Szukaj

Test Roosa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Roosa (Roos test) wykorzystywany jest do wykrycia zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Celem testu jest prowokacja uczucia niedokrwienia kończyn górnych poprzez ich ustawienie powodujące zamknięcie przepływu tętnicy podobojczykowej z jednoczesnym wykonywaniem ruchów zaciskania i otwierania rąk.

Test Roosa

Test Roosa – wykonanie

Test można wykonać w pozycji stojącej lub siedzącej. Prosimy pacjenta, aby uniósł ramiona do kąta 90 stopni, zrotował je na zewnątrz oraz aby zgiął stawy łokciowe do kąta 90 stopni. Łokcie powinny znajdować się nieco za płaszczyzną czołową. Następnie prosimy pacjenta, aby przez 3 minuty zamykał i otwierał ręce.

Na poniższym filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać test Roosa:

Patronite
Patronite

Interpretacja testu Roosa

Test jest dodatni gdy pojawią się takie objawy jak ociężałość, ból niedokrwienny, utrata sił w ramionach, a także drętwienie czy mrowienie rąk. Należy również zwrócić uwagę na zmianę kolorytu skóry. Test może być dodatni jedno lub obustronnie. Drobne zmęczenie nie świadczy o pozytywnym wyniku testu.



Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.