Szukaj
Szukaj

Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego dostarczają niezbędnej wiedzy do prawidłowej diagnozy schorzeń w obrębie tego stawu. Wiele jednostek chorobowych można wstępnie wskazać za pomocą różnego rodzaju testów charakterystycznych dla poszczególnych schorzeń.

Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego

Testy funkcjonalne dla stawu ramiennego

Istnieje wiele różnych testów funkcjonalnych przeznaczonych do oceny stawy ramiennego i struktur w jego okolicy. Do najbardziej popularnych należą jednak niżej opisane.

Test draśnięcia Apleya

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji stojącej. Test polega na próbie osiągnięcia palcem wskazującym jednej ręki leżącego po przeciwnej stronie górnego kąta łopatki po stronie przyśrodkowej.

Interpretacja

Test jest pozytywny, gdy pojawią się dolegliwości bólowe nad pierścieniem rotatorów oraz niemożność dotknięcia łopatki. Spowodowane jest to ograniczeniem odwodzenia oraz rotacji zewnętrznej. Pozytywny wynik testu może wskazywać na choroby pierścienia rotatorów (zwykle mięśnia nadgrzebieniowego).

Test ciasnoty Neera

Wykonanie

Fizjoterapeuta stabilizuje łopatkę pacjenta, a drugą ręką zdecydowanym ruchem unosi kończynę górną pacjenta do przodu i przyśrodkowo powyżej płaszczyzny poziomej.

Interpretacja

Test jest pozytywny, gdy wywołuje dolegliwości bólowe poprzez zwężenie przestrzeni podbarkowej. Służy do diagnozy zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej.

Test Hawkinsa

Wykonanie

Fizjoterapeuta jedną ręką fiksuje łopatkę badanego, a drugą przywodzi jego kończynę górną. Powinna być ona ustawiona w zgięciu w stawie ramiennym do kąta 90 stopni oraz w rotacji wewnętrznej.

Interpretacja

Pozytywny wynik testu prowokowany jest uderzeniem bądź zakleszczeniem ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego o więzadło barkowo-obojczykowe. Objawia się dolegliwościami bólowymi podczas ruchu. Test wykonuje się w celu wykrycia zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej.

Test obawy przedni

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, fizjoterapeuta staje za nim i chwyta jedną ręką głowę kości ramiennej, natomiast drugą wykonuje określony ruch kończyną górną. Jest to odwiedzenie w stawie ramiennym do kąta 90 stopni oraz zgięcie w stawie łokciowym do kąta 90 stopni. Następnie rotuje ją na zewnątrz.

Interpretacja

Test służy do diagnozowania niestabilności przedniej w stawie ramiennym. Daje pozytywny wynik, jeśli podczas jego wykonywania dochodzi do powstania bólu w przedniej części barku i napięcia mięśni, co jest z kolei związane dużą obawą przed podwichnięciem.

Test Roosa

Wykonanie

Pacjent znajduje się w wygodnej pozycji siedzącej, a następnie ustawia obie kończyny górne w odwiedzeniu do 90 stopni i takim samym zgięciu w stawach łokciowych. Po przyjęciu wymaganej pozycji wykonuje czynne, naprzemienne ruchy formowania pięści i prostowania palców rąk przez 3 minuty.

Test służy do diagnozowania zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Ma na celu prowokowanie uczucia niedokrwienia kończyn górnych, ponieważ ustawia ramiona w pozycji powodującej zamknięcie przepływu tętnicy podobojczykowej. Test jest dodatni, gdy dochodzi do uczucia niedokrwienia, omdlenia rąk czy utraty siły w rękach i przedramionach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wygląda test Roosa:

Test Jerka

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, a jego ramię należy ustawić w odwiedzeniu w stawie ramiennym do 90 stopni i rotacji wewnętrznej. Test polega na przywiedzeniu ramienia w płaszczyźnie horyzontalnej.

Interpretacja

Służy do diagnostyki tylno-dolnej niestabilności stawu ramiennego. Jeśli pojawi się ból, można podejrzewać wyżej wymienioną jednostkę chorobową.

Test Adsona

Wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Fizjoterapeuta stoi za nim oraz ujmuje jego przedramię w okolicy nadgarstka i znajduje tętno na tętnicy promieniowej. W następnej kolejności unosi kończynę i ustawia ją w odwiedzeniu oraz przeproście w stawie ramiennym. Dodatkowo, pacjent jest proszony o wykonanie czynnego ruchu skręcenia głowy najpierw w kierunku badanej, a potem w kierunku przeciwnej kończyny.

Test Adsona służy do wykrywania zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Jego celem jest prowokacja utraty tętna na tętnicy promieniowej poprzez ucisk pęczka naczyniowego w górnym otworze klatki piersiowej. Uznaje się, że jest pozytywny, gdy dojdzie do zaniku tętna.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Adsona:

Test Jobe’a

Wykonanie

Pozycją wyjściową może być zarówno siedzenie jak i leżenie. Ramię pacjenta powinno znajdować się w odwiedzeniu do 90 stopni oraz w rotacji wewnętrznej. Podczas odwodzenia i zginania w płaszczyźnie poziomej fizjoterapeuta wywiera nacisk od góry na przedramiona.

Interpretacja

Test uznaje się za dodatni, gdy prowokuje ból, a pacjent nie jest w stanie wykonać odwiedzenia do 90 stopni i utrzymać tej pozycji wbrew oporowi. Służy on do rozpoznawania dysfunkcji mięśnia nadgrzebieniowego.

Test Yergasona

Wykonanie

Badana kończyna górna znajduje się przy tułowiu, jednocześnie jest zgięta w stawie łokciowym do 90 stopni. Fizjoterapeuta jedną ręką bada bruzdę międzyguzkową, z kolei drugą ręką chwyta przedramię pacjenta podobnie jak do przywitania. Pacjent wykonuje supinację przedramienia wbrew stawianemu oporowi.

Interpretacja

Test służy ocenie wydolności głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Ból okolicy bruzdy międzyguzkowej świadczy o patologiach tej struktury.

Zobacz również: Testy funkcjonalne dla stawu łokciowego.

Bibliografia

  1. McMahon P., Klukowski K., Medycyna Sportowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
  2. Pogorzała A., Lewińska M., Bagrowska-Kaliś A., Stryła W., Przyczyny i klasyfikacja nawykowego zwichnięcia stawu ramiennego oraz testy wykorzystywane w ocenie jego niestabilności, Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *