Ciało człowieka dla wielu osób jest przedmiotem fascynacji. Nie bez powodu był to jeden z głównych tematów starożytnej sztuki. Mimo że dzięki nauce wiemy o nim coraz więcej, to nadal zachwyca fakt, jak współpracują ze sobą wszystkie układy, aby utrzymać sprawność, zdrowie i dobre samopoczucie.
Nauka zajmująca się ciałem człowieka
Ciałem człowieka zajmowano się już w starożytności. Świadczą o tym zachowane pisma i rysunki, które są dowodem na to, że ówcześni ludzie mieli wiedzę na temat narządów wewnętrznych (np. Egipcjanie wiedzieli, że naczynia krwionośne odchodzą od serca). Próbowano także leczyć wiele chorób i schorzeń przy pomocy różnych metod. Za twórcę medycyny uznaje się Hipokratesa, który żył w Grecji między rokiem 460 a 360 p.n.e.
Nauka, która zajmuje się ciałem, to anatomia człowieka. Jej celem jest badanie i opisywanie narządów oraz ich funkcji. Wyróżnia się anatomię:
- prawidłową – przedmiotem zainteresowań są zdrowe organizmy;
- patologiczną – służy do opisania zmian w chorych narządach;
- topograficzną – przedmiotem zainteresowań jest ułożenie narządów w ciele i względem siebie;
- radiologiczną – opisuje ciało człowieka na podstawie zdjęć radiologicznych.
Anatomia człowieka jest ściśle związana z innymi dziedzinami nauki. Mowa o fizjologii (funkcjonowanie organizmu), cytologii (budowa komórek) i histologii (budowa tkanek). Lekarze muszą mieć wiedzę ze wszystkich tych obszarów, aby móc diagnozować i leczyć ludzi.
Z czego zbudowane jest ciało człowieka?
Ciało człowieka składa się z komórek. Każda z nich pełni określoną funkcję. Są one bardzo małe, niewidoczne gołym okiem. Szacuje się, że jest ich nawet 15 bilionów. Komórki tworzą tkanki, a następnie narządy. To dzięki nim zachodzą bardziej skomplikowane procesy życiowe – oddychanie, krążenie krwi, trawienie pokarmów, poruszanie się itp.
Wyprostowana postawa ciała oraz poruszanie się jest możliwe dzięki szkieletowi. Tworzy go aż 206 kości (w przypadku dorosłego człowieka), które łączą się ze sobą przy pomocy stawów. Są one pokryte mięśniami, które kurcząc się i prostując, wprawiają ciało człowieka w ruch. Jest ich około 400–500. Stanowią nawet 35% masy ciała u kobiet i 40% u mężczyzn.
Z jakich układów składa się ciało człowieka?
Tkanki i narządy wewnętrzne łączą się w układy. Każdy z nich pełni inną funkcję. Jednak nieprawidłowości ze strony jednego z nich mogą zaburzać pracę całego organizmu. W ciele człowieka znajdują się układy:
- ruchu (układ mięśniowy i układ szkieletowy),
- nerwowy,
- pokarmowy,
- oddechowy,
- krążenia,
- hormonalny (inaczej wewnątrzwydzielniczy lub dokrewny),
- naczyniowy (układ krwionośny i limfatyczny),
- immunologiczny,
- moczowo-płciowy.
Warto pamiętać, że jednym z układów w organizmie człowieka jest tzw. powłoka skórna. To swego rodzaju osłona, która pokrywa całe ciało i oddziela świat zewnętrzny od wewnętrznego. Jest ona zbudowana ze skóry, a także włosów i paznokci.
Artykuł zewnętrzny