O marihuanie oraz jej leczniczych właściwościach mówi się sporo. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób wpłynie ona na twój organizm? Chcesz sprawdzić, w jakim przypadku taka kuracja będzie dobrym rozwiązaniem? W tym artykule znajdziesz najważniejsze wiadomości na temat działania leczniczej marihuany oraz chorób, których leczenie może się stać łatwiejsze dzięki konopiom.
Skąd biorą się największe kontrowersje związane z leczniczymi konopiami? Z mylenia ich z marihuaną traktowaną jako używką. W rzeczywistości między marihuaną leczniczą a tą przyjmowaną dla rozrywki jest spora różnica.
Czym marihuana lecznicza różni się od „trawki”?
Susz, palony dla odprężenia się, zawiera sporo psychoaktywnej substancji THC. Popularna „trawka” pobudza i odpręża jednocześnie, łagodzi ból, rozszerza oskrzela i działa rozkurczająco na mięśnie. Taka marihuana jest używką, a jej uprawa jest w Polsce nielegalna. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku marihuany medycznej, dopuszczonej na specjalnych warunkach do użytku w 2017 roku.
Jak działa marihuana lecznicza?
O ile susz, traktowany jako używka, ma odprężać i poprawiać nastrój, to marihuana medyczna ma wspierać pacjentów w walce z uciążliwymi przypadłościami.
– Marihuana lecznicza oddziałuje na nasz system endokannabinoidowy. System ten wpływa na szereg procesów fizjologicznych, m.in. na proces uwalniania neuroprzekaźników oraz odczuwanie bólu – dr Magdalena Nita, ekspertka współpracująca z placówką medyczną Centrum Medycyny Konopnej S.A. – https://centrum-mk.pl/
Dr Nita podkreśla jednocześnie, że kuracja marihuaną medyczną jest bezpieczna, tym bardziej, że przebiega pod czujnym okiem lekarza. To on wystawia recepty i ustala, jaka dawka medycznych konopi będzie najlepsza w danym przypadku. A jakie choroby można leczyć marihuaną?
W jakich sytuacjach można korzystać z medycznych konopi?
Lecznicza marihuana wspiera proces leczenia wielu chorób. Na liście tej znajdują się m.in.:
- padaczka lekoodporna,
- przewlekły ból,
- uzależnienia (od alkoholu i narkotyków),
- depresja,
- stany lękowe,
- choroby nowotworowe,
- choroba Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- choroby zapalne jelit,
- choroby układu ruchu (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, bóle pourazowe, zespoły zwyrodnieniowe kręgosłupa).
W ostatnich miesiącach zainteresowano się również możliwością wykorzystania marihuany leczniczej w terapii powikłań po przebytym koronawirusie. Wiadomo już, że kuracja taka może pomóc przy:
- bólach głowy,
- bólach stawów i mięśni,
- depresji,
- zaburzeniach snu.
Czy marihuana lecznicza jest skuteczna?
Badania nad medyczną marihuaną potwierdzają, iż jest ona bezpieczna dla pacjentów, a potencjalne skutki uboczne są niegroźne i zdarzają się sporadycznie.
Z obserwacji wynika również, że kuracja z wykorzystaniem leczniczych konopi w wielu przypadkach daje bardzo dobre efekty. Pozytywnie na jej temat wypowiadają się m.in. lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka. Zauważyli oni, że wśród pacjentów z padaczką lekoodporną stosujących medyczne konopie, częstotliwość ataków padaczki spadła nawet o 80%. Dla osób, które napady mają nawet kilkadziesiąt razy dziennie, jest to ogromne ułatwienie.
Nie brak też dowodów na skuteczność marihuany w walce z chorobą Parkinsona. Lepszy sen, mniej problemów z halucynacjami oraz sztywnością mięśni – to podstawowe korzyści, jakie środek ten przynosi pacjentom z parkinsonem. Konopie są też cennym wsparciem dla chorych na alzheimera. Pozwalają łagodzić takie dolegliwości towarzyszące jak depresja, uczucie niepokoju czy problemy z apetytem.
Dodatkowo medyczna marihuana:
- powaga w walce ze stanami zapalnymi,
- zatrzymuje wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych,
- wspiera komórki odpornościowe, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pojawienia się stanów zapalnych.
Zainteresowanie medycznymi konopiami stale wzrasta, a to oznacza coraz szersze grono pacjentów korzystających z takiej kuracji. Dzięki temu możliwe jest poszerzanie wiedzy na temat wpływu leczniczej marihuany oraz gromadzenie dowodów na jej skuteczność w walce z wieloma poważnymi i bardzo uciążliwymi chorobami.
Sprawdź jakie są rodzaje marihuany: https://centrum-mk.pl/rodzaje-konopi-gatunki-marihuany-kompendium
Artykuł sponsorowany