Mięsień ramienny (łac. musculus brachialis) należy do grupy przedniej mięśni ramienia. Leży pod mięśniem dwugłowym ramienia, w dolnej okolicy ramienia. To duży, płaski mięsień, o lekko wachlarzowatym układzie włókien.
Topografia
Przednia powierzchnia mięśnia ramiennego przylega do mięśnia dwugłowego ramienia, jest ona nieco wgłębiona i stanowi powierzchnię ślizgową dla tego mięśnia. W większym lub mniejszym stopniu może łączyć się z sąsiednimi mięśniami: mięśniem dwugłowym ramienia, mięśniem naramiennym, mięśniem kruczo-ramiennym, mięśniem ramienno-promieniowym czy mięśniem nawrotnym obłym. Dodatkowo, niekiedy dzieli się na dwie części. Może posiadać również pasmo, które rozpoczyna się lub kończy w różnym miejscu w otoczeniu mięśnia.
Mięsień ramienny – budowa
Mięsień ramienny rozpoczyna się włóknami mięśniowymi na przegrodach międzymięśniowych (bocznej i przyśrodkowej) oraz na przedniej powierzchni dolnej połowy kości ramiennej.
U góry obejmuje podkowiasto przyczep mięśnia naramiennego, a u dołu sięga aż do torebki stawu łokciowego. Następnie włókna biegną ku dołowi i przykrywają torebkę tego stawu, z którą są zrośnięte. Kończą się krótkim ścięgnem na guzowatości kości łokciowej.
Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:
- pp: boczna i przyśrodkowa powierzchnia kości ramiennej oraz połowa jej długości;
- pk: guzowatość kości łokciowej.
Mięsień ramienny – czynność
Mięsień ramienny bezpośrednio działa tylko na jeden staw. Jest on bardzo silnym zginaczem stawu łokciowego, nad którym się rozpina. Swoją pracę rozpoczyna niezależnie od pronacyjnego lub supinacyjnego położenia przedramienia w odróżnieniu od mięśnia dwugłowego ramienia lub innych zginaczy.
Włókna zrośnięte z torebką stawu łokciowego pociągają ją i fałdy torebki nie mogą wpuklać się do wnętrza stawu. Ponadto, mięsień ramienny działa również pośrednio na staw ramienny, mimo że nie jest nad nim rozpięty.
Unerwienie mięśnia ramiennego
Unerwienie mięśnia ramiennego pochodzi od nerwu mięśniowo-skórnego, który wychodzi ze splotu ramiennego. W większości przypadków część boczna mięśnia, która przylega do mięśnia ramienno-promieniowego, unerwiana jest przez nerw promieniowy.
Unaczynienie mięśnia ramiennego
Unaczynienie mięśnia pochodzi od:
- tętnic pobocznych łokciowych – górnej i dolnej;
- gałązek mięśniowych tętnicy ramiennej;
- tętnicy wstecznej promieniowej pochodzącej od tętnicy promieniowej.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
- Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.