6 zalet i wad szczoteczek sonicznych

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Klasyczne manualne szczoteczki do zębów są wciąż najpopularniejszym sprzętem do utrzymywania higieny jamy ustnej wśród ludzi na całym świecie. Wielu z nich nigdy nie korzystało ze szczoteczek elektrycznych ani sonicznych, wobec czego nie miało możliwości przekonać się, o ile skuteczniejsze są one od zwykłych szczoteczek. Niektórzy nawet uważają, że szczoteczki soniczne to rozwiązanie dla osób leniwych – bo dlaczego wyręczać się urządzeniem, skoro możemy to samo zrobić sami?

6 zalet i wad szczoteczek sonicznych

W rzeczywistości jednak szczoteczki soniczne i manualne to zupełnie różne przedmioty. Spełniają tę samą rolę – szczotkują zęby – jednak ich skuteczność i sposób działania diametralnie się różnią.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Zwykłe szczoteczki „napędzane” są ruchami naszego nadgarstka i osiągają około 600 ruchów w ciągu minuty. Nie wydaje się to mało, ale gdy porównamy tę liczbę z 40 000 ruchów w ciągu minuty, które osiągają szczoteczki soniczne, szybko zrozumiemy różnicę.

Tę prędkość ruchów szczoteczki soniczne zawdzięczają technologii sonicznej, która wprawia główkę szczoteczki w ruch wibracyjny. Dzięki temu szczoteczka soniczna nie tylko jest w stanie osiągnąć tak wiele ruchów w ciągu minuty, a co za tym idzie – skutecznie usuwać płytkę nazębną i resztki jedzenia – ale także zamieniać zwykłą pastę do zębów i wodę w mikrobąbelki, które łatwo przedostają się w trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie między zębami.

To właśnie stanowi o przewadze szczoteczek sonicznych nad klasycznymi manualnymi szczoteczkami – za ich pomocą jesteśmy w stanie wyczyścić zęby o wiele dokładniej, zapobiegając nagromadzaniu się kamienia nazębnego i powstawania ubytków.

Zalety szczoteczek sonicznych

1. Dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej

Płytka nazębna to przezroczysty biofilm, który powstaje na naszych zębach w wyniku pojawiania się bakterii żywiących się resztkami jedzenia, które nie zostały dokładnie usunięte. Jeżeli płytka nie jest regularnie usuwana, zaczyna się nagromadzać i przeistaczać w twardy kamień nazębny, którego nie usuniemy już podczas domowych zabiegów higienicznych, ale musimy w tym celu odwiedzić gabinet dentystyczny. Kamień nazębny powoduje nie tylko nieestetyczne naloty i przebarwienia na zębach, ale może powodować także erozję szkliwa i powstawanie ubytków.

Szczoteczki soniczne są dużo skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej niż zwykłe szczoteczki – ich główki poruszają się dużo szybciej, dzięki czemu intensywniej szczotkują powierzchnię zęba, usuwając więcej osadów. Ponadto szczoteczki soniczne posiadają wbudowany timer, który sygnalizuje nam upływ 2 minut, co jest zalecanym czasem na szczotkowanie zębów. Podczas mycia zębów zwykłą szczoteczką często nie robimy tego odpowiednio długo i dokładnie.

2. Delikatniejsze mycie zębów

Mimo że szczoteczki soniczne gwarantują dużo większą szybkość poruszania się główki, nie oznacza to, że będą bardziej inwazyjne i mogą powodować uszkodzenia szkliwa czy dziąseł. Szczoteczki soniczne wykorzystują specjalne silikonowe włosie o nieco większej długości, które jest dużo delikatniejsze dla powierzchni zębów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto szczoteczki najnowszej generacji, takie jak Oclean X Pro, posiadają wbudowane sensory, które są w stanie dodatkowo wykryć stopień nacisku szczoteczki na zęby, jaki stosuje jej użytkownik. Jeżeli szczoteczka wykrywa, że zęby szczotkujemy zbyt mocno, dostosowuje do tego swój tryb pracy, aby zapobiec powstawaniu potencjalnych uszkodzeń.

3. Lepsza dystrybucja pasty do zębów

Używając manualnej szczoteczki do zębów nie jesteśmy w stanie idealnie równo rozprowadzić pasty po całej jamie ustnej, zwłaszcza jeżeli do niektórych obszarów w ogóle szczoteczką nie docieramy. Szczoteczki soniczne zmieniają zwykłą pastę do zębów w substancję pełną mikrobąbelków, które skutecznie docierają w szczeliny między zębami i inne, trudno dostępne miejsca.

4. Dodatkowe funkcjonalności

Szczoteczki soniczne oferują dużo więcej, niż zwykłe szczotkowanie. Modele szczoteczek Oclean posiadają w zależności od wersji wiele funkcji – począwszy od zwykłych trybów pracy i programów do wyboru, przez możliwość ich modyfikowania do własnych potrzeb, aż do możliwości korzystania z dedykowanej aplikacji na telefon, która pozwoli nam przeglądać historię i wyniki naszego szczotkowania.

Szczoteczki Oclean wykorzystują najnowocześniejsze technologie, aby codzienne szczotkowanie zębów było jak najbardziej efektywne i skutecznie chroniło użytkowników przed próchnicą i chorobami dziąseł.

Wady szczoteczek sonicznych

1. Cena

Rzeczywiście niektóre modele szczoteczek sonicznych popularnych marek mogą kosztować małą fortunę, co skutecznie odstrasza niektórych potencjalnych klientów. Szczoteczki Oclean wychodzą naprzeciw ich  oczekiwaniom i są dostępne już za ok. 130 PLN, a najbardziej zaawansowane modele nie kosztują więcej niż 250 PLN. Zamienne końcówki do szczoteczek Oclean kosztują 49 PLN za dwie sztuki bez względu na kolor czy rodzaj.

2. Możliwość zepsucia się urządzenia

Niektórzy obawiają się inwestycji w szczoteczkę soniczną, ponieważ – jak każde urządzenie elektroniczne – może ulec awarii. To wydaje się być dość prawdopodobne przy urządzeniu, którego zwykle używamy w tak wilgotnym środowisku jak łazienka. W takim wypadku jedynym wyjściem zdaje się być zakup nowej szczoteczki.

Szczoteczki soniczne Oclean objęte są dwuletnią gwarancją producenta. Poza tym wykonane są z najwyższej jakości materiałów i posiadają certyfikaty IPX7, które poświadczają ich wodoodporność – mogą wytrzymać zanurzenie nawet na 1 metr w wodzie do 30 minut.

Pełną ofertę marki Oclean znajdziesz na stronie https://oclean.pl

Artykuł sponsorowany

Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Teraz te szczoteczki są bardzo wytrwałe. Zęby dziennie myje z dobre 50 minut (aparat na zęby) i to mówię o samym używaniu sonicznej szczoteczki. Mam model kompaktowy. Dziala caly czasa bardzo dobrze a juz mam ją ponad rok w takim mocnym użyciu. Jedynie co to szczteczki na aparacie się jak by bardziej zużywaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *