz infekcje skórne w miejscu planowanej operacji. Celem jest uwolnienie nerwu łokciowego od ucisku.

Leczenie chirurgiczne polega na przecięciu więzadeł i usunięciu fragmentów kości leżących w sąsiedztwie nerwu, w celu dekompresji.

Po operacji należy przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza, zwykle obejmują one:

 • stosowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków
 • do czasu zagojenia rany (kilka pierwszych dni) ograniczać ruchy operowaną kończyną, w tym unikać pełnego zgięcia i wyprostu w nadgarstku
 • przez okres kilu tygodni nie wykonywać bardzo intensywnych wysiłków fizycznych, ponieważ rana i wszystkie struktury potrzebują czasu do regeneracji
 • dzień po zabiegu nie prowadzić pojazdów mechanicznych ani nie obsługiwać maszyn, ponieważ znieczulenie obniża sprawność ręki

Alternatywne metody leczenia mogą objąć farmakoterapię oraz fizjoterapię. Szczególnie fizjoterapia ma ogromne znaczenie, głównie po leczeniu chirurgicznym, ponieważ umożliwia przywrócenie sprawności w obrębie ręki. Stosowane najczęściej metody fizjoterapeutyczne obejmują zabiegi fizykalne i akupunkturę, przy czym podstawą usprawniania jest zawsze kinezyterapia.

Bibliografia:

 1. Hupało M., Badania elektrofizjologiczne w zespołach cieśni, Aktualności Neurologiczne, 6/2006.
 2. Gać P., Waliszewska-Prosół M., Poręba R. (i inni), Neurologiczne choroby zawodowe w Polsce, Bezpieczeństwo Pracy, 2011.
 3. Gosk J., Zespoły uciskowe nerwów a sprawność ogólnoustrojowa pacjentów w wieku podeszłym, Wrocław.
 4. Gaździk T., Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *