Choroba alkoholowa dotyka już blisko miliona Polaków. Jest skomplikowanym i złożonym schorzeniem. Całkowite wyleczenie alkoholika nie jest możliwe, nałogowcem zostaje się bowiem na zawsze. Istnieje jednak diametralna różnica pomiędzy alkoholikiem trzeźwym a pozostającym w ciągu alkoholowym. Przezwyciężyć ciężką chorobę pozwala leczenie alkoholizmu. W Krakowie dostępne są placówki, w których każdy pacjent może skorzystać z kompleksowej terapii alkoholizmu. Jej składnikami są: wszywka alkoholowa, detoks i psychoterapia.
Leczenie alkoholizmu w Krakowie powinno się rozpocząć w specjalistycznej placówce. Niemożliwe jest całkowite i skuteczne pokonanie choroby z wykorzystaniem amatorskich metod w domowym zaciszu. Do osiągnięcia celu, jakim jest przerwanie ciągu alkoholowego i wytrwanie w trzeźwości, konieczna jest pomoc specjalistów. Z tej skorzystać można w krakowskim Centrum Medycznym Galmedic.
Leczenie alkoholizmu w Krakowie – metody
Choroba alkoholowa zagrozić może każdemu, niezależnie od jego statusu materialnego, poziomu wykształcenia, warunków życia, wieku czy płci. Dlatego też uważana jest obecnie za jedną z najpoważniejszych chorób natury psychicznej i fizycznej XXI wieku. Leczenie alkoholizmu w Krakowie polega przede wszystkim na kompleksowym połączeniu kilku metod oddziaływania terapeutycznego jednocześnie. Dla osiągnięcia sukcesu konieczne jest uczestnictwo w psychoterapii i detoksie. By przerwać ciąg alkoholowy, równie często stosuje się metodę wspomagającą farmakoterapię. Jest nią zastosowanie disulfiramu w postaci wszywki alkoholowej. Leczenie alkoholizmu w Krakowie opiera się na odpowiednim dobraniu preferowanych przez pacjenta elementów kompleksowej terapii choroby alkoholowej.
Odwyk, czyli detoks alkoholowy połączony z psychoterapią nie zawsze jest wystarczający, by pomóc w odpowiedni sposób alkoholikowi. Niejednokrotnie wymaga on specjalistycznej pomocy opartej na farmakologicznym działaniu leków. Najczęściej wybieraną substancją wspomagającą leczenie alkoholizmu jest disulfiram. Ma on postać doustnych tabletek (Anticol) lub jałowych tabletek przeznaczonych do aplikacji podskórnej (Esperal). Ponieważ dawkowanie doustne wymaga systematyczności i ciągłej kontroli ilości przyjmowanej substancji, pacjenci częściej wybierają zabieg wszycia disulfiramu.
Działanie Esperalu
Skuteczność wszywki alkoholowej związana jest bezpośrednio z działaniem substancji czynnej leku. Disulfiram wchodzi bowiem w reakcję z każdą, nawet minimalną ilością alkoholu we krwi. Stężenie substancji odurzającej nie ma tu znaczenia. Dla uaktywnienia wszywki wystarczy nawet kilka łyków piwa. Dla trzeźwego organizmu substancja pozostaje całkowicie obojętna i nie wywołuje żadnych objawów niepożądanych. Alkoholicy, którzy poddali się zabiegowi „zaszycia”, powinni zatem wystrzegać się nie tylko czystego alkoholu, ale również jego pochodnych postaci. Mowa tu o nadziewanych słodyczach, kosmetykach, które mają w składzie alkohol, itp.
Reakcja, do której dochodzi w wyniku połączenia w krwiobiegu disulfiramu i alkoholu, nazywana jest reakcją disulfiramową. Esperal upośledza funkcjonowanie wątroby, powodując zahamowanie wydzielania dehydrogenazy aldehydowej. To jeden z istotniejszych enzymów trawiennych, biorący udział w trawieniu alkoholu etylowego. Bez jego uczestnictwa niemożliwe staje się szybkie pozbycie się z krwiobiegu toksycznych substancji – produktów przemiany materii. W normalnych okolicznościach za pośrednictwem wątroby alkohol trawiony jest do postaci aldehydu octowego, a później kwasu octowego. Ten szlak metaboliczny zostaje zaburzony w wyniku działania Esperalu. Aldehyd octowy kumuluje się w organizmie, powodując występowanie przykrych dolegliwości.
Objawy reakcji disulfiramowej przypominają symptomy kaca. Różnią się jednak swoim natężeniem. O ile zwykły kac zazwyczaj nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, o tyle stan „zaszytego” po spożyciu alkoholu może się nagle i gwałtownie pogorszyć. Bez szybkiej i specjalistycznej pomocy może on doznać trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet umrzeć.
Wszywka alkoholowa – leczenie alkoholizmu w Krakowie
Leczenie alkoholizmu w Krakowie przy pomocy wszywki alkoholowej dostępne jest w Centrum Medycznym Galmedic. Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Wystarczy telefoniczna rejestracja pacjenta lub osobista wizyta w placówce. Jedynym warunkiem koniecznym do wykonania zabiegu jest pozostawanie pacjenta w stanie trzeźwości. „Zaszycie” nietrzeźwego alkoholika jest niezwykle niebezpieczne. Dlatego też w Galmedic tuż przed zabiegiem wykonuje się u pacjenta pomiar trzeźwości.
Skuteczność wszywki alkoholowej uzależniona jest przede wszystkim od prawidłowo dobranej dla potrzeb pacjenta dawki leku. Ustala ją lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu przeprowadzanego z pacjentem. Każdy organizm inaczej reaguje na różne dawki leku. W przypadku niektórych pacjentów metabolizm alkoholu może być bardziej lub mniej zaburzony. Czasami w miejscu implementacji wszywki dojść może do powstania torbieli, które wpływają negatywnie na skuteczność leku. Na szczęście jest to sytuacja rzadka i odwracalna. Wystarczy skorzystać z porady lekarskiej i w razie konieczności wykonać zabieg ponownie.
Przebieg zabiegu
Zabieg umieszczenia w ciele alkoholika wszywki alkoholowej jest całkowicie bezpieczny i szybki, Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest on również bezbolesny. Pacjent pozostaje przytomny i świadomy, ale nie odczuwa bólu.
Esperal wszywa lekarz chirurg. Wykonuje on na skórze pacjenta niewielkie nacięcie o głębokości kilku centymetrów. W ten sposób „dostaje się” w okolicę podpowięziową. Tam, w specjalnie przygotowanej „kieszonce”, umieszcza odpowiednią dawkę jałowej tabletki i zaszywa ranę. Najczęściej miejscem wykonania wszycia na ciele pacjenta jest okolica mięśnia pośladkowego. Lokalizacja ta wybierana jest głównie ze względu na komfort pacjenta oraz wysoki poziom dyskrecji.
Tuż po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. Jedynym zaleceniem lekarskim jest pozostawanie w trzeźwości. Na tym polega właśnie skuteczność wszywki alkoholowej. Świadomość jej obecności w ciele wywołuje u pacjenta strach, a więc awersję do spożywania alkoholu. Nie sięga on po substancję z obawy przed możliwymi skutkami ubocznymi reakcji disulfiramowej.
Wszywka alkoholowa – wskazania i przeciwwskazania
Z zabiegu wszycia Esperalu skorzystać może praktycznie każda osoba uzależniona. Przeciwwskazań do jego wykonania jest niewiele. Podstawowym z nich jest trwanie w stanie upojenia alkoholowego. Nietrzeźwy alkoholik nigdy nie zostanie zaszyty, dlatego też w pierwszej kolejności należy bezpiecznie przerwać jego ciąg alkoholowy. Musi on pozostawać trzeźwy przez okres 24 godzin przed zabiegiem.
Pozostałe przeciwwskazania to: nadwrażliwość na disulfiram, choroby układu krążenia, ciężkie zaburzenia psychiczne, w tym stany depresyjne i przeszłe próby samobójcze. Dla osiągnięcia największego stopnia skuteczności leczenia konieczne jest połączenie farmakoterapii z detoksem alkoholowym i psychoterapią alkoholizmu.
Leczenie alkoholizmu w Krakowie – cena
Leczenie alkoholizmu w Krakowie możliwe jest w placówkach medycznych, ośrodkach terapii uzależnień, oddziałach szpitalnych i ambulatoryjnych. Koszt terapii zależy od jej specyfiki, zastosowanych metod i narzędzi oraz czasu trwania. Cena wszywki alkoholowej stosowanej w Krakowie waha się od 650 do nawet 1900 złotych.
W Centrum Medycznym Galmedic istnieje bowiem możliwość łączenia poszczególnych metod terapeutycznych w celu zastosowania kompleksowej terapii alkoholizmu. Dlatego też w ofercie placówki znajdują się pakiety, które pacjenci mogą dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Robią to oczywiście po konsultacji z lekarzem specjalistą. Wszywka podstawowa wraz z wizytą lekarską to koszt wspomnianych 650 złotych.
Biorąc pod uwagę skuteczność leczenia choroby alkoholowej za pośrednictwem kompleksowej terapii alkoholizmu i czas działania wszywki alkoholowej, ceny nie wydają się wygórowane. Esperal działa bowiem nawet do 12 miesięcy. Stopniowo uwalniając się do organizmu chorego, krąży w jego krwiobiegu. Choć trzeźwy alkoholik nie odczuwa jego działania, wystarczy niewielka ilość substancji odurzającej, aby disulfiram się aktywował.
Artykuł sponsorowany