Jednorazowe maseczki ochronne – konieczna ochrona na co dzień

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie nasze życie zmieniło się diametralnie. Obecnie trudno myśleć o normalnym, codziennym funkcjonowaniu bez należytej dbałości o zasady higieny. To one bowiem stanowią najpoważniejszą broń w walce z wirusami, bakteriami, a także wywoływanymi przez nie chorobami kontaktowymi.

Jednorazowe maseczki ochronne

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych

Zasady te dotyczą przede wszystkim częstej dezynfekcji rąk, twarzy i noszonych ubrań, jak również ciągłego wykorzystania odpowiednich maseczek ochronnych. Zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i w dużych skupiskach ludzi. Trudno wskazać inne, lepsze rozwiązania. Liczne raporty oraz badania jasno pokazują, że dobrej jakości maseczki ochronne jednorazowe w sposób znaczący ograniczają transmisję chorób. Co ważne, stanowią one optymalny wybór w każdej sytuacji. Z jednej strony zmniejszają szkody, jakie wyrządzić może osoba chora, a z drugiej stanowią zaporę bezpieczeństwa dla osób zdrowych.

Konieczność przestrzegania obostrzeń i przepisów spoczywa zarówno na tak zwanych „szarych obywatelach”, jak i pracodawcach. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy wszystkich miejsc publicznych. Pamiętać o tym powinny również firmy, które dodatkowo muszą skupiać się na sprawnie przeprowadzanej dezynfekcji pomieszczeń oraz najczęściej wykorzystywanych przedmiotów.

Jakie maseczki ochronne warto kupić?

Rynek wszelkiego rodzaju produktów ochronnych w ostatnich kilku-kilkunastu miesiącach znacząco się powiększył. W sklepach pojawiły się horrendalnie drogie i nieskuteczne płyny dezynfekujące, a także różne odmiany maseczek. W ich przypadku producenci w pewnym momencie prześcigali się w wymyślaniu nowych, coraz dziwniejszych rozwiązań.

Jak się jednak okazuje, skuteczną ochronę (za którą nie musimy płacić kilkudziesięciu lub kilkuset złotych) zapewniają tak zwane maseczki chirurgiczne, czyli zwykłe produkty jednorazowego użytku. Szczególnie polecane są modele składające się z trzech warstw:

  • zewnętrznej z włókniny,
  • środkowej z filtrem tkaninowym,
  • wewnętrznej odpornej na wilgoć.

Takie maseczki ochronne zatrzymują nawet do 95% patogenów, jak również innych zanieczyszczeń oraz mikrokropli wody z powietrza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jednorazowe maseczki ochronne

Normy i klasa filtracyjna a maseczki ochronne

Jak można się domyślić, sam skład i budowa maseczki nie wystarczy, by uznać ją za skuteczną. Niestety, klienci sklepów często nie zwracają uwagę na to, czy interesujące ich produkty spełniają konkretne normy. W rezultacie kupują maseczki, których właściwości są, delikatnie mówiąc, niezadowalające. Oczywiście prawdą jest, że nawet taka ochrona jest lepsza, niż żadna, warto jednak poświęcić nieco więcej czasu, by znaleźć coś lepszego. Zwłaszcza że nie musi wiązać się to z dodatkowymi wydatkami.

Jak poznać, czy maseczka gwarantuje odpowiednią ochronę? Wystarczy sprawdzić jej zgodność z europejską normą EU EN:149. Tego typu produkty przeważnie wyróżniają się klasą filtracyjną FFP2, która jest równoznaczna z zatrzymywaniem cząsteczek o wielkości zaledwie 0,5 mikrometra.

Jednorazowe maseczki ochronne to dobry wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Nie kosztują wiele, gwarantują jednak wystarczającą ochronę przed zagrożeniem wirusowym oraz bakteryjnym. Stosowanie ich w miejscach publicznych (w połączeniu z regularną dezynfekcją) w znaczący sposób zmniejsza zagrożenie związane z chorobami kontaktowymi. Z tego właśnie powodu pod żadnym pozorem nie należy o nich zapominać. Jak bowiem pokazują statystyki, bagatelizowanie problemu może skończyć się bardzo źle.

Artykuł sponsorowany

Enedu
Enedu

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *