Urządzenia do dezynfekcji w praktyce

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Dekontaminacja, czyli popularnie mówiąc, dezynfekcja powietrza, polega na pozbywaniu się szkodliwych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Należy ją często wykonywać w placówkach opieki medycznej, ale także pomieszczeniach często odwiedzanych przez ludzi, takich jak urzędy czy miejsca użyteczności publicznej.

Urządzenia do dezynfekcji w praktyce

Zamgławianie fumigatorem

Najskuteczniejszym urządzeniem do dezynfekcji jest fumigator. Jest to urządzenie do zamgławiania pomieszczeń, zwykle z wykorzystaniem nadtlenku wodoru, który usuwa wszelkie patogeny. Fumigatory należy stosować w pustych pomieszczeniach. Najczęściej używa się ich w szpitalach, urzędach, gabinetach, ale także w pojazdach komunikacji miejskiej. Poręczny przenośny zamgławiacz kosztuje w granicach 3-4 tysięcy złotych, a za programowany fumigator dla większych pomieszczeń trzeba zapłacić około 15-20 tysięcy złotych.

Lampy UV

Popularnym urządzeniem do dezynfekcji są lampy UV. Są tanie, łatwo dostępne, poręczne. Można je kupić już od 150 złotych. Niestety, nie są wystarczająco skuteczne, by można je było polecić. Co prawda reklamy mówią o tym, że lampy usuwają zarodniki grzybów, niszczą bakterie i wirusy, ale urządzenia używane w domu nie mają wiele wspólnego z lampami stosowanymi w medycynie. Metoda UV nadal jest stosowana w szpitalach czy laboratoriach, ale już coraz rzadziej – jest czasochłonna, miejscowa, a jej rezultaty są nietrwałe.

Ozonowanie

Ozonowanie to kolejna z metod dezynfekcji. Dekontaminatory powietrza ozonujące otoczenie są bezpieczne dla ludzi, ale nieskuteczne w eliminowaniu bakterii i wirusów. Kosztują zwykle powyżej 300 złotych.

Należy pamiętać o tym, że ozon jest gazem toksycznym i aseptycznym, w dodatku mocno się utlenia, co może uszkadzać niektóre urządzenia. Jest on używany do sanitaryzacji powietrza i dezynfekowania wody, ale aby ozonowanie było skuteczne, musi być ciągle powtarzane. Dla przykładu – wnętrze ozonowanego samochodu pozostaje wolne od bakterii, ale tylko do momentu, w którym jego drzwi nie zostaną otwarte. Rezultatem ozonowania jest świeży zapach… i niewiele więcej.

Zimna plazma

Generator zimnej plazmy to jedno z najskuteczniejszych urządzeń do dekontaminacji powietrza. Można go włączyć w obecności ludzi, gdyż technologia niskoenergetycznej plazmy jest całkowicie bezpieczna. Generator może działać stale, nie uszkadza urządzeń elektrycznych czy sprzętów, które mogłyby się utlenić (jak to się dzieje podczas ozonowania). Jest bezgłośny, mobilny, a w przeciwieństwie do lamp UV działa na całej przestrzeni, nie tylko na wybranym fragmencie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niektóre modele generatora mają dodatkową funkcję jonizacji ujemnej, a tym samym niweluje elektrosmog, który pogarsza jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach.

Niestety, cena urządzeń plazmowych do czyszczenia powietrza jest ciągle dość wysoka, a to z powodu niewielkiej ilości producentów i dystrybutorów na rynku. Obecnie jednak sytuacja się zmienia i coraz więcej osób interesuje się dezynfekcją. Aparaty dekontaminacji plazmowej na początku pandemii koronawirusa kosztowały nawet 80 tysięcy złotych, teraz można je kupić nawet za 15-20 tysięcy.

Generator zimnej plazmy może być używany wszędzie tam, gdzie przewijają i mieszają się ludzie: w biurach, miejscach pracy, ośrodkach zdrowia, przedszkolach itp. Można go wykorzystywać prewencyjnie, ale także jest skuteczny w stanach epidemii oraz skażenia. Obecnie jest to najlepszy produkt do dezynfekcji na rynku.

Szeroki wybór urządzeń i środków dezynfekcji znajdą Państwa u partnera tego artykułu, firmy Egerton – https://egerton.pl/Urzadzenia-do-dezynfekcji-zabezpieczenie-przeciwepidemiczne

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *