Maska antysmogowa dla biegacza – czy warto z niej korzystać? Jaki model wybrać?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Uwielbiasz biegać i nie chcesz zrezygnować z treningów nawet jesienią i zimą? Pamiętaj, że musisz zabezpieczyć się nie tylko przed chłodem, ale i smogiem. Czy maska antysmogowa to dobre rozwiązanie dla biegacza? Czy może lepiej z niej zrezygnować? Jak model wybrać?

Maska antysmogowa dla biegacza – czy warto z niej korzystać? Jaki model wybrać?

Maska antysmogowa dla biegacza – dlaczego warto?

Oddychanie smogiem jest niekorzystne dla zdrowia. Przyczynia się nie tylko do spadku koncentracji i obniżenia odporności, ale również nasila objawy alergii, astmy i niewydolności oddechowej. Zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, przewlekłych chorób płuc oraz nowotworów. Ochrona przed smogiem to zatem nie chwilowa moda, a konieczność.

O swoje zdrowie zadbać powinni zwłaszcza miłośnicy biegania na „świeżym” powietrzu. W okresie jesienno-zimowym podczas uprawiania aktywności fizycznej do ich płuc trafiają bowiem tysiące cząsteczek smogu, które sieją spustoszenie w organizmie. Jak tego uniknąć? Maska antysmogowa od DragonMask to skuteczne rozwiązanie, które zabezpieczy organizm przed szkodliwymi zanieczyszczeniami.

Wielu biegaczy jednak wzbrania się przed korzystaniem z masek antysmogowych, gdyż utrudniają oddychanie. Nie zawsze również są w stu procentach wygodne. Czy jednak komfort biegania jest ważniejszy od zdrowia? Ignorowanie jakości powietrza to kiepski pomysł. Załóż maskę przeciwsmogową dzisiaj, a podziękujesz sobie w przyszłości.

Maska antysmogowa dla biegacza – czy warto z niej korzystać? Jaki model wybrać?

Maska przeciwsmogowa – na co biegacz powinien zwrócić uwagę?

Maski antysmogowe to produkty, które charakteryzują się sporym zróżnicowaniem. Wybór właściwego modelu to zatem nie lada wyzwanie. Jaka maseczka antysmogowa okaże się najlepszym rozwiązaniem dla biegacza?

Jeśli zależy Ci na komforcie oddychania, wybierz model o specjalnym profilu filtrów. Zwiększać on będzie przepustowość powietrza. W efekcie maska antysmogowa będzie cechować się mniejszą wilgotnością, co sprawi, że oddychanie będzie łatwiejsze.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Produkt nie spełni jednak swojego zadania, jeżeli nie będzie wyposażony w odpowiedni filtr. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się maski antysmogowe z filtrem węglowym. Zatrzymuje on minimum 99,9 proc. pyłów o wielkości 0,1 mikrometra.

Nieco niższą skutecznością odznacza się maska przeciwsmogowa z filtrem HEPA. Wyłapuje ona min. 97 proc. pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra. Ma jeszcze te jedną zaletę, że w porównaniu z maseczką z filtrem węglowym przepuszcza więcej powietrza, co osoby regularnie biegające z pewnością docenią. Na rynku dostępne są również produkty z filtrami mieszanymi, które łączą w sobie zalety filtrów węglowych i HEPA.

Maski antysmogowe dla sportowca – jak odpowiednio dopasować rozmiar?

Żeby maseczka antysmogowa odznaczała się wysoką skutecznością, musi zostać prawidłowo dobrana pod względem rozmiaru. Na rynku dostępne są różne możliwości, najczęściej modele S (Small), M (Medium) oraz L (Large). To, na jaką opcję zdecyduje się miłośnik biegania, zależy od rozmiarów jego głowy. Im dokładniejszy będzie pomiar, tym lepszym dopasowaniem będzie charakteryzować się maska antysmogowa. Dlatego warto poświęcić tej czynności nieco czasu.

W pierwszej kolejności należy zmierzyć odległość między punktem znajdującym się mniej więcej na 1/3 długości nosa (od nasady) a końcówką brody. Następnie trzeba określić obwód głowy na wysokości nosa. Metr należy poprowadzić od czubka nosa, poprzez środek jednego ucha, tył głowy oraz środek drugiego ucha, aż do czubka nosa. Uzyskane wyniki trzeba porównać z rozmiarówką dostępną na stronie producenta masek antysmogowych.

Niektóre dostępne na rynku sportowe maski antysmogowe wyróżniają się również specjalną konstrukcją. Mają wyprofilowane krawędzie oraz szerszy zaczep. W efekcie łatwiej się dopasowują do kształtu twarzy. Nie zmieniają również swojego położenia w trakcie biegania. Ich atutem jest również to, że zabezpieczają przed zimnem, co jesienią i zimą jest wskazane.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Mam wrażenie, ze taka maska utrudnia oddychanie przy bieganiu. Z doświadczenia noszenia maseczek podczas pandemii…;) Dlatego tez u nas biegacze nie muszą ich nosić podczas biegania. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *