Co powinna zawierać i przy czym pomoże apteczka medyczna?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Apteczki medycznej nie powinno zabraknąć nigdzie: ani w domu, ani w pracy, ani w podróży. Podstawowe zestawy nie są drogie, a mogą znacząco zwiększyć szanse na udzielenie pomocy, gdy przytrafi się wypadek.

Różne ceny, różne wielkości, różne wyposażenie apteczek medycznych

Podstawowa apteczka medyczna nie kosztuje dużo. Dla wielu osób może być to istotne, dlatego też warto poruszyć tę kwestię już na początku. Bardzo duży wybór apteczek w różnych wariantach i cenach można odnaleźć na stronie sklepu prowadzonego przez Centrum Ratownictwa: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Przyjmuje się, że podstawowa apteczka, jaka powinna znaleźć się w małych firmach czy gospodarstwach domowych, nie musi kosztować więcej niż parędziesiąt złotych. W tej cenie można liczyć na kilka różnych opatrunków, bandaży i chust usztywniających oraz kompresów.

Apteczka medyczna

Coraz popularniejszą praktyką jest też dodawanie do zestawów sprzedażowych plastrów na palce, kompresów do oczu, koca ratunkowego, nożyczek oraz ustnika. Warto zwrócić uwagę na obecność rękawiczek oraz szczegółowej instrukcji udzielania pierwszej pomocy.

Tego typu podstawowy zestaw pozwoli poradzić sobie z wieloma wypadkami, które mogą przytrafić się zarówno w domu – na przykład podczas remontu – jak i w pracy. Aby udzielenie pierwszej pomocy było jak najbardziej profesjonalna, warto co jakiś czas, dla utrwalenia wiedzy, przeczytać załączoną do apteczki instrukcję. Ze względu na to, że w przypadku udzielania pomocy czas odgrywa kluczową rolę, tego typu dokumentacja jest zwykle bardzo treściwa, konkretna, a czas niezbędny na lekturę zajmie zaledwie kilka minut.

Duża firma, duży zestaw?

Profesjonalne zestawy do udzielania pierwszej pomocy dla większych przedsiębiorstwach mogą być nieco droższe, jednak jest to inwestycja w zdrowie załogi, którą zdecydowanie warto ponieść. Zwłaszcza jeśli w naszej działalności mamy dość dobrze zaakcentowany podział na część biurową i produkcyjną. Warto pamiętać też o tym, że apteczka na terenie zakładu pracy nie jest jedynie „opcją”, a obowiązkiem, jaki reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 roku.

Praca z maszynami już z założenia generuje nieco większe ryzyko, a zgodnie z przepisami BHP, każdy pracownik musi uzyskać odpowiednie przeszkolenie, zanim przystąpi do pracy. Mimo wszystko, wypadki wciąż się zdarzają, a za sprawą ciężkiego sprzętu, jak na przykład kontuzji spowodowanej elementami nośnymi linii montażowej, ich skala może wymagać profesjonalnego zestawu pierwszej pomocy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dobrą praktyką jest zaopatrzenie firmowej apteczki w zestawy do tamowania krwi 4-in-1, w żel do oparzeń, nowoczesne bandaże piankowe, maski oddechowe oraz myjki do krwawiących ran. Jest to znakomite uzupełnienie podstawowego zestawu pierwszej pomocy.

Mobilna apteczka na urlop?

Wielu z nas spędza wakacje aktywnie, na przykład chodząc po górach czy jeżdżąc na rowerze. Każdy sport z założenia wiąże się z ryzykiem kontuzji. Czasem już zwykły upadek z roweru może okazać się dużym problemem, który będzie wymagał udzielenia pomocy i opatrzenia ran.

Apteczka medyczna

Właśnie w takich sytuacjach sprawdzi się mobilna apteczka medyczna. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a oferuje sporo akcesoriów medycznych, które mogą pomóc na przykład w odkażeniu rany, by nie wdała się żadna infekcja, która w dalszej perspektywie czasowej mogłaby nawet zagrażać życiu.

Zarówno rowerzystom, turystom, jak i plażowiczom z dziećmi na pewno przyda się poręczna miniapteczka, gdzie można zmieścić chustę trójkątną, plastry, rękawiczki nitrylowe, koc termiczny czy maseczkę do prowadzenia oddechu zastępczego.

Scenariusze, w których tego typu zestaw może okazać się niezwykle przydatny można mnożyć. Nic też nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby poszerzyć zawartość takiej apteczki, na przykład dodając do jej zawartości leki, jakie zażywamy czy krople na alergię.

Osobista apteczka pierwszej pomocy nie kosztuje wiele. Podstawową wersję można kupić za mniej niż 50 złotych. Jej masa zazwyczaj nie przekracza 300-400 gramów, więc nie będzie stanowiła ona dużego obciążenia, bez względu na to, czy nosimy ją w plecaku, torbie plażowej czy wozimy ją ze sobą na rowerze.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *