Szukaj
Szukaj

Ból miednicy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból miednicy może dotyczyć zarówno kobiet (choć nieco częściej), jak i mężczyzn, a jego przyczyny bywają rozmaite. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje pacjenta do konkretnego specjalisty, np. ortopedy, ginekologa, urologa i innych.

Ból miednicy

Ból miednicy – przyczyny

Częstym problemem w medycynie jest przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej, definiowany jako ból o charakterze przerywanym lub stałym, umiejscowiony w okolicy podbrzusza lub miednicy, trwający nieprzerwanie przynajmniej 6 miesięcy i niezwiązany jedynie z menstruacją, stosunkiem seksualnym lub ciążą. Dokładne przyczyny tej patologii nie zostały w pełni poznane, zaś do czynników ryzyka zalicza się m.in.:

Powyższe czynniki ryzyka mogą być również przyczyną zwykłego bólu miednicy, nie o charakterze przewlekłym. Pozostałe możliwe przyczyny bólu miednicy to:

Ból miednicy może być również dolegliwością psychogenną, co oznacza, że w rzeczywistości nie ma konkretnych przyczyn chorobowych go wywołujących, lecz wiąże się z psychiką pacjenta. Diagnozuje się go, gdy wyniki wszelkich wykonywanych badań są prawidłowe, jednak pacjent w dalszym ciągu zgłasza dolegliwości. Czynnikami ryzyka takiej sytuacji są:

  • depresja;
  • stan lękowy;
  • paranoja;
  • zaburzenia osobowości;
  • stres emocjonalny;
  • zespół stresu pourazowego;
  • upośledzenie czynności układu nerwowego (dokładniej: nerwów unerwiających miednicę) w związku ze spadkiem aktywności układu dopaminergicznego, układu serotoninergicznego i układu opioidoergicznego, nadczynnością komórek tucznych i układu bólowego obwodowego i ośrodkowego, jak również przewlekle podwyższonym poziomem glikokortykoidów.

Ból miednicy – objawy

Ból miednicy może mieć różny charakter. Bardzo często jest tępy, rozlany na całą miednicę, nie sposób określić jego ogniska. Taki ból dotyczy głównie patologii przewlekłych lub pochodzących z powięzi. Ból ostry i dobrze zlokalizowany może wynikać np. z zablokowania stawów krzyżowo-biodrowych czy złamań kości. Nierzadko dolegliwościom bólowym towarzyszą inne objawy, których określenie pozwala zawęzić obszar poszukiwań przyczyn. Przykładowo wysypka na genitaliach z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na chorobę weneryczną, zaś promieniowanie do kończyny dolnej – na problemy z krążkami międzykręgowymi lub mięśniowy ucisk nerwów.

Patronite
Patronite

Zobacz również: Algometr.

Diagnostyka bólu miednicy

Diagnostyka bólu miednicy składa się z wielu etapów, w zależności od podejrzeń lekarza. W pierwszej kolejności wyklucza się urazy ortopedyczne, ponieważ w tym celu wystarczy zrobić RTG bądź tomografię komputerową miednicy. Badania bakteriologiczne mogą być przydatne w diagnostyce infekcji bakteryjnych, zaś rezonans magnetyczny – przy podejrzeniu guzów. Następnym etapem jest laparoskopia, rekomendowana głównie przy podejrzeniach organicznych w miednicy (zwykle ze wskazań ginekologicznych u kobiet).

Zobacz również: Sensytyzacja.

Ból miednicy – leczenie

W leczeniu bólu miednicy doraźnie stosuje się farmakoterapię: NLPZ, paracetamol, ostatecznie opioidy, leki hormonalne, przeciwdepresyjne bądź antybiotyki (przy infekcjach bakteryjnych). W tym samym czasie dąży się do wyleczenia przyczyny bólu miednicy, jeśli tylko jest to możliwe. Przykładowo przy zaburzeniach w obrębie mięśni dna miednicy zastosowanie znajduje fizjoterapia uroginekologiczna, podobnie jak przy bolesnych miesiączkach, zespole policystycznych jajników, endometriozie czy bolesnych owulacjach. Z kolei przy bólu psychogennym pomocy szuka się u psychoterapeuty bądź psychiatry.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Graziottin A., Psychogenne przyczyny przewlekłego bólu miednicy oraz jego wpływ na stan psychiczny pacjentki.
  2. Siemaszko E., Jakubów P., Kobylec M., Kondracka J., Przewlekły zespół bólowy miednicy mniejszej u kobiet – co wiemy o skuteczności leczenia?, Ból 2022, Tom 23, Nr 1, s. 26-36.
  3. Robak-Chołubek D., Sobstyl M., Malec K., Jakiel G., Zespół bólowy miednicy mniejszej, Przegląd Menopauzalny, 2/2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.