Jak działa marihuana? Wyjaśniamy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

O marihuanie oraz jej leczniczych właściwościach mówi się sporo. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wpłynie ona na twój organizm? Chcesz sprawdzić, w jakim przypadku taka kuracja będzie dobrym rozwiązaniem? W tym artykule znajdziesz najważniejsze wiadomości na temat działania leczniczej marihuany oraz chorób, których leczenie może się stać łatwiejsze dzięki konopiom.

Jak działa marihuana? Wyjaśniamy

Skąd biorą się największe kontrowersje związane z leczniczymi konopiami? Z mylenia ich z marihuaną traktowaną jako używką. W rzeczywistości między marihuaną leczniczą a tą przyjmowaną dla rozrywki jest spora różnica.

Czym marihuana lecznicza różni się od „trawki”?

Susz, palony dla odprężenia się, zawiera sporo psychoaktywnej substancji THC. Popularna „trawka” pobudza i odpręża jednocześnie, łagodzi ból, rozszerza oskrzela i działa rozkurczająco na mięśnie. Taka marihuana jest używką, a jej uprawa jest w Polsce nielegalna. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku marihuany medycznej, dopuszczonej na specjalnych warunkach do użytku w 2017 roku.

Jak działa marihuana lecznicza?

O ile susz, traktowany jako używka, ma odprężać i poprawiać nastrój, to marihuana medyczna ma wspierać pacjentów w walce z uciążliwymi przypadłościami.

– Marihuana lecznicza oddziałuje na nasz system endokannabinoidowy. System ten wpływa na szereg procesów fizjologicznych, m.in. na proces uwalniania neuroprzekaźników oraz odczuwanie bólu – dr Magdalena Nita, ekspertka współpracująca z placówką medyczną Centrum Medycyny Konopnej S.A. – https://centrum-mk.pl/

Dr Nita podkreśla jednocześnie, że kuracja marihuaną medyczną jest bezpieczna, tym bardziej, że przebiega pod czujnym okiem lekarza. To on wystawia recepty i ustala, jaka dawka medycznych konopi będzie najlepsza w danym przypadku. A jakie choroby można leczyć marihuaną?

W jakich sytuacjach można korzystać z medycznych konopi?

Lecznicza marihuana wspiera proces leczenia wielu chorób. Na liście tej znajdują się m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • padaczka lekoodporna,
 • przewlekły ból,
 • uzależnienia (od alkoholu i narkotyków),
 • depresja,
 • stany lękowe,
 • choroby nowotworowe,
 • choroba Parkinsona,
 • choroba Alzheimera,
 • choroby zapalne jelit,
 • choroby układu ruchu (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, bóle pourazowe, zespoły zwyrodnieniowe kręgosłupa).

W ostatnich miesiącach zainteresowano się również możliwością wykorzystania marihuany leczniczej w terapii powikłań po przebytym koronawirusie. Wiadomo już, że kuracja taka może pomóc przy:

 • bólach głowy,
 • bólach stawów i mięśni,
 • depresji,
 • zaburzeniach snu.

Czy marihuana lecznicza jest skuteczna?

Badania nad medyczną marihuaną potwierdzają, iż jest ona bezpieczna dla pacjentów, a potencjalne skutki uboczne są niegroźne i zdarzają się sporadycznie.

Z obserwacji wynika również, że kuracja z wykorzystaniem leczniczych konopi w wielu przypadkach daje bardzo dobre efekty. Pozytywnie na jej temat wypowiadają się m.in. lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. Zauważyli oni, że wśród pacjentów z padaczką lekoodporną stosujących medyczne konopie, częstotliwość ataków padaczki spadła nawet o 80%. Dla osób, które napady mają nawet kilkadziesiąt razy dziennie, jest to ogromne ułatwienie.

Nie brak też dowodów na skuteczność marihuany w walce z chorobą Parkinsona. Lepszy sen, mniej problemów z halucynacjami oraz sztywnością mięśni – to podstawowe korzyści, jakie środek ten przynosi pacjentom z parkinsonem. Konopie są też cennym wsparciem dla chorych na alzheimera. Pozwalają łagodzić takie dolegliwości towarzyszące jak depresja, uczucie niepokoju czy problemy z apetytem.

Dodatkowo medyczna marihuana:

 • powaga w walce ze stanami zapalnymi,
 • zatrzymuje wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych,
 • wspiera komórki odpornościowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych.

Zainteresowanie medycznymi konopiami stale wzrasta, a to oznacza coraz szersze grono pacjentów korzystających z takiej kuracji. Dzięki temu możliwe jest poszerzanie wiedzy na temat wpływu leczniczej marihuany oraz gromadzenie dowodów na jej skuteczność w walce z wieloma poważnymi i bardzo uciążliwymi chorobami.

Sprawdź jakie są rodzaje marihuany: https://centrum-mk.pl/rodzaje-konopi-gatunki-marihuany-kompendium

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *