Szukaj
Szukaj

Operacja płaskostopia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Operacja płaskostopia może obejmować kilka różnych technik korekcji tej wady postawy, a dobiera się je indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Powinna być jednak ostatecznością – wykonuje się ją dopiero wtedy, gdy metody zachowawcze (zwłaszcza rehabilitacja) zawiodą. W większości przypadków systematycznie prowadzona fizjoterapia i stosowanie się do zaleceń specjalistów dają oczekiwane efekty.

Operacja płaskostopia
Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty, który zgłosił się na rehabilitację po korekcyjnej operacji płaskostopia.

Płaskostopie – charakterystyka wady

Płaskostopie to jedna z najczęściej występujących deformacji stopy, polegająca na obniżeniu lub nawet całkowitym zaniku wysklepienia. Szacuje się, że dotyczy do 40% populacji, a na jej rozwój w dużym stopniu wpływa współczesny tryb życia – stosowanie źle dobranego obuwia, niski poziom codziennej aktywności fizycznej, nadwaga czy nadmierne obciążenie stopy w związku z pracą stojącą. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą charakterystyczny łuk. W przypadku płaskostopia (mówiąc w skrócie) stopa całą swoją powierzchnią przylega do podłoża. Wyróżnia się następujące rodzaje tej wady:

  • płaskostopie podłużne – tworzy się w konsekwencji obniżenia łuku podłużnego stopy w taki sposób, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża;
  • płaskostopie poprzeczne – tworzące się wskutek obniżenia sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.

Stopa z płaskostopiem jest znacznie bardziej narażona na kontuzje, ale również na rozwój problemów podologicznych, z odciskami i modzelami na czele. Przy płaskostopiu należy rozpocząć rehabilitację, która polega na codziennym wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń, a także technikach manualnych tkanek miękkich i stawów stopy, których celem jest przywrócenie jej biomechaniki. Leczenie zachowawcze może trwać nawet kilka miesięcy, jednak zazwyczaj można uzyskać pożądaną korekcję, zwłaszcza w wieku dziecięcym.

Operacja płaskostopia – wskazania

Operacja płaskostopia ze wskazań medycznych wykonywana jest niemal wyłącznie w przypadku takich wad, którym towarzyszą objawy bólowe lub neurologiczne, zwłaszcza metatarsalgia. Mianem tym określa się ostry, kłujący lub palący ból zlokalizowany pomiędzy palcami podczas stania lub chodzenia. Jedną z głównych przyczyn tego stanu jest płaskostopie poprzeczne lub wąskie przodostopie. Przy bezobjawowych wadach operacja wykonywana jest rzadko.

Operacja płaskostopia – na czym polega?

Dobór metod operacyjnych zależy głównie od wieku pacjenta, jego stopnia codziennej aktywności, rodzaju płaskostopia oraz ewentualnych wad postawy, które występują równocześnie. Postępowanie zawsze składa się jednak z 2 części:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przywrócenia właściwego obciążenia stopy przez prawidłowo ustawione I i V kość śródstopia;
  • odciążenie głów kości śródstopia II, III i IV.

W większości przypadków płaskostopia wystarczy skorygować ustawienie I kości śródstopia poprzez jej przemieszczenie w kierunku pozostałych kości oraz obniżenie. Dodatkowo unosi się lub skraca kości śródstopia II-IV. W fizjologicznych warunkach kości śródstopia ustawiają się nieco skośnie do podłoża, w związku z czym już samo zmniejszenie ich długości automatycznie powoduje uniesienie głów kości śródstopia. Do procedur operacyjnych mających na celu korekcję płaskostopia podłużnego można zaliczyć:

  • artroerezę podskokową z implantem;
  • osteotomię ślizgową pięty;
  • osteotomię Cottona;
  • osteotomię Evansa;
  • augmentację lub rekonstrukcję niewydolnego ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego;
  • artrodezę stawu skokowego.

Natomiast do procedur operacyjnych, których celem jest korekcja płaskostopia poprzecznego, zalicza się:

Celem operacji jest trwała strukturalna korekcja płaskostopia oraz poprawa przetaczania stopy w trakcie chodu. Przy prawidłowo wykonanej operacji stawy w obrębie stopy i całej kończyny dolnej zaczynają pracować w bardziej fizjologicznym ułożeniu, zmniejszając przeciążenie chrząstki stawowej i przeciwdziałając wczesnym zwyrodnieniom. Operacja płaskostopia odbywa się w znieczuleniu miejscowym (wyłącza się czucie w kończynie dolnej).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leczenie Operacyjne – Płaskostopie poprzeczne (Metatarsalgia). Poradnia Chorób Stopy, Warszawa 2019.
  2. Napiontek M., Stopa i staw skokowo-goleniowy w praktyce ortopedycznej, Wydawnictwo MediPage, Warszawa 2022.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *