Reklama

Osteopenia a osteoporoza – jak dbać o mocne kości?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Według statystyk, wśród mieszkańców państw należących do Unii Europejskiej co 30 sekund dochodzi do złamania kości na skutek ich demineralizacji, 50% osób cierpiących na osteoporozę traci zdolność do samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu. Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną.

Osteopenia a osteoporoza – jak dbać o mocne kości?

Na czym polega osteopenia?

Choroba polega na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, przy czym, co ciekawe, zdolność organizmu do wbudowywania w kości fosforanu wapnia, czyli mineralizacji, nie jest zaburzona. Chorobę można łatwo rozpoznać dzięki badaniu densytometrycznemu kości. Wynik od -1 do -2,5 wskazuje na osteopenię, jeśli jednak spadnie niżej, oznacza osteoporozę.

Objawy osteopenii

Niestety, przez wiele lat choroba może pozostać niezauważona. Rzadko kiedy pojawiają się objawy zwiastujące – bóle kości. Osteopenię najczęściej wykrywa się dopiero przy okazji niegroźnego upadku, który powoduje złamanie. Dotyczy to zwłaszcza kości nadgarstków, bioder i kręgosłupa.

Leczenie osteopenii

Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli stadium jest wczesne, wystarczy, że pacjent wprowadzi odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w wapń, fosfor i magnez oraz witaminy D i K. Osoby cierpiące na osteopenię powinny ograniczyć spożycie kawy, alkoholu oraz unikać palenia tytoniu, ponieważ używki te „wypłukują” wapń z kości, zmniejszają jego przyswajanie i upośledzają przemianę witaminy D. Bardzo pomocne są kąpiele słoneczne oraz ruch na świeżym powietrzu. W przypadku stwierdzenia poważnego zagrożenia osteopenii stosuje się leczenie hormonalne i farmakologiczne za pomocą selektywnych modulatorów receptora estrogenowego oraz bisfosfonianów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na czym polega osteoporoza?

Osteoporoza może rozwinąć się w następstwie nieleczonej osteopenii lub w wyniku demineralizacji kości spowodowanej upośledzeniem przyswajania wapnia. Najczęściej pojawia się u osób w podeszłym wieku, ponieważ wraz z upływem czasu spowalnia się proces tworzenia kości, czyli proces rzeszotowienia. Spadek gęstości masy kostnej nieuchronnie prowadzi do obniżenia wytrzymałości kości na czynniki zewnętrzne i znacznie zwiększa ich podatność na złamania. Osteoporozę diagnozuje się podobnie jak osteopenię, za pomocą obrazowania densometrycznego.

Objawy osteoporozy

W początkowej fazie choroba przebiega bezobjawowo i bezboleśnie. Później jednak chorzy odczuwają silne bóle, które często przypisuje się współistniejącej chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Osteoporoza może objawiać się zmniejszeniem wzrostu, zaokrągleniem pleców oraz spadkiem masy ciała. Ubytek masy kostnej osłabia znacznie wytrzymałość kości i często wywołuje specyficzne złamania, ułatwiające diagnozę. U kobiet w 5. i 6. dekadzie życia najczęściej dochodzi do złamania kości promieniowej, czyli nadgarstka lub przedramienia, co wskazuje na osteoporozę pomenopauzalną. W osteoporozie starczej zanik kostny przebiega znacznie wolniej (ok. 1% rocznie), a złamania dotyczą głównie kręgów biodra.

Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy jest trudne i długotrwałe. Bardzo ważną rolę, obok wczesnej diagnozy, oprócz leków, odgrywa odpowiednia dieta, suplementacja witaminy D i K oraz aktywność fizyczna. Efekty terapii widoczne są dopiero po kilku miesiącach, a nawet latach. Sukcesem jest znaczne spowolnienie lub zatrzymanie procesu ubytku tkanki kostnej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/styl_zycia/osteopenia-i-osteoporoza-w-jaki-sposob-zapobiegac/.

Bardzo wygodnym sposobem uzupełniania niedoboru witamin, jest suplementacja lub włączenie do potraw margaryny Optima, która stanowi bardzo dobre i praktyczne ich źródło.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.