Depilacja laserowa nie traci na popularności od lat. Co sprawia, że zabieg ten jest tak chętnie wybierany przez kobiety, a także przez mężczyzn? Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat laserowego usuwania owłosienia.
Na czym polega fenomen depilacji laserowej?
Działanie depilacji laserowej opiera się na termicznym niszczeniu cebulek włosów, co uniemożliwia ich odrastanie. Energia świetlna wytwarzana przez laser, po zetknięciu z melaniną znajdującą się w mieszku włosowym, powoduje selektywną termolizę. Oznacza to, że wytworzone ciepło powoduje termiczną destrukcję docelowej tkanki. Dzięki niezwykłej precyzji nowoczesnej epilacji podgrzewany zostaje tylko mieszek włosowy, macierz włosa oraz drobne naczynia krwionośne znajdujące się wokół. Natomiast tkanki otaczające zostają nienaruszone.
Depilacja laserowa eliminuje takie problemy jak podrażnienia po goleniu czy wrastające włoski. Usuwanie owłosienia laserem to uniwersalna metoda depilacji, stosowana na całym ciele, twarzy, a także w okolicach intymnych. Depilacja laserowa bikini to najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się zbędnych włosków z tego delikatnego obszaru. Owłosienie w okolicach bikini jest zwykle ciemne, grube i szybko odrasta – laser radzi sobie z nim doskonale, z kolei tradycyjne metody depilacji mogą powodować silne podrażnienia i wysypki.
Dzięki ciągłemu rozwojowi laseroterapii powstały urządzenia, które umożliwiają nawet laserowe usuwanie jasnego owłosienia, co jeszcze do niedawna było niemożliwe. Do takich innowacyjnych laserów do depilacji należy Motus – oprócz skutecznego usuwania ciemnego owłosienia, doskonale radzi sobie z włoskami, w których melanina (barwnik włosów i skóry) występuje w niskich stężeniach.
Laserowe usuwanie owłosienia – bezpieczeństwo
Jeżeli nie ma przeciwwskazań (m.in. opalenizna, przyjmowanie leków światłouczulających, ciąża, nowotwory, aktywne infekcje, epilepsja), depilacja laserowa jest najbezpieczniejszym sposobem usuwania owłosienia dla każdego.
Klasyczne metody depilacji, zwłaszcza usuwanie owłosienia za pomocą wosku, pasty cukrowej, depilatora czy pęsety mogą powodować wrastanie włosków, co z kolei prowadzi do zapalenia mieszków włosowych. W miejscach zapalnych powstają krostki, po których nierzadko pozostają blizny. Epilacja laserowa niszczy cebulkę i mieszek włosowy, więc problem wrastania włosków jej nie dotyczy. Skóra po trwałej depilacji nie jest też narażana na ciągłe podrażnienia, jakie powstają, gdy konieczne jest częste używanie golarki.
Nowoczesne urządzenia do depilacji laserowej są niezwykle precyzyjne, umożliwiają dostosowanie parametrów do wrażliwości depilowanego obszaru oraz wyposażone są w systemy chłodzące, dzięki czemu sam zabieg jest komfortowy i praktycznie bezbolesny.
Efekty epilacji laserowej
Największe znaczenie dla trwałości laserowej depilacji ma liczba oraz częstotliwość przeprowadzonych zabiegów. Parametry te zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od miejsca poddawanego zabiegowi. Depilację laserową nóg wykonuje się co około 8 tygodni, górnych partii ciała, bikini i pośladków – co 6 tygodni, a twarzy, szyi i karku – co 4 tygodnie. Podyktowane jest to tym, że laser działa tylko na włosy będące w fazie wzrostu (anagenu). Wykonanie zabiegu w odpowiednim czasie, daje możliwość usunięcia wszystkich włosków na danym obszarze.
Seria epilacji laserowych gwarantuje długotrwałe efekty. Raz usunięty włos za pomocą lasera, nie powinien już nigdy więcej wyrosnąć. Oczywiście zdarza się, że pod wpływem pewnych czynników (np. zmiany hormonalne, niektóre leki) po pewnym czasie od wykonania serii epilacji, mogą pojawić się pojedyncze włoski, ale nie w takiej skali, jak przed zabiegiem. Wówczas wystarczy wykonać przypominającą depilację laserową, która skoryguje niedoskonałości i utrwali efekty na kolejne lata.
Chcesz dowiedzieć się, jaki laser do depilacji będzie dla Ciebie odpowiedni? Skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.
Artykuł sponsorowany